Jak rozliczyć VAT od sprzedaży dokonywanej przez rolników?

Jak rozliczyć VAT od sprzedaży dokonywanej przez rolników? /fot. Fotolia / ShutterStock
Zasadą jest, że VAT od sprzedaży towarów lub usług rozlicza sprzedawca. Kupujący może odliczyć z faktury VAT. Tak będzie również, gdy rolnik jest czynnym podatnikiem. Wystawia fakturę, z której kupujący odlicza VAT, jeśli zakupy służą jego działalności opodatkowanej. Problem powstaje, gdy rolnik jest podatnikiem zwolnionym z VAT, a tym samym posiada status rolnika ryczałtowego. Wtedy to na kupującego, gdy jest podatnikiem VAT, przechodzi obowiązek dokumentowania dostawy i rozliczania VAT. Przedstawiamy aktualne problemy związane z rozliczeniem tych dostaw.

Rolnikowi ryczałtowemu, który dokonał dostawy produktów rolnych lub wykonał usługi rolnicze dla czynnego podatnika VAT, przysługuje tzw. zryczałtowany zwrot podatku w wysokości 7% kwoty należnej z tytułu dokonanej dostawy lub wykonanej usługi, pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku. Zastosowanie tej procedury wymaga spełnienia warunków określonych szczegółowo w art. 115–118 ustawy o VAT.

1. Jaki status powinny mieć strony transakcji, aby zastosować procedurę szczególną

Warunkiem zastosowania procedury szczególnej, o której mowa w art. 115–118 ustawy o VAT, jest odpowiedni status stron transakcji. Dostawca płodów rolnych (usług rolniczych) powinien spełniać warunki do uznania go za rolnika ryczałtowego, natomiast nabywca musi być zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Status nabywcy nie budzi poważniejszych wątpliwości. Generalnie chodzi o to, by nabywca był podatnikiem rozliczającym VAT. W tym celu wymagane jest, aby posiadał on status zarejestrowanego podatnika VAT czynnego.

Większe wątpliwości może natomiast wywoływać status dostawcy produktów rolnych (usług rolniczych), który powinien być rolnikiem ryczałtowym. Zgodnie z definicją określoną przez art. 2 pkt 19 ustawy o VAT rolnikiem ryczałtowym jest tylko ten rolnik, który:

● dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczy usługi rolnicze,

● korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT,

● nie jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie przepisów o rachunkowości.

Z podanej definicji rolnika ryczałtowego, stosowanej na potrzeby rozliczeń w VAT, nie wynika wprost, czy rolnikiem tym może był wyłącznie osoba fizyczna czy też np. spółka. Także w innych przepisach prawa obowiązuje co najmniej kilka niezależnych od siebie, odmiennych zakresowo definicji określenia „rolnik (producent rolny)”. Niektóre z nich, jak ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, za rolnika uważają tylko osobę fizyczną. Natomiast według ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego rolnikiem jest osoba fizyczna lub prawna albo grupa osób fizycznych lub prawnych.

W rezultacie także przy stosowaniu przepisów ustawy o VAT można mieć uzasadnione wątpliwości co do tego, czy rolnikiem może być wyłącznie osoba fizyczna czy także inny podmiot. Organy podatkowe nie ograniczają statusu rolnika ryczałtowego wyłącznie do osoby fizycznej. Twierdzą, że status ten posiada także spółka, która nie prowadzi ksiąg rachunkowych. Potwierdzenie tego stanowiska można odnaleźć m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora IS w Bydgoszczy z 19 marca 2015 r. (sygn. ITPP1/4512-10/15/BK), który wskazał, że:

(...) spółka cywilna, która nie jest obowiązana na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych jest podmiotem, który może posiadać status rolnika ryczałtowego.

2. Jakie towary i usługi mogą być objęte mechanizmem polegającym na rozliczeniu VAT przez nabywcę

Sprzedaż dokonana pomiędzy rolnikiem ryczałtowym a czynnym podatnikiem VAT powinna dotyczyć produktów rolnych lub usług rolniczych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o VAT. Produkty rolne, będące przedmiotem dostawy, powinny pochodzić z własnej działalności rolniczej prowadzonej przez rolnika ryczałtowego. Definicję działalności rolniczej, usług rolniczych oraz produktów rolnych pochodzących z gospodarstwa rolnego, leśnego lub rybackiego zawiera art. 2 pkt 15–21 ustawy o VAT.

O tym, że nie każda dostawa produktu pochodzącego z gospodarstwa rolnego może być rozliczana na zasadach określonych przez art. 115–118 ustawy o VAT, świadczy interpretacja indywidualna z 12 listopada 2015 r. (sygn. IPPP2/4512-872/15-2/IZ), w której Dyrektor IS w Warszawie potwierdził, że zakup od rolnika ryczałtowego nawozu naturalnego – obornika kurzego, sklasyfikowanego według PKWiU pod symbolem 20.15.80.0, nie wymaga od nabywcy, będącego czynnym podatnikiem VAT, udokumentowania fakturą VAT RR. Organ podatkowy wyjaśnił:

(...) nabywany przez Wnioskodawcę nawóz naturalny – obornik kurzy, nie stanowi produktu rolnego w rozumieniu art. 2 pkt 20 ustawy. W konsekwencji niespełniona jest przesłanka przedmiotowa wynikająca z art. 116 ust. 1 ustawy, gdyż nabywany przez Wnioskodawcę od rolnika ryczałtowego towar nie wypełnia definicji produktu rolnego.

Tej procedurze podlegają tylko produkty rolne i usługi rolnicze.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć VAT od sprzedaży dokonywanej przez rolników

W artykule m.in.:

  • W jakim terminie należy wystawić fakturę VAT RR
  • W jaki sposób nabywca rozlicza podatek od dostawy produktów rolnych lub świadczenia usług rolniczych
  • Jakie uchybienia pozbawiają nabywcę prawa do odliczenia podatku naliczonego
  • Jak rozliczyć zaliczkę przekazaną rolnikowi
  • W jaki sposób nabywca koryguje zakup udokumentowany fakturą VAT RR
  • Jakie obowiązki ma rolnik, który korzysta ze zwolnienia

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...