Kredyt inwestycyjny jako źródło finansowania

Agnieszka Ruder Członek Zarządu, Dyrektor Działu Usług Księgowych w FPA Group
rozwiń więcej
Kredyt
Kredyt inwestycyjny przeznacza się na różnego rodzaju inwestycje. Można zakupić urządzenia, dokonać ich modernizacji, dokonać zakupu nieruchomości, budować i remontować obiekty, zakupić wartości niematerialne (licencje, koncesje), papiery wartościowe.

Na początku kredyt inwestycyjny musi mieć określony cel. Trzeba od razy przygotować  specyfikacje i cennik zaplanowanych inwestycji a w szczególnych przypadkach (przy dużych inwestycjach) najlepiej przygotować krótki biznesplan. Kredyty inwestycyjne udzielane są w zależności od rodzaju przedsięwzięcia na okres od 1 roku do 10 lat. Mogą być spłacane jednorazowo lub w ratach określonych w umowie.

Banki w swoich ofertach określają minimalną kwotę kredytu na poziomie 10 tysięcy zł. Maksymalne kwoty mogą wynieść nawet do 100 milionów PLN, ale tego typu kredyty są negocjowane i finalizowane po długich negocjacjach, zaciągają je np. firmy developerskie.

Po określeniu celu zastanawiamy się jakiej sumy potrzebujemy, na jaki czas, jaka wysokość raty nie zaburzy naszej równowagi finansowej. Dodatkowo analizujemy kiedy nasza inwestycja wygeneruje zysk na pokrycie spłaty kredytu, jakie zabezpieczenia możemy zaoferować bankowi, jaki może być nasz wkład własny w inwestycję. Bank w początkowej fazie przyznawania kredytu dokonuje obliczenia naszej zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa to możliwość spłacenia kredytu wraz z odsetkami przy normalnym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Bank oblicza zdolność kredytową biorąc pod uwagę historię finansową przedsiębiorstwa (przeważnie za ostatnie 2 lata), aktualną sytuację oraz prognozy finansowe na okres kredytowania. Zbada koszty prowadzenia działalności, zobowiązania podatkowe, inne kredyty, leasingi, pożyczki.

Należy składać wnioski o kredyty inwestycyjne do kilku banków ponieważ każdy bank może inaczej wyliczyć zdolność kredytową. Wtedy mamy możliwość porównania kilka ofert i wybrać dla nas najkorzystniejszą i najbezpieczniejszą.

Kredyty inwestycyjne zaliczane są do grupy tzw. „wysokiego ryzyka”, szczególnie długoterminowe ponieważ jest trudno oszacować przychody przedsiębiorstwa za parę lat np.5-7.

Niższe oprocentowanie kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorców.

Wkład własny w inwestycję zazwyczaj sięga 30% i musi być udokumentowany, zerowy wkład własny w ofercie banku oznacza w praktyce zabezpieczenie o wartości co najmniej półtora raza przekraczającej kwotę kredytu i o wiele wyższą zdolność kredytową.

Bank zawsze żąda zabezpieczenia kredytu. Przeważnie jest to wpis na hipotekę nieruchomości o wartości rynkowej przewyższającej kwotę kredytu. Inne zabezpieczenia to blokada rachunku bankowego, weksel in blanco, cesja wierzytelności. Wykorzystywanie środków z kredytu inwestycyjnego jest kontrolowane przez bank, najczęściej w okresach określonych w umowie. Część środków jest kierowana przez bank bezpośrednio na konta wykonawców lub dostawców i tym samym nie trafia bezpośrednio do klienta. Kredyt dzielony jest na transze tzw. raty i wypłata kolejnych transz jest uzależniona od wykorzystania poprzednich zgodnie z planem inwestycyjnym. Banki często przed wykonaniem kolejnych transz wysyłają swoich pracowników aby dokonali oceny postępu inwestycji.

