Skutki podatkowe loterii promocyjnej

Krystyna J. Ptasińska
rozwiń więcej
Jak rozliczać promocje?
Loterie promocyjne nie są objęte podatkiem od gier i to jest dobra wiadomość. Nie oznacza to jednak, że wygrane w loteriach promocyjnych nie są w ogóle opodatkowane.

Wśród naszych klientów, którzy w pierwszym półroczu bieżącego roku dokonają zakupów powyżej określonej kwoty, zostanie rozlosowana nagroda w formie wycieczki do Tunezji dla dwóch osób. Jak rozliczyć podatkowo tą promocję?

Podatek dochodowy

Jeśli wygrywającym jest osoba fizyczna lub spółka osobowa, której wspólnicy są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych to podatek dochodowy od wygranych w grach i loteriach regulują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT wygrane w loteriach promocyjnych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2280 złotych, urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach i zakładach wzajemnych są wolne od podatku dochodowego.

Wartością nagrody dla osoby wygrywającej jest kwota brutto otrzymanego świadczenia. Chociaż w pytaniu zaznaczono, że nagrodą jest wyjazd dla dwóch osób to wygrywający (podatnik) jest jeden i w tym przypadku podstawą opodatkowania (lub zwolnienia od podatku) będzie u niego cała wartość nagrody. 

Polecamy: serwis PIT

Wartość nagrody nie została w pytaniu określona ale w omawianej sytuacji ma to drugorzędne znaczenie. Jest bowiem oczywiste, że loteria nie została zorganizowana przez uprawniony podmiot i z tego powodu zwolnienie z podatku nie znajdzie zastosowania. Prawdopodobnie nawet przy prawidłowej organizacji loterii (tj.na podstawie uzyskanego wcześniej zezwolenia) mogło by się okazać, że wyjazd do Tunezji dla dwóch osób ma wartość większą niż 2280 zł. Efekt dla podatnika był by taki sam.

Na podstawie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT od uzyskanych dochodów (przychodów) podatnik zobowiązany jest do zapłacenia zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, w wysokości 10% wygranej lub 10% wartości nagrody.

Przekazanie kwoty podatku Fiskusowi następuje za pośrednictwem Płatnika czyli organizatora loterii. Płatnik jest obowiązany pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od przekazywanej nagrody. Jeśli, tak jak w tym przypadku, przedmiotem wygranej nie są pieniądze, wygrywający musi wpłacić organizatorowi loterii, kwotę należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej. 

Kwotę pobranego zryczałtowanego podatku płatnik jest zobowiązany przekazać w terminie do 20 dnia następnego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego właściwego według swej siedziby (art. 42 ust. 1 ustawy o PIT). Natomiast zbiorczą deklarację roczną na wzorze PIT-8AR płatnik składa w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym do urzędu, do którego odprowadził podatek. 

W odniesieniu do nagród w konkursach czy loteriach ustawa PIT nakazuje organizatorowi pełnienie funkcji płatnika i nie przewiduje w tym zakresie żadnych odstępstw. Jest to bardzo ważne stwierdzenie zwłaszcza jeśli wygrywającym będzie (co jest wielce prawdopodobne), osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Również wówczas Płatnik pobiera i odprowadza 10% zryczałtowany podatek dochodowy od wygranej. Fakt, że nagrodę w loterii promocyjnej otrzyma osoba fizyczna prowadza działalność gospodarczą nie oznacza, że wartość wygranej wygrywający powinien doliczyć do dochodów z działalności gospodarczej. To w konsekwencji oznaczałoby, że nagroda opodatkowana byłaby 19% podatkiem liniowym lub podatkiem według skali.

Tym samym niecelowe było by odprowadzanie przez płatnika podatku zryczałtowanego. Takie stanowisko prezentują czasami organy skarbowe ale jest ono całkowicie nieuprawnione i nie znajduje oparcia w przepisach. W razie potrzeby dochodzenia swoich racji oparcie można znaleźć w stanowisku wyrażonym w wyroku NSA z dnia 4 sierpnia 2006 r. (II FSK 304/05). Tylko wówczas gdy wygrywającym jest przedsiębiorca podlegający opodatkowaniu na podstawie ustawy CIT, zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 1 pkt 2 tej ustawy i wartość wygranej będzie przychodem z działalności gospodarczej.

VAT

Informacje zawarte w pytaniu nie są wystarczające żeby udzielić wiążącej odpowiedzi w zakresie skutków jakie w podatku od towarów i usług wywoła wręczenie nagrody. Można jednak przypuszczać, że organizator loterii zakupi usługę turystyczną (wycieczkę do Tunezji), a następnie przekaże ją nieodpłatnie osobie, która wygrała loterię. 

Polecamy: serwis VAT

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlegają co do zasady tylko te nieodpłatnie świadczone usługi, w związku z którymi podatnik odliczył podatek naliczony zawarty w zakupach.

Na ogół usługi turystyczne są dokumentowane fakturą VAT marża, na których to fakturach podatek nie jest uwidoczniony, a tym samym nie dają one prawa od jego odliczenia. Dlatego prawdopodobnie organizator loterii nie będzie zobowiązany do opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazania wygranej w formie wycieczki.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...