Kredyt dla Profesjonalistów [PORADNIK]

Przedstawiciele wolnych zawodów – Profesjonaliści - nie są skazani na finansowanie swojej działalności gotówką lub drogim kredytem gotówkowym. Na rynku pojawiają się oferty dla adwokatów, notariuszy, lekarzy czy freelancerów, które są względnie tanie i pomogą w rozwoju działalności.

Dla kogo?

Warunki, jakie banki oferują potencjalnym kredytobiorcom są różne, można jednak znaleźć wspólny trzon.

Prześledźmy przykładową ofertę banku BNP Paribas.

Kredyt dla Profesjonalistów mogą uzyskać: adwokaci, aptekarze, architekci, biegli rewidenci, doradcy inwestycyjni, doradcy podatkowi, radcy prawni, farmaceuci, fizjoterapeuci, zarządcy nieruchomości, księgowi, lekarze, notariusze, rzeczoznawcy majątkowi, protetycy, stomatolodzy, weterynarze, tłumacze przysięgli. Co ciekawe, banki często patrzą na przedstawicieli tych zawodów przychylniej niż na innych. Dlaczego? Są to tak zwane zawody zaufania publicznego. Osoby je wykonujące są nie tylko uważane za godne zaufania, ale także za stabilne pod względem finansowym – na ich usługi zawsze będzie popyt.

Warto wspomnieć, że w polskim prawie nie funkcjonuje jednak, dokładna definicja wolnego zawodu. Można przyjąć, że są to przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na podstawie księgi przychodów i rozchodów czy ryczałtu ewidencjonowanego. Często jednak w ofertach można znaleźć enumeratywnie wymienione profesje, które mogą uzyskać kredyt.

Aby móc starać się o kredyt trzeba prowadzić działalność od co najmniej 24 miesięcy, a w przypadku wolnych zawodów – dwunastu. Jeśli chodzi o sposób prowadzenia rozliczeń, to z kredytu mogą skorzystać ci, którzy rozliczają się z US na zasadach uproszczonej księgowości i prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

Jakie dokumenty trzeba zgromadzić?

Przede wszystkim niezbędne są dokumenty rejestrowe, czyli :

  • dowód osobisty właściciela,
  • CEDIG (wydruk internetowy lub plik pdf),
  • Regon i NIP (jeśli nie są wskazane w CEDIG),
  • prawo wykonywania zawodu (dla Profesjonalistów).

Jeśli ma to być kredyt na spłatę kredytu w innym banku potrzebna będzie umowa refinansowanego kredytu lub dokument/wydruk z systemu bankowości elektronicznej, zawierający numer rachunku do spłaty kredytu oraz aktualne saldo do spłaty.

Kolejne, czyli dokumenty finansowe, zależą już od formy rozliczeń z Urzędem Skarbowym.  Dla przykładu Profesjonaliści prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów poproszeni zostaną o dostarczenie PIT-u oraz podsumowanie narastające z poszczególnych m-cy z KPiR za bieżący rok i za rok ubiegły, Należy też pamiętać o dokumentach poświadczających niezaleganie z podatkami, składkami ZUS, , remanenty czy amortyzacje. Brzmi to skomplikowanie, ale udzielenie kredytu dla przedstawiciela wolnego zawodu poprzedzone jest spotkaniem z doradcą, który wyjaśni, jakie dokumenty kredytobiorca musi przygotować. Prześledźmy więc jak wyglądają kolejne kroki na drodze do uzyskania kredytu:

Jak przebiega proces udzielenie kredytu?

Jest on standardowy i przypomina każdy inny kredyt.

Tak jak już wspomnieliśmy pierwszym krokiem jest spotkanie z doradcą, który razem z klientem wypełnia wniosek w systemie. Kiedy zgromadzi wszystkie niezbędne dokumenty, wniosek zostaje podpisany i przekazany do analizy kredytowej. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, kolejnym krokiem jest wygenerowanie umowy kredytowej i podpisanie jej przez klienta. Następnie mamy uruchomienie kredytu i klient może korzystać ze środków.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...