Jak rozliczyć korektę faktury opodatkowanej na zasadzie „odwrotnego obciążenia”

Jak rozliczyć korektę faktury opodatkowanej na zasadzie „odwrotnego obciążenia” /fot. Fotolia / Fotolia
W listopadzie 2015 r. podatnik VAT zakupił blachy opodatkowane w ramach odwrotnego obciążenia. Wtedy też rozliczył VAT należny i naliczony. We wrześniu 2016 r. zwrócił część blach i otrzymał fakturę korygującą. Za jaki miesiąc należy rozliczyć fakturę korygującą w VAT?

Podatek należny i naliczony ustalony na podstawie otrzymanej faktury korygującej, stwierdzającej zwrot towarów opodatkowanych w ramach odwrotnego obciążenia, należy rozliczyć za okres, w którym nastąpił zwrot towarów, czyli za wrzesień 2016 r.

Jeżeli blachy były towarem wymienionym w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, to ich dostawa podlegała opodatkowaniu w ramach odwrotnego obciążenia, z założeniem że:

● dostawca był podatnikiem, u którego sprzedaż nie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT,

● nabywca był zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

Wówczas zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT podatek należny od dostawy tego towaru rozliczył jego nabywca. Jeżeli zakup blach był związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych, to u nabywcy podatek należny przekształcił się też w podatek naliczony podlegający odliczeniu.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

W przypadku otrzymania faktury korygującej na okoliczność zwrotu części towaru nabywca, który jest podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego od dostawy, musi ustalić zarówno termin korekty podatku należnego, jak i podatku naliczonego – w przypadku gdy podlegał on odliczeniu. Podstawą do korekty tego rozliczenia jest faktura korygująca otrzymana od dostawcy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Otrzymana przez nabywcę korekta, podobnie zresztą jak faktura pierwotna, której ona dotyczy, nie zawiera kwoty podatku. Nabywca dokonuje samoobliczenia zarówno kwoty zmniejszającej podatek należny, jak i podatek naliczony.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak rozliczyć korektę faktury opodatkowanej na zasadzie „odwrotnego obciążenia”

W artykule przedstawiono również zagadnienia dotyczące terminu korekty VAT należnego i naliczonego.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...