Koszty uzyskania przychodu a nieuzasadnione oznaczenia faktur adnotacją o MPP

Patrycja Kubiesa
Ekspert podatkowy
rozwiń więcej
Koszty uzyskania przychodu a nieuzasadnione oznaczenia faktur adnotacją o MPP
W ostatnich dniach pojawiły się pierwsze interpretacje indywidualne związane z możliwością zaliczenia od 1 stycznia 2020 w koszty uzyskania przychodu otrzymanych od kontrahentów faktur oznaczonych „mechanizm podzielonej płatności” mimo braku obowiązku ich oznaczania.

Kogo i czego dotyczą przepisy o obowiązkowym MPP?

Od listopada 2019 roku w ustawie o podatku od towarów i usług (dalej jako „VAT”)  zgodnie z art. 108a ust. 1a podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, udokumentowane fakturą której kwota należności ogółem przekracza 15 000 złotych brutto, są obowiązani zastosować mechanizm podzielonej płatności.

Jak wskazuje art. 106e ust.1. pkt 18a ustawy o VAT, obligatoryjnym elementem składowym faktury w przypadku faktur, których kwota przekracza 15 000 złotych brutto, i obejmujących dokonaną na rzecz podatnika dostawę towarów lub świadczenie usług są wyrazy "mechanizm podzielonej płatności”.

Pojawiły się jednak w związku z mechanizmem podzielonej płatności dodatkowe problemy, które m.in. wskazało w jednej z odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Ministerstwo Finansów. Jak informuje na swojej stronie Ministerstwo Finansów w przypadku, kiedy wartość brutto faktury nie przekracza 15 tys. złotych, „może umieścić na fakturze informację o MPP, nawet jeśli wartość brutto tej faktury nie przekracza 15 tys. zł. Przepisy regulujące zakres danych na fakturze określają elementy konieczne do zamieszczenia. Podatnik może oprócz nich zamieścić również inne informacje, co nie stanowi naruszenia przepisów „fakturowych”. Również z punktu widzenia kodeksu karnego skarbowego faktura zawierająca, oprócz elementów koniecznych, dodatkowe informacje, nie jest fakturą wadliwą”.
Przypomnijmy jednak, iż odpowiedzi na pytania na stronie MF nie mają charakteru wiążącego i nie zapewniają podatnikowi ochrony prawnej. W związku z tymi wyjaśnieniami szereg podatników, aby ułatwić sobie działanie stosuje adnotację o mechanizmie podzielonej płatności na wszystkich fakturach bez analizy, które mają taki obowiązek, a który nie.

Jaki związek z MPP mają koszty uzyskania przychodu?

O ile jednak dla celów podatku VAT nie ma problemu, aby podatnicy jeśli nie ma obowiązkowego MPP wybierali czy chcą czy nie zapłacić MPP, o tyle zgodnie z brzmieniem ustaw o podatkach dochodowych od stycznia 2020, art. 15d ust.1 ustawy o CIT oraz 22p ust. 1 ustawy o PIT określa, iż

„Podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców:

  1. została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub
  2. została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny, lub
  3. pomimo zawarcia na fakturze wyrazów "mechanizm podzielonej płatności" zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług, została dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności określonego w art. 108a ust. 1a tej ustawy”.

Problematyczne zatem staje się brzmienie przepisu, który uniemożliwia zaliczenia w koszty uzyskania przychodu m.in. takiego kosztu, który był przedmiotem faktury, błędnie oznaczonej adnotacją mechanizmem podzielonej płatności, mimo braku obligatoryjności tego mechanizmu.

W tej sprawie udało się jednak już Dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 15 listopada 2019 roku wypowiedzieć w interpretacji indywidualnej [0111-KDIB1-1.4010.387.2019.1.SG], iż w sytuacji kiedy dostawca towarów lub usług oznaczy fakturę klauzulą „mechanizmu podzielonej płatności” mimo tego, iż dla danej dostawy towarów lub usług nie ma obowiązku obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności, a nabywca nie dokona płatności z zastosowaniem tego mechanizmu nie będzie miało zastosowanie wyłączenie z kosztów uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 15d ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT i odpowiednio art. 22p. ust.1 pkt 3 ustawy o PIT.

Tym samym, jeśli podatnik dokonujący dostawy towarów i usług dokona adnotacji na fakturze o mechanizmie podzielonej płatności, mimo, iż nie ma takiego obowiązku, a nabywca dokona płatności faktury z pominięciem tego mechanizmu, od stycznia 2020 będzie mógł zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatki udokumentowane taką fakturą.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...