Zasady obliczania odsetek od opóźnionej zapłaty

Zasady obliczania odsetek od opóźnionej zapłaty. /fot. Fotolia / Fotolia
Od 1 stycznia 2016 r. zmieniają się zasady naliczania odsetek zarówno w obrocie między przedsiębiorcami, jak i w obrocie nieprofesjonalnym. Wprowadzone zmiany oznaczają, że odsetki za opóźnienie w zapłacie należności będą wyższe. Podwyższenie wysokości odsetek ma zdyscyplinować dłużników. Zmiany zostały wprowadzone w przepisach ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i ustawy – Kodeks cywilny.

Odsetki w transakcjach handlowych

Przypomnijmy, że celem ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych było zniechęcenie przedsiębiorców do stosowania terminów dłuższych niż 30 dni. Dlatego pozwala ona wierzycielowi żądać odsetek ustawowych, jeśli w umowie przewidziano termin zapłaty dłuższy niż 30 dni, mimo iż kontrahent nie jest opóźniony w zapłacie. Jeżeli upłynie termin zapłaty, wierzyciel ma prawo do żądania odsetek za opóźnienie płatności. Tym samym w obrocie profesjonalnym występują obecnie:

odsetki od kredytu kupieckiego (ustawowe – regulowane w Kodeksie cywilnym) – naliczane od 31. dnia do dnia zapłaty. Odsetki te nie muszą być zastrzeżone w umowie między kontrahentami, chyba że miałyby być wyższe niż wysokość odsetek ustawowych (wtedy obowiązują tzw. odsetki maksymalne),

odsetki za opóźnienie – od dnia wymagalności świadczenia (tj. po upływie terminu płatności) do dnia zapłaty. Także przysługują niezależnie od tego, czy są przewidziane umową. Obecnie ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych przewiduje odsetki za opóźnienie w wysokości odsetek za zwłokę określanej na podstawie art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej. Jest to 8% w skali roku (składa się na to suma 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%).

Zobacz serwis: Moja firma

Od 1 stycznia 2016 r. w obrocie między przedsiębiorcami wierzyciele będą mogli naliczać „odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych” w wysokości równej sumie stopy referencyjnej NBP i ośmiu punktów procentowych (odsetki te definiuje dodany pkt 3 do art. 4 ustawy o terminach zapłaty). Zakładając, że stopa referencyjna w przyszłym roku nie zmieniłaby się, odsetki te wynosiłyby 9,5% (8% + 1,5% – obecna wysokość stopy referencyjnej). W efekcie wprowadzonych zmian odsetki za opóźnienie będą zatem wyższe. Do ustalenia wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych będzie należało stosować stopę referencyjną NBP obowiązującą w dniu:

● 1 stycznia – do odsetek należnych za okres od 1 stycznia do 30 czerwca,

● 1 lipca – do odsetek należnych za okres od 1 lipca do 31 grudnia (dodany art. 11b ustawy o terminach zapłaty).

Wysokość odsetek ustawowych. Po nowelizacji, jak obecnie, wierzyciel będzie mógł żądać odsetek ustawowych w razie umówienia się na dłuższy niż 30-dniowy termin płatności (tzw. odsetki kapitałowe lub odsetki od kredytu kupieckiego). Odsetki te należą się za okres po 30. dniu liczonym od dnia spełnienia świadczenia i doręczenia faktury lub rachunku do dnia wymagalności. Od początku przyszłego roku odsetki ustawowe będą jednak w takiej sytuacji należne w wysokości równej sumie stopy referencyjnej NBP i 3,5 punktu procentowego (art. 359 k.c.). Zakładając, że stopa referencyjna w przyszłym roku nie zmieniłaby się, odsetki te wynosiłyby 5% (3,5% + 1,5% – obecna wysokość stopy referencyjnej).

Jak z tego wynika, ustawodawca zróżnicował wysokość odsetek. Odsetki za korzystanie z kapitału będą niższe niż odsetki za opóźnienie.

Powiązanie wysokości odsetek ze stopą referencyjną NBP ma zapewnić w przypadku zmiany poziomu inflacji utrzymanie ich wysokości na poziomie zbliżonym do rynkowego.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Zmiana zasad obliczania odsetek od opóźnionej zapłaty

W artykule m.in.:

  • Odsetki za opóźnienie w obrocie cywilnoprawnym
  • Odsetki maksymalne od 1 stycznia 2016 r.
  • Zmiana warunków dopuszczalności długich terminów zapłaty

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...