Czy nocleg pracownika w hotelu może być kosztem?

Delegacja a koszty / Fotolia
Przedsiębiorca zatrudniający pracowników ma prawo uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu różnego rodzaju wydatki związane z podwładnymi. Zalicza się do nich przykładowo wypłacane wynagrodzenia w kwocie brutto, jak i opłacone składki ZUS naliczane po stronie pracodawcy (płatnika). Koszt stanowią również zwrócone pracownikowi kwoty za wydatki poniesione w trakcie podróży służbowej, w tym np. diety czy koszty noclegu.

Koszty uzyskania przychodu

Określenie, co dokładnie stanowi koszt podatkowy przedsiębiorcy jest ważne, ponieważ poniesione wydatki mają wpływ na podstawę opodatkowania, a przez to również na wysokość daniny odprowadzonej do urzędu skarbowego. W art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określona została definicja kosztów uzyskania przychodu. Zgodnie z nią, za koszty uzyskania przychodu uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem tych, które zostały wymienione w art. 23.

Oznacza to, iż jeżeli przedsiębiorca wykaże bezpośredni lub pośredni związek między poniesionym wydatkiem a własną działalnością, a co za tym idzie - powstaniem lub zwiększeniem przychodu - będzie mógł o jego wartość pomniejszyć swoje zobowiązanie podatkowe.

Innym ważnym warunkiem pozwalającym na zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest jego właściwe udokumentowanie (np. poprzez fakturę lub rachunek). Przesłankę tę muszą spełniać również wydatki poniesione na rzecz pracowników.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Koszty zatrudnienia pracownika

Jak zostało wspomniane na początku - przedsiębiorca do kosztów uzyskania przychodu może zaliczyć wydatki związane z wypłaconymi wynagrodzeniami (kol. 12 KPiR) czy odprowadzanymi za niego składkami ZUS (kol. 13 KPiR). Dokumentem właściwym dla tego typu wydatków jest lista płac, na której pracownicy potwierdzają podpisem kwotę otrzymanych świadczeń zarówno w gotówce, jak i naturze.

Zaliczeniu do kosztów podatkowych pracodawcy podlegają również wypłacone z tytułu podróży służbowej diety oraz zwroty poniesionych przez pracownika wydatków. Dokumentami niezbędnymi są w tym wypadku polecenie wyjazdu służbowego oraz faktury/rachunki i inne potwierdzające poniesienie przez pracownika określonych wydatków, np. kosztów zakwaterowania (kol. 13 KPiR).

Gwarancje de minimis dla przedsiębiorców

Koszty firmowego noclegu

Jeżeli jako potwierdzenie poniesienia wydatku na zakwaterowanie w związku z wyjazdem służbowym pracownik przedstawi właściwy dowód, wówczas jego zwrot pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jednak, jak wskazuje Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 18 września 2013 roku (sygn. IPTPB3/423-240/13-2/GG), dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Przedsiębiorca zwracający pracownikowi koszty związane z noclegiem w hotelu musi zatem wykazać, iż świadczona przez podwładnego praca była wykonywana w celu osiągnięcia przychodów. Spełnienie tego warunku upoważnia właściciela firmy do obniżenia podstawy opodatkowania o równowartość zwracanych pracownikowi kosztów zakwaterowania.

Należy przy tym zaznaczyć, iż nawet wówczas, gdy na potwierdzenie poniesienia danego wydatku pracownik przedstawi fakturę, pracodawca będący czynnym podatnikiem VAT nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego. Do kosztów uzyskania przychodu trafi zatem kwota brutto za zakwaterowanie. Jest to konsekwencja zapisów ustawy o podatku od towarów i usług, a dokładnie jej art. 88 ust. 1 pkt 4, zgodnie z którym ustawodawca nie zezwala na odliczenie podatku naliczonego od usług hotelowych i gastronomicznych.

Zwolnienie z podatku od dowozu do zakładu pracy na koszt pracodawcy

Autor: Ewa Kozak

wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
rozwiń więcej
Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...