Nowe kary za przestępstwa i wykroczenia związane z rozliczaniem VAT

Nowe kary za przestępstwa i wykroczenia związane z rozliczaniem VAT /fot. Fotolia / www.shutterstock.com
Zmiany w Kodeksie karnym, które weszły w życie 1 marca 2017 r., są konsekwencją walki fiskusa z nieuczciwymi podatnikami. Nowe kary z Kodeksu karnego są bardzo dotkliwe. Obecnie sankcje za przestępstwa dotyczące rozliczeń VAT przewiduje ustawa o VAT, Kodeks karny oraz Kodeks karny skarbowy.

Nowe przepisy zawarte w Kodeksie karnym mają być straszakiem na nieuczciwych podatników, ale przede wszystkim orężem fiskusa do zwalczania działalności grup przestępczych, które wykorzystują karuzele podatkowe w VAT.

Przestępstwa dotyczące faktur w Kodeksie karnym

Jak już wspomniano, od 1 marca 2017 r. w Kodeksie karnym wprowadzono nowe przepisy, które niejako samodzielnie opisują czyny zabronione w zakresie podatku od towarów i usług. I dopiero od tej pory może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej sprawca, któremu udowodniono popełnienie przestępstwa określonego w Kodeksie karnym.

Fałszerstwo faktury (art. 270a k.k.)

Sprawca, który w celu użycia jako autentycznej podrabia lub przerabia fakturę w zakresie okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu albo zwrotu innej należności o charakterze podatkowym lub takiej faktury jako autentycznej używa, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Zasadniczą cechą tego przestępstwa jest chęć sprawcy do wyłudzenia VAT poprzez użycie jako dokumentu faktury, która albo została sfabrykowana od początku do końca, np. wystawiona na nieistniejący podmiot, albo dokumentuje nieistniejącą czynność, albo sprawca zmienia tylko pewne dane na autentycznej fakturze, np. nabywca na otrzymanej fakturze wprowadza wyższą kwotę VAT naliczonego, przez co może odzyskać wyższą kwotę zwrotu.

Podrobieniem dokumentu jest jego sporządzenie stwarzające pozory, że dokument pochodzi od innej osoby niż ta, która była jego rzeczywistym autorem.

Przerobienie dokumentu zachodzi wówczas, gdy osoba nieupoważniona zmieni jego treść na inną od autentycznej.

Przestępstwo to może być popełnione albo przez podrobienie bądź przerobienie dokumentu w celu użycia jako autentycznego, albo przez używanie tak sfałszowanego dokumentu jako autentycznego.

Bardzo ważne jest zastrzeżenie, że autentyczność dokumentu wiąże się z prawdziwością pochodzenia jego treści od osoby będącej wystawcą, a nie z treścią wyrażoną przez taki dokument. Nie jest więc tym przestępstwem zmiana treści dokumentu przez osobę, która była jej pierwotnym wystawcą, tj. od której dokument pochodził (por. wyrok Sądu Najwyższego z 5 kwietnia 2016 r., sygn. IV KK 405/150).

Sprawca tego przestępstwa będzie podlegać wyższej karze, gdy fałszerstwo będzie dotyczyć faktury lub faktur zawierających kwotę należności ogółem, której wartość lub łączna wartość wynosi co najmniej 5 000 000 zł. Tę samą wyższą karą, czyli co najmniej 3 lata pozbawienia wolności, stosuje się wobec sprawcy, który z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu.

W przypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Nowe kary za przestępstwa i wykroczenia związane z rozliczaniem VAT

W artykule omówiono również zasady wymierzania kar przewidzianych zarówno w Kodeksie karnym, jak i w Kodeksie karnym skarbowym za ten sam czyn.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...