Jak funkcjonuje zarząd spółki z o.o. w Rosji

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
rozwiń więcej
Jak funkcjonuje zarząd spółki z o.o. w Rosji / inforCMS
Planujesz założyć spółkę z o.o. w Rosji? Pamiętaj, że jednym z organów spółki z o.o. jest zarząd. Jakie ma uprawnienia i obowiązki?

Porządek i sposób wyboru zarządu określa ustawa federalna o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością i dokumenty założycielskie spółki.

Wspólnicy mają prawa wyboru dwustopniowej organizacji spółki — zgromadzenie wspólników i podporządkowany mu organ wykonawczy — generalny dyrektor, prezydent, dyrektor lub zarząd (w zależności od zapisów statutu) lub trzystopniowej organizacji składającej się ze zgromadzenia wspólników, rady
nadzorczej
, która spełnia rolę zgromadzenia wspólników w przerwach między zgromadzeniami i organu wykonawczego, który wykonuje wszelkie bieżące działania w spółce i podporządkowany jest radzie nadzorczej i zgromadzeniu wspólników.

Polecamy: Jaki powinien być kapitał zakładowy spółki z o.o.

W praktyce częściej spotykamy się z pierwszymi wariantem funkcjonowania spółki z o.o. na terenie Federacji Rosyjskiej. Nadrzędnym organem spółki jest walne zgromadzenie wspólników, które ma prawo podejmować najważniejsze decyzje spółki w zakresie jej działalności. Niektóre z nich przewidziane są jako wyłączna kompetencja walnego zgromadzenia i nie mogą być przekazane innym organom spółki, np. wysokość kapitału zakładowego, zmiana statutu spółki, czy podjęcie uchwały w sprawie reorganizacji i likwidacji spółki.

Polecamy: Jak podwyższyć kapitał spółki wkładami osób trzecich

Walne zgromadzenie jest nadrzędnym organem spółki. Na zgromadzeniu każdy ze wspólników ma określoną liczbę głosów, która jest proporcjonalna do wysokości posiadanych przez niego udziałów. Każdy ze wspólników ma prawo ustanowienia swojego pełnomocnika, który występować może z prawem głosu na zgromadzeniach wspólników spółki.

W celu bieżącej działalności spółki walne zgromadzenie lub rada nadzorcza powołuje organ wykonawczy i wybiera jego członków spośród wspólników lub osób trzecich.

Do wyłącznej kompetencji walnego zgromadzenia należy:
- określanie zasadniczych kierunków działalności spółki i jej uczestnictwo w strukturach innych spółek i podmiotów gospodarczych;
- zmiany statutu, w tym również wysokość kapitału zakładowego;
- zmiany statutu spółki;
- wybór i odwołanie członków komisji rewizyjnej („rewizora”);
- zatwierdzanie sprawozdań finansowych;
- podjęcie uchwał o podziale zysku spółki;
- przyjęcie dokumentów regulujących wewnętrzną organizację spółki;
- podjęcie decyzji o emisji obligacji i innych papierów wartościowych;
- wyznaczenie audytu spółki, zatwierdzenie audytu spółki i określenie wynagrodzenia pracowników firmy audytorskiej;
- przyjęcie uchwały o likwidacji i reorganizacji spółki;
- wybór komisji likwidacyjnej i zatwierdzenie bilansów likwidacyjnych.

Wyżej wymienione kompetencje są wyłącznymi kompetencjami przewidzianymi wyłącznie dla zgromadzenie wspólników i nie mogą być „scedowane” na inne organa spółki.

Wszystkie inne kompetencje, które nie są przewidziane jako wyłączne dla zgromadzenia wspólników lub rady nadzorczej sprawuje organ wykonawczy spółki (dyrektor generalny, zarząd), którym może być osoba trzecia, niezwiązana ze spółką, co daje możliwość współpracy z odpowiednim menedżerem lub zewnętrzną profesjonalną firmą zarządzającą.

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...