Opłaty środowiskowe - czy każda firma musi je płacić?

Agata Mazur
rozwiń więcej
Kiedy firma nie musi uiszczać opłat środowiskowych?
Każdy przedsiębiorca, którego działalność ingeruje w otoczenie naturalne, ma obowiązek uiszczania określonych opłat za korzystanie ze środowiska. Kiedy firma będzie zwolniona z opłaty środowiskowej?

Opłata za korzystanie ze środowiska jest pewną formą zobowiązania podatkowego. Teoretycznie, uiszczanie opłaty środowiskowej dotyczy niemal każdego przedsiębiorcy, który prowadzi wytwórczą działalność gospodarczą, jak np. uprawy rolne lub hodowlę zwierząt, ogrodnictwo, warzywnictwo, leśnictwo i rybactwo śródlądowe oraz osób wykonujących zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki. Opłaty muszą uiszczać również jednostki organizacyjne oraz osoby fizyczne, które w jakikolwiek sposób korzystają ze środowiska.

Polecamy: Opłaty środowiskowe 2012 - ewidencja

Warto wiedzieć, iż opłatę za korzystanie ze środowiska powinna wnieść osoba, która:

  • posiada w swoim przedsiębiorstwie zarejestrowane na firmę samochody, nie ważne czy osobowe, ciężarowe czy też są to maszyny rolnicze, które emituje gazy i pyły do powietrza w wyniku procesów technologicznych,
  • pobiera wodę z własnych ujęć powierzchniowych lub podziemnych,
  • wprowadza ścieki do wód lub do ziemi,
  • składuje odpady bez wymaganych zezwoleń.

Obowiązek płacenia opłat środowiskowych dotyczy każdego przedsiębiorcy, niemniej jednak istnieją pewne wyjątki od tej reguły.

Zwolnione od świadczeń są osoby, których kwartalna wysokość opłaty środowiskowej nie przekracza 200zł, a półroczna - 400zł. Ciekawe jest, iż zwolniony z opłat jest przede wszystkim pobór wody dokonywany na potrzeby przerzutów wody, na potrzeby energetyki, na potrzeby związane z wytwarzaniem energii cieplnej lub elektrycznej, na potrzeby funkcjonowania pomp cieplnych lub geotermii, na potrzeby wykonywania odwiertów do badań sejsmicznych, na potrzeby hodowli ryb oraz na potrzeby nawadniania wodami powierzchniowymi użytków rolnych i gruntów leśnych. Nawet odprowadzanie do ziemi ścieków w celu rolniczego wykorzystania, czy też wprowadzanie wód wykorzystywanych w hodowli ryb do ziemi, nie podlega opłacie środowiskowej.

Polecamy: Czy opłata za studia przedsiębiorcy stanowi koszt podatkowy?

Należy pamiętać, że zwolnienie z uiszczania opłat środowiskowych nie zwalnia żadnego pracodawcy z obowiązku przesyłania sprawozdań. Formularze dotyczące naliczenia opłat, należy wysyłać w terminie do końca lipca (za I półrocze) i do końca stycznia następnego roku (za II półrocze) do Marszałka Województwa oraz do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Przedsiębiorca, który nie ureguluje opłaty za korzystanie ze środowiska zobowiązany jest do oddzielnego naliczenia i uregulowania odsetek ustawowych od kwoty opłaty za czas zwłoki.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...