Jakie są ulgi w zobowiązaniach podatkowych dla przedsiębiorców?

Katarzyna Popławska
rozwiń więcej
SOHOFinance
rozwiń więcej
Urząd wnikliwie bada czy ulga jest niezbędna dla dalszego funkcjonowania firmy oraz czy pomoc gwarantuje odzyskanie płynności finansowej przedsiębiorstwa.
W przepisach prawa podatkowego m.in. dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, przewidziane są różnego typu zwolnienia, odliczenia, zmniejszenia dzięki którym zostaje obniżona podstawa opodatkowania lub wysokość podatku.

Według ustawy podatek dochodowy od osób fizycznych w polskim prawie obowiązują następujące ulgi podatkowe:

• odliczenia od dochodu,
• odliczenia od podatku,
• preferencje w stosowaniu niższych stawek podatkowych (np.: podatek liniowy).

Np. można odliczyć od dochodu składki na ubezpieczenie społeczne, natomiast od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej mogą skorzystać z ulg w regulowaniu zobowiązań podatkowych. Kwestię reguluje ustawa Ordynacja podatkowa w której jest zapisane, iż z prawa do ulg mogą skorzystać jedynie przedsiębiorcy w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publiczny. Istotne jest to, że o ulgi można się ubiegać w przypadku wszystkich podatków, a nie tylko dochodowego.

Polecamy: Jak wybrać biuro rachunkowe?

Istnieją następujące możliwości:
• można złożyć wniosek o rozłożenie należnego podatku na raty lub odroczenie terminu płatności – jeśli nie minął jeszcze termin płatności podatku,
• można złożyć wniosek o rozłożenie zaległości podatkowej wraz z naliczonymi odsetkami na raty lub odroczenie terminu płatności - jeśli minął termin płatności,
• można też starać się o umorzenie całości lub części zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę.

W ustawie Ordynacja podatkowa nie zostało jasno określone, co to znaczy ważny interes podatnika lub interes publicznym, przedsiębiorcy sami muszą umotywować powód wystąpienia z wnioskiem do właściwego urzędu skarbowego. Ulgi przyznawane są na zasadzie uznaniowej. Nawet jeśli podatnik wskaże ważny interes uzasadniający pozytywne rozpatrzenie wniosku to Urząd Skarbowy nie ma obowiązku przychylić się do składanego podania i podjąć pozytywnej decyzji.

Przedsiębiorca składając wniosek do Urzędu Skarbowego musi jasno określić o jaki rodzaj ulgi się ubiega, z tym, że może za jednym razem starać się o kilka typów ulg. Należy podać przyczyny zaistniałych problemów finansowych, wykazać czym były spowodowane problemy, szczególnie podkreślając czynniki zewnętrzne, niezależne od firmy np.: długotrwały kryzys na rynku.

We wniosku warto wykazać przewidywane efekty w przypadku negatywnej decyzji urzędu i braku otrzymania pomocy, które będą dotkliwe zarówno dla samego przedsiębiorcy (np. brak możliwości realizacji obecnych kontraktów, niemożność podpisania umów na nowe zlecenia i spłaty zaciągniętych kredytów - które w efekcie mogą doprowadzić do upadłości przedsiębiorstwa), jak i dla interesu publicznego (np. spadek zatrudnienia, doprowadzenie do obniżenia płynności finansowej partnerów i kontrahentów firmy, co z kolei zaowocuje dalszymi zwolnieniami i większym bezrobociem w regionie). Należy też opisać korzyści jakie nastąpią po otrzymaniu ulgi np.: poprawa kondycji przedsiębiorstwa i wzrost zatrudnienia.
Urząd Skarbowy ocenia przede wszystkim stan finansowy podatnika z uwzględnieniem związku zachodzących pomiędzy pogorszeniem sytuacji finansowej, a kwestiami, które uzasadniają brak zapłaty.

Urząd wnikliwie bada czy ulga jest niezbędna dla dalszego funkcjonowania firmy oraz czy pomoc gwarantuje odzyskanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Nie istnieje gotowy wzór takiego pisma, każda sytuacja przedsiębiorcy jest indywidualna, więc wniosek powinien odzwierciedlać rzeczywistość.

Polecamy: serwis Biuro rachunkowe

Ponadto należy pamiętać, że jeśli dokument zostanie złożony przed ustawowym terminem płatności podatku, zaś decyzja organu podatkowego zostanie podjęta po tym terminie i będzie ona negatywna, to niewpłacona wartość podatku traktowana jest jako zaległość i naliczane są odsetki od pierwotnego terminu.

Jeśli zaś zostanie już przyznana ulga na odroczenie terminu płatności lub rozłożenia podatku na raty, to podatnik jest zobowiązany dotrzymać wszystkich, nowo ustalonych terminów. Spóźnienie spowoduje przywrócenie terminu pierwotnego.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...