Jak wyliczyć wskaźnik Okresu Bezpieczeństwa Gotówkowego

Jerzy Fiuk
Doradca ekonomiczny
rozwiń więcej
Jak wyliczyć wskaźnik Okresu Bezpieczeństwa Gotówkowego
Na ogół wszyscy doskonale wiedzą jak ważny dla funkcjonowania przedsiębiorstwa jest dodatni wynik finansowy (zysk). Nikt też nie zaprzeczy, że dobrze jest mieć środki na regulowanie bieżących zobowiązań firmy. Warto posłuchać zwolenników tezy, że można śmiało postawić znak równości pomiędzy zyskiem i płynnością finansową, jeśli rozpatrywać ważność tych miar funkcjonowania przedsiębiorstwa z uwagi na jego istnienie. Mogę zaryzykować jeszcze bardziej śmiałą tezę, że rację mają ci, którzy płynności finansowej dają pierwszeństwo nad zyskiem. Dlaczego?

Bo firma generująca zyski, tracąc płynność finansową (zdolność do regulowania zobowiązań) np. z powodu nie spływania należności, natychmiast może zostać postawiona w stan upadłości. Z kolei, firma generująca straty, przy zachowaniu płynności finansowej, jeszcze długo może funkcjonować na rynku, stopniowo zmniejszając swój potencjał. W ten sposób może dotrwać do czasu, aż koniunktura się odwróci i dalszy rozwój stanie się możliwy.

Wskaźnik Okresu Bezpieczeństwa Gotówkowego (DIR) to jeden z ważniejszych wskaźników płynności finansowej przedsiębiorstwa, informujący o zdolności firmy do obsługi bieżących zobowiązań. W poprzednich artykułach poświęconych wskaźnikom ekonomicznym i ich wykorzystaniu w bieżącej działalności, zwracam uwagę na potrzebę periodycznej analizy wskaźników - najlepiej w układzie miesięcznym. W tym przypadku, wydaje się, że zastosowanie okresów kwartalnych całkowicie wyczerpuje wartości poznawcze tej miary i częstsze jej wykorzystywanie, choć możliwe, wydaje się nie być konieczne.

Przeczytaj również: Jak od nowego roku rozliczymy samochody ciężarowe

Ogromną zaletą DIR, dla mniej znających teorię finansów, jest fakt, że wskaźnik ten wyliczany jest w dniach. Przez to jest on bardzo sugestywny. Wyliczony dla danej firmy DIR informuje przez ile dni przedsiębiorstwo może funkcjonować dzięki już posiadanym płynnym aktywom, bez potrzeby dopływu środków z kolejnego okresu. Zarząd, znając aktualną wartość DIR i zarysowujący się trend oraz mając własne preferencje, co do oczekiwanej jego wartości, jest w komfortowej sytuacji, mogąc, na tej podstawie, podejmować działania, aby ustