Ministerstwo Finansów radzi jak odliczać VAT od paliwa do samochodów i jak korygować wcześniejsze zeznania

Paweł Huczko
rozwiń więcej
Ponadto podatnika obowiązują pozostałe wymogi w zakresie dokonywania odliczenia VAT, w tym posiadanie oryginałów faktur potwierdzających nabycie paliwa do napędu ww. samochodu. / inforCMS
22 grudnia 2008 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyrokując w sprawie o sygnaturze C‑414/07 wypowiedział się przeciw ograniczeniom w odliczaniu VAT od samochodów wprowadzonym w polskim prawie podatkowym po akcesji do UE. Ministerstwo Finansów zgadzając się z tym orzeczeniem sformułowało niedawno swoją interpretację stanu prawnego istniejącego po wspomnianym wyroku ETS. Poznajmy treść tego stanowiska Ministerstwa.

Ministerstwo Finansów uznało (podzielając stanowisko ETS), że prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych przysługuje, co do zasady, w przypadku gdy:

1. przepisy ustawy o VAT obowiązujące od dnia 1 maja 2004 r. umożliwiają (-ły) odliczenie podatku,

2. przepisy ustawy o VAT obowiązujące od dnia 1 maja 2004 r. uniemożliwiają (-ły) odliczenie podatku, ale przepisy o VAT obowiązujące na dzień 30 kwietnia 2004 r. umożliwiały odliczenie podatku, tj. w przypadku paliwa do używanych przez podatnika pojazdów samochodowych, w odniesieniu do których na podstawie homologacji producenta lub importera dla danego typu samochodu bezspornie wynika, że nie jest to samochód osobowy i dopuszczalna ładowność tego pojazdu wynosi powyżej 500 kg.

Zobacz: Dla kogo jednorazowa amortyzacja?

Jeżeli zatem, wskutek wprowadzonych po dniu 30 kwietnia 2004 r. ograniczeń prawa do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych:
- nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia ale
- które mu przysługiwało zgodnie z obowiązującymi przepisami o VAT w dniu 30 kwietnia 2004 r. lub w dniu 1 maja 2004 r.),
podatnikowi – zgodnie z ww. wyrokiem ETS – przysługuje prawo do odliczenia VAT (przez dokonanie korekty rozliczenia) bez uwzględnienia tych ograniczeń.

Zdaniem Ministerstwa ewentualne korekty powinny dotyczyć przypadków wymienionych wyżej w pkt 2.

Ewentualna korekta rozliczenia uwzględniająca odliczenie podatku z tytułu nabytego paliwa

wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych, o których mowa w pkt 2, zależy od posiadania przez podatnika dokumentów, z których wynika, iż używany w prowadzonej działalności gospodarczej samochód, za okres za który dokonywana jest korekta:

- nie był samochodem osobowym i
- dopuszczalna ładowność tego pojazdu wynosi powyżej 500 kg.

Ponadto podatnika obowiązują pozostałe wymogi w zakresie dokonywania odliczenia VAT, w tym posiadanie oryginałów faktur potwierdzających nabycie paliwa do napędu ww. samochodu.

Ewentualnej korekty rozliczenia podatnik dokonuje poprzez złożenie korekty deklaracji.

Ministerstwo Finansów zauważył ponadto, że w przypadku gdy VAT , który objęty jest korektą, podlegał odliczeniu przy uwzględnieniu art. 90 i 91 ww. ustawy o VAT, należy mieć również na uwadze dokonanie stosownych zmian w tych odliczeniach.

Zobacz: Poradnik: Dostawa towarów w świetle ustawy o VAT - cz. 2

Ministerstwo Finansów stwierdziło również, że podatnicy nie mają obowiązku dokonywać przedmiotowych korekt.
Podatnik, który nie dokonał korekty ma prawo, jeżeli zaliczył wydatki związane z nieodliczonym VAT naliczonym w koszty uzyskania przychodów, do utrzymywania tych wydatków w kosztach uzyskania przychodów.

Ministerstwo Finansów wyraźnie zaznaczyło, że nie ma podstaw do kwestionowania podatnikom użytkującym pojazdy samochodowe w prowadzonej działalności gospodarczej, do których ma zastosowanie ww. wyrok ETS, do korzystania z prawa do odliczania na zasadach ogólnych w bieżących rozliczeniach podatku naliczonego z tytułu bieżących zakupów paliwa wykorzystywanego do napędu tych pojazdów.

Pełna treść pisma Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów z 13 lutego 2009 r. (nr PT3/812/4/15/CZE/09/185) w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych

Oprac. Paweł Huczko

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...