Ulgi podatkowe dla przedsiębiorcy - porada

Przedsiębiorca może wykorzystywać ulgi podatkowe jedynie w ograniczonym zakresie.
Przedsiębiorca może wykorzystywać ulgi podatkowe jedynie w ograniczonym zakresie. Wiele zależy od formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej oraz innych uzyskiwanych dochodów.

Przedsiębiorca opodatkowany podatkiem liniowym może korzystać z ulg

Podatnik opodatkowany liniowo może odliczyć ulgi, jeśli osiąga inne, po za działalnością gospodarczą, dochody opodatkowane skalą podatkową.

Do najpopularniejszych ulg należą:

ulga na dzieci, pozwalająca rodzicom lub opiekunom prawnym na odliczenie od podatku kwoty do wysokości 1112,04 zł w skali roku na każde dziecko małoletnie, uczące się do 25 roku życia lub też bez względu na wiek, jeśli otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną;
• ulga na Internet, pozwalająca podatnikowi na odliczenie od dochodu wydatków faktycznie poniesionych na Internet w miejscu zamieszkania do wysokości 760 zł rocznie;
• ulga rehabilitacyjna, pozwalająca na odliczenie od dochodu poniesionych przez podatnika wydatków na cele rehabilitacyjne lub też związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przez podatnika lub osobę pozostającą na jego utrzymaniu;
• ulga na nowe technologie, polegająca na odliczeniu od podstawy opodatkowania wydatków związanych z zakupem nowych technologii. Przy czym „nowe technologie” definiuje się jako wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych.

Możliwość odliczenia ulg podatkowych determinowane jest przyjętą przez podatnika formą rozliczania podatku dochodowego. Zakres możliwości skorzystania z ulg podatkowych różni się w zależności od wybranej metody rozliczania podatku:

  • liniowej;
  • opodatkowania progresywnego według skali podatkowej;
  • ryczałtu ewidencjonowanego;
  • według karty podatkowej.

Polecamy: Jak nie zapłacić podatku kupując firmowy samochód?

Na skali odliczysz wszystkie ulgi

W najlepszej sytuacji znajdują się podatnicy opodatkowani według skali podatkowej. Mogą oni skorzystać ze wszystkich ulg przewidzianych w prawie podatkowym. Mogą więc w zeznaniu PIT 36 odliczyć m.in. ulgę na dzieci, ulgę internetową, czy też przekazywane darowizny.

Podatnik opodatkowany tym sposobem ma prawo opodatkowania dochodów w sposób preferencyjny jako osoba samotnie wychowująca dziecko lub w sposób przewidziany dla małżeństw. W tym jednak przypadku trzeba pamiętać o terminowym złożeniu zeznania podatkowego. Zeznanie złożone po terminie (po 2 maja 2011r) wyłącza możliwość zastosowania powyższych preferencji.

Podatnik opodatkowany skalą może także pomniejszyć podstawę opodatkowania o ulgę na nowe technologię. Jest to ulga skierowana wyłącznie do przedsiębiorców opodatkowanych skalą podatkową lub podatkiem dochodowym od osób prawnych i polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania maksymalnie 50% wydatków na nabycie nowej technologii.

„Ryczałtowcy” bez ulgi na dzieci

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na opodatkowanie swojego przychodu ryczałtem mają prawo do odliczenia ulg podatkowych. Nie dotyczy to jednak ulgi na dzieci, ani ulgi na nowe technologie. 

Sposobem na odliczenie ulgi na dzieci w tym przypadku jest osiąganie innych dochodów opodatkowanych skalą. W tej sytuacji od dochodu opodatkowanego skalą (np. umowa o pracę, dochody z najmu) można odliczyć przysługujące podatnikowi ulgi. Ulgę na dzieci można także odliczyć od podatku małżonka. To jak małżonkowie podzielą się ulgą nie ma znaczenia. Ważne jest tylko, żeby odliczenie w stosunku do obojga rodziców nie przekroczyło w sumie kwoty 1112,04zł rocznie, jeśli dziecko jest wychowywane cały rok podatkowy. To oznacza, że całą ulgę na dziecko może odliczyć małżonek przedsiębiorcy opodatkowanego ryczałtem o ile podatek po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne wystarczy na odliczenie całej ulgi.

„Liniowcy” i „kartowicze” bez ulg

Przedsiębiorcy opodatkowani liniowo i na podstawie karty podatkowej generalnie nie mogą dokonać zmniejszenia swojego obciążenia podatkowego odliczając ulgi od dochodu lub podatku. Wyjątek stanowią tu:
• odliczana od dochodu składka na ubezpieczenie społeczne w przypadku podatników opodatkowanych liniowo oraz
• odliczana od podatku składka na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku podatników opodatkowanych liniowo i karta podatkową.

Jedynym sposobem, pozwalającym na odliczenie jakichkolwiek dodatkowych ulg jest równoczesne wykazanie dochodu opodatkowanego wg. skali lub ryczałtem. Przy czym w tym ostatnim przypadku wyłączona jest ulga na dzieci.

Wspólne rozliczenie niemożliwe

Osiąganie innych dochodów opodatkowanych skalą pozwoli odliczyć podatnikowi opodatkowanemu ryczałtem, kartą lub podatkiem liniowym, tylko ulgi. Podatnik taki nie ma jednak możliwości opodatkowania pozostałych dochodów np. z pracy, w sposób preferencyjny (jako samotny rodzic lub w sposób przewidziany dla małżonków).

Sam fakt stosowania wobec podatnika zasad opodatkowania ryczałtem, kartą podatkową, podatkiem liniowym wyłącza możliwość preferencyjnego opodatkowania dochodów.

Polecamy: Nowe zasady rozliczania obrotu złomem - porada

Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...