Ustawa o podatku VAT a PKWiU 2008

Od dnia 1 stycznia 2011 r. obowiązuje nowa definicja towaru.
Ministerstwo Finansów opublikowało na swoich stronach internetowych obszerne podsumowanie dotyczące najważniejszych zmian dokonanych nowelizacjami do ustawy o podatku od towarów i usług oraz aktami wykonawczymi do tej ustawy. Obok wprowadzenia nowych stawek podatku (5%, 8%, 23%) od 1 stycznia 2011 r., jednym z równie istotnych zagadnień jest dostosowanie przepisów wykorzystujących odwołania do klasyfikacji statystycznej do klasyfikacji PKWiU 2008.

Najważniejszym celem tego dostosowania jest operacja „przełożenia” stosowanej dotychczas do celów podatkowych klasyfikacji statystycznej na symbole i nazwy stosowane w PKWiU z 2008 r. w przepisach ustawy o VAT oraz załącznikach do tej ustawy, jak również w aktach wykonawczych do niej wydanych. Zmiany te pozwolą podatnikom VAT na prowadzenie jednolitych zasad ewidencji zarówno dla potrzeb podatku od towarów i usług, jak i w sprawozdawczości statystycznej.

Dostosowanie przepisów do PKWiU 2008

Przy konstruowaniu nowych przepisów, a w szczególności załączników do ustawy zawierających wykazy towarów i usług w oparciu o PKWiU z 2008 r. zakres przedmiotowy tych regulacji nie powinien, co do zasady, ulec zmianie. Ponieważ jednak klasyfikacja towarów i usług w PKWiU z 1997 r. i PKWiU z 2008 r. oparte są na odmiennej metodologii, a także ze względu na zmiany merytoryczne wprowadzone w trakcie prac legislacyjnych nad ustawą o podatku VAT, mogą wystąpić niewielkie różnice w obszarach zastosowania preferencyjnych stawek VAT.

Przykładem może być treść nowego załącznika nr 3 do ustawy, zawierającego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% (od 1 stycznia 2011 r. stawką 8%), gdzie doprecyzowane zostało pojęcie „świeże” w odniesieniu do pieczywa oraz ciastek i wyrobów ciastkarskich. Od 1 stycznia 2011 r. zgodnie z brzmieniem poz. 31 i 32 tego załącznika obniżoną stawkę podatku stosuje się do dostaw pieczywa świeżego, wyrobów ciastkarskich, ciastek świeżych „których data minimalnej trwałości oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami nie przekracza 14 dni, a w przypadku oznaczania tych towarów zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie terminem przydatności do spożycia, termin ten również nie przekracza 14 dni”. Ciastka i wyroby ciastkarskie „świeże” są od 1 stycznia 2011 r. opodatkowane stawką w wysokości 8%, natomiast pieczywo „świeże”, jak również pieczywo chrupkie oraz tosty z chleba i podobne tosty (PKWiU ex 10.72.11.0) będą podlegały opodatkowaniu stawką w wysokości 5%.

Przeczytaj koniecznie VAT 2011 - najważniejsze zmiany

Nowa definicja „towaru” oraz kwestia zwolnień przedmiotowych

O 1 stycznia 2011 r. obowiązuje nowa definicja towaru, w której nie ma odwołania do klasyfikacji statystycznych. „Towarem” określono rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Dodatkowo wprowadzony został nowy przepis art. 5a ustawy o VAT ustanawiający zasadę, że dla identyfikacji towarów oraz przy określaniu zakresu świadczonych usług stosuje się klasyfikacje statystyczne, jeżeli przepisy o podatku od towarów i usług w tym zakresie powołują symbole statystyczne.

Polecamy serwis Kasy fiskalne

„Przełożenia”, o których mowa przy wykazach towarów, nie znalazły zastosowania w przypadku przepisów dotyczących usług objętych zwolnieniem od podatku (dotychczas załącznik nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług). Z tego względu przywołany załącznik, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku, został uchylony. Jednocześnie uregulowania dotyczące tej tematyki zostały przeniesione do treści ustawy. Przy określaniu nowego zakresu zwolnień, odstąpiono od ich identyfikacji za pomocą klasyfikacji statystycznych, ustalając ich zakres w formie opisowej, z wykorzystaniem treści przepisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów UE.

Źródło, pełny tekst analizy: Ministerstwo Finansów

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...