Granty na Eurogranty 2024

oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
granty na eurogranty 2024 termin zgłoszeń nabór mśp parp / Granty na eurogranty 2024 - termin zgłoszeń / ShutterStock

Granty na Eurogranty 2024 – 18 kwietnia rozpoczyna się termin zgłoszeń. Dofinansowanie przysługuje przedsiębiorcom z sektora MŚP. Na co można otrzymać dofinansowanie? Jak i gdzie złożyć wniosek?

rozwiń >

Granty na Eurogranty 

Celem działania jest wzrost innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorców z sektora MŚP, poprzez zwiększenie ich udziału w programach UE zarządzanych centralnie, tj. przez Komisję Europejską, w szczególności: HORYZONT EUROPA, KREATYWNA EUROPA, DIGITAL „CYFROWA EUROPA”, SINGLE MARKET PROGRAMME, LIFE.

Dofinansowanie mogą otrzymać projekty polegające na udziale wnioskodawcy w Programie UE, obejmujące działania polegające na przygotowaniu Eurograntu, w tym podejmowane w związku z poszukiwaniem partnerów Eurograntu, przygotowaniem wniosku/aplikacji o Eurogrant, ewentualną jego korektą i prezentacją w ramach oceny w Programie UE. 

Dla kogo granty na Eurogranty?

Kto może się ubiegać o dofinansowanie? Mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które w ramach jednego z Programów UE będą ubiegać się o dofinansowanie Eurograntu w roli: 

  • samodzielnie aplikującego lub 
  • koordynatora konsorcjum albo lidera work package lub 
  • członka konsorcjum albo partnera. 

Na co można otrzymać granty?

Na co można otrzymać dofinansowanie? Finansowane są działania niezbędne do przygotowania Eurograntu i przeprowadzenia udziału wnioskodawcy w konkretnym naborze w programie UE, tj:

  1. przygotowanie Eurograntu, które obejmuje:
    a.    poszukiwanie partnerów Eurograntu w Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami, w tym organizację spotkań związanych z przygotowaniem założeń dla samego Eurograntu i wniosku o Eurogrant,
    b.    przygotowanie wniosku o Eurogrant do wybranego programu UE lub konkursu w wybranym programie UE, w tym tłumaczenie dokumentacji aplikacyjnej, zgodnie z wymaganiami określonymi przez organizatora konkursu w danym programie UE/ konkursie w danym programie UE,
    c.    ewentualną korektę wniosku o Eurogrant,
    d.    prezentację wniosku o Eurogrant przed komisją oceny projektów powołaną przez organizatora konkursu w danym programie UE/konkursie w danym programie UE;
  2. opracowanie analiz specjalistycznych.

Granty na Eurogranty – termin zgłoszeń 2024

Wniosek o dofinansowanie można złożyć od 18 kwietnia 2024 r. do 17 kwietnia 2025 r. (w ostatnim dniu naboru do godz. 16.00.) 

Granty na Eurogranty 2024 - wniosek

Jak składać wniosek o dofinansowanie? Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego (link) dostępnego na stronie internetowej PARP. 

Wysokość dofinansowania

Środki przeznaczone na dofinansowanie projektów w naborze to 43 mln zł. Finansowanie Działanie jest finansowane z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

 

Wysokość dofinansowania - granty na Eurogranty 2024

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Dofinansowanie – jakie koszty?

Jakie koszty kwalifikują się do dofinansowania? Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się koszty: 

  1. podróży służbowych pracowników wnioskodawcy związanych z przygotowaniem Eurograntu w zakresie i według stawek określonych w przepisach w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju , 
  2. usług doradczych związanych z przygotowaniem Eurograntu, 
  3. wynagrodzeń wraz z pozapłacowymi kosztami pracy, w tym składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, osób zatrudnionych przez wnioskodawcę, w części, w jakiej wynagrodzenia te są bezpośrednio związane z przygotowaniem Eurograntu, 
  4. organizacji spotkań związanych z przygotowaniem Eurograntu, 
  5. tłumaczenia dokumentacji aplikacyjnej przedkładanej organizatorowi konkursu w ramach programu UE, 
  6. analiz specjalistycznych niezbędnych do przygotowania Eurograntu. 

Granty na Eurogranty – zasady naboru

Szczegółowe zasady przeprowadzania naboru znajdują się na stronie internetowej PARP w zakładce Dokumentacja, a także:

  • Ogłoszenie o naborze
  • Regulamin wyboru projektów
  • Lista Krajowych Inteligentnych Specjalizacji
    Zał. nr 1 do Regulaminu wyboru projektów
  • Przewodnik kwalifikowalności wydatków
    Zał. nr 2 do Regulaminu wyboru projektów
  • Kryteria wyboru projektów
    Zał. nr 3 do Regulaminu wyboru projektów
  • Słowniczek
    Zał. nr 7 do Regulaminu wyboru projektów

Granty na Eurogranty – dyżury ekspertów PARP

W związku z ogłoszonym naborem wniosków o dofinansowanie projektów polegających na przygotowaniu wniosku/aplikacji o Eurogrant, który zostanie zgłoszony w ramach jednego z Programów UE, eksperci PARP będą odpowiadać na Państwa pytania związane z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie i procedurą naboru.

Dyżury eksperckie odbywają się pod numerem infolinii: 22 574 07 07 lub 801 332 202 w komunikatach IVR prosimy wybrać 5 a następnie 1.

Terminy dyżurów eksperta: Środy w godz. 10:00-12:00

Moja firma
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców
21 maja 2024

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

pokaż więcej
Proszę czekać...