Korekta rozliczeń z tytułu sprzedaży energii elektrycznej

Korekta rozliczeń z tytułu sprzedaży energii elektrycznej. /fot. Fotolia
Specyfika obrotu energią elektryczną skutkuje tym, że faktyczna ilość sprzedanego prądu jest inna, niż wcześniej prognozowano i dokonywano wstępnych płatności. Pewne problemy pojawiają się u tych sprzedawców prądu, którzy są jednocześnie podatnikami podatku akcyzowego z tego tytułu i muszą dokonać korekt złożonych już deklaracji podatkowych.

Ostatnia nowelizacja miała umożliwić podatnikom rozliczanie faktur korygujących „in minus”, podobnie jak faktur „in plus”, na bieżąco. Jednak ustawodawca zapomniał o dokonaniu jednoczesnej zmiany art. 11 ustawy, który nadal uzależnia powstanie obowiązku podatkowego przy sprzedaży w kraju prądu od łącznego spełnienia dwóch warunków: wydania energii elektrycznej oraz wystawienia faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata za ten prąd.

Sprzedawcy energii elektrycznej, którzy są podatnikami akcyzy z tego tytułu, są zobowiązani do składania do właściwego dla nich naczelnika urzędu celnego miesięcznych deklaracji podatkowych AKC-4 wraz z załącznikiem AKC-4/H. Od 1 stycznia 2016 r. deklaracje należy składać w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym (art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy o akcyzie):

● upłynął termin płatności określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej,

● upłynął termin płatności wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez podatnika, z którego wynika zapłata należności za sprzedaną przez podatnika energię elektryczną, jeżeli termin ten nie został określony w umowie,

● wystawiono fakturę lub inny dokument, jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani w fakturze lub w tym dokumencie albo gdy z faktury nie wynika należność za energię elektryczną sprzedaną w tym okresie

– w przypadku sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju.

Jak z tego wynika, ustawodawca dokonał drobnej modyfikacji art. 24 ust. 1 pkt 2, poszerzając jego wersję o kolejny przypadek. Chodzi tu o sytuację, gdy z wystawionej przez podatnika faktury nie wynika należność za energię elektryczną sprzedaną w tym okresie. W takich sytuacjach od 1 stycznia 2016 r. ilość prądu wynikającego z takiego dokumentu należy ująć w deklaracji za okres, w którym go wystawiono. Do przypadków, gdy będzie miała zastosowanie ta nowa regulacja, można zaliczyć przykładowo rozliczenie faktury za najem lokalu, zawierającą łączną kwotę, bez wyszczególnienia w niej poszczególnych kwot za czynsz i media, w tym zużytą energię elektryczną, którą dostarcza wynajmujący lokal, będący jednocześnie podatnikiem akcyzy prądowej (np. podnajęcie lokalu w budynku elektrowni dla innego podmiotu czy organizacji).

Zobacz serwis: Moja firma

Jak korygować rozliczenia akcyzy

Powstaje pytanie, czy nowa zasada rozliczania faktur i dokumentów, z których nie wynika należność do zapłaty, ma zastosowanie do rozliczania faktur korygujących „in minus”. Jak wynika z uzasadnienia do projektu, taki był cel wprowadzenia tych regulacji.

Dokładna analiza przepisów wskazuje, że sposób dokonania korekty deklaracji akcyzowej, a konkretnie to, który okres będzie korygowany, nadal określa się odmiennie w przypadkach korekt „in minus” i „in plus”.

Korekty „in minus”

Ustawa akcyzowa jednoznacznie określa, że obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym z tytułu sprzedaży energii elektrycznej na terytorium kraju powstaje z momentem wydania tej energii nabywcy końcowemu. Zatem oczywiste jest, że obowiązek ten nie może powstać w stosunku do energii, której faktycznie nie wydano nabywcy. Tym samym w przypadku dokonywania korekty rozliczeń związanej ze sprzedażą mniejszej ilości energii, niż wynikało to z dotychczasowych prognoz, korektę należy rozliczyć za okres, za który rozliczono fakturę lub dokument pierwotny. Wymaga to złożenia korekty deklaracji za ten okres. Gdy wydamy dokument korygujący taką sprzedaż tylko w jednym miesiącu, to składamy korektę deklaracji za ten okres. A gdy z jakichś powodów dokonamy korekty obejmującej dwa lub więcej miesięcy, to musimy złożyć odpowiednią liczbę korekt deklaracji akcyzowych dotyczących tych właśnie miesięcy.

Takie zasady korekty obowiązywały do 31 grudnia 2015 r. i zdaniem autora nie zmieniła ich ostatnia nowelizacja.

W uzasadnieniu do ustawy zmieniającej brzmienie art. 24 znalazł się zapis, iż wprowadzana zmiana (czyli rozszerzenie treści tego przepisu o faktury, z których nie wynika płatność za energię elektryczną sprzedaną w danym okresie) ma doprowadzić do tego, aby faktury „in minus” mogły być ujmowane w rozliczeniach za miesiące, w których zostały wystawione (tak jak korekty „in plus”). Oznacza to, że podatnik mógłby rozliczyć fakturę korygującą „in minus” w deklaracji podatkowej złożonej do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym tę fakturę wystawił. Podkreślić jednak należy, że jednocześnie nie zmieniono art. 11 ustawy o akcyzie, który nadal uzależnia powstanie obowiązku podatkowego przy sprzedaży w kraju prądu od łącznego spełnienia dwóch warunków:

● wydania energii elektrycznej oraz

● wystawienia faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata za ten prąd.

Skoro zatem zobowiązanie podatkowe (czyli to, co płacimy) wynika wyłącznie z obowiązku podatkowego (a przecież nie powstaje obowiązek od faktycznie niewydanej energii) i tylko to, co wynika z obowiązku podatkowego, musimy zadeklarować za odpowiednie okresy (zgodnie z art. 24), to niestety, pomimo zmiany zapisu art. 24 ustawy akcyzowej, korekta „in minus” nadal potwierdza jedynie to, jakie zobowiązanie powinniśmy zadeklarować w pierwotnej deklaracji. Tak więc mimo dobrych chęci ustawodawcy znowelizowany przepis nie będzie mógł, niestety, spełnić pokładanych w nim nadziei. Konieczne wydaje się wprowadzenie innego przepisu, który jednoznacznie nakazywałby ujmować korekty „in minus” w deklaracjach za miesiące, w których byłyby one wystawiane, np. w drodze rozporządzenia Ministra Finansów wydanego na podstawie art. 26 ust. 2 pkt 2 ustawy akcyzowej.

Do czasu wprowadzenia stosownych zmian, w celu uniknięcia ewentualnych kłopotów z organami celnymi lub organami kontroli skarbowej, które mogłyby kwestionować prawo do ujmowania korekt „in minus” w deklaracjach za miesiące ich wystawienia, zasadne byłoby złożenie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego.

Zapamiętać zatem należy, że wbrew pozorom nie można łączyć ze sobą terminów rozliczania i „płatności” faktur korygujących „in minus” z terminami rozliczania i płatności faktur normalnych i korekt „in plus”. Szersze podstawy prawne takiego właśnie korygowania „in minus” zawarto w przywołanej w końcowej części niniejszego artykułu interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, która niestety nadal zachowuje swoją ważność.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak od 1 stycznia 2016 r. korygujemy rozliczenia z tytułu sprzedaży energii elektrycznej

W artykule m.in.:

  • Korekty „in plus”
  • Jakie stanowisko dotyczące faktur korygujących reprezentują organy podatkowe
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...