Zabezpieczenie kredytu hipoteką

Przed podpisaniem umowy kredytowej należy uważnie przeczytać projekt i ewentualnie skonsultować ją z prawnikiem bądź doradcą inwestycyjnym. Umowy te są nieporównywalnie trudne w stosunku do „prostych” kredytów mieszkaniowych czy samochodowych. Przy takich umowach możemy negocjować prowizję (lub jej brak), karencję w spłacie kapitału (kilka miesięcy), brak opłaty przy wcześniejszej spłacie kredytu. Często możemy liczyć na upusty zakładając nowy rachunek bankowy u dostawcy kredytu.

Koszty jakie musimy ponieść spłacając kredyt składają się z kapitału (pożyczonej sumy), odsetek i opłat dodatkowych. Opłaty dodatkowe to zazwyczaj jednorazowa prowizja, opłata za rozpatrzenie wniosku, opłata za niewykorzystanie pełnej sumy kredytu, opłata za zmiany w umowie, opłata za wcześniejszą spłatę kredytu, obowiązkowe ubezpieczenia kredytu. Powyższe opłaty zależą od banku tak więc należy sprawdzić, która oferta bankowa zawiera lub nie zawiera tych opłat oraz jaki jest ich  %. Oprocentowanie kredytów inwestycyjnych jest stosunkowo wysokie i w zależności od banku sięga od 7 do 12 procent.

Jeśli bank odmawia nam kredytu to warto sprawdzić jak na naszą inwestycję zareaguje inny bank ale przede wszystkim należy przeanalizować przyczynę odmowy i ulepszyć sytuację finansową. Można zmniejszyć też kwotę kredytu i ograniczyć zakres planowanej inwestycji, rozkładając ją na kolejne etapy. Być może po zakończeniu 1 etapu inwestycji będziemy w lepszej kondycji finansowej aby przystąpić do kolejnego wzrostu i zaciągnięcia dodatkowego kredytu.

Problemy ze spłatą kredytu mogą wyniknąć niezależnie od najlepszych założeń i dobrej woli kredytobiorcy. Jeżeli przewidujemy trudności ze spłatą kredytu to warto wcześniej umówić się
na spotkanie w banku i próbować negocjacji. Można wynegocjować karencję w spłacie kredytu (kilka miesięcy spłacać tylko odsetki, a nie spłacać części raty kapitałowej), można wydłużyć okres kredytowania, co powoduje obniżenie raty kapitałowej.

Jeżeli termin spłaty raty minął należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem i poinformować go o zaistniałej sytuacji. Starajmy się być nadal rzetelnym klientem i pokazujmy że chcemy rozwiązać problem. W przypadku wystąpienia jednorazowego problemu ze spłatą zadeklarujmy dokładną datę wpłaty zaległości, jeśli stan konta firmowego nie starcza na całą ratę, wpłaćmy połowę a resztę ustalimy z doradcą w późniejszym terminie.

Egzekucja należności z tytułu niespłaconego kredytu trwa długo, generuje koszty a wartość rozpoczętej inwestycji spada gwałtownie, tak więc bankowi nie zależy na zabraniu nam nieruchomości a raczej na polubownym zakończeniu sprawy dla obydwu stron.

Podsumowując kredyt to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych. Mamy z nim do czynienia prawie wszyscy, przy kredytach mieszkaniowych, samochodowych czy gotówkowych
na cel nieokreślony. Również korzystanie z kart kredytowych to rodzaj odnawialnego kredytu. We własnym biznesie natomiast pojawia nam się kredyt inwestycyjny a czy go zaciągać czy nie to zależy od rodzaju i wielkości naszego biznesu. Jeśli nie zdecydujemy się na kredyt to pamiętajmy, że pozostają jeszcze do wykorzystania fundusze inwestycyjne, dotacje z Unii Europejskiej oraz jest coraz więcej inwestorów prywatnych z dużym zasobem kapitałów.

Finanse na start

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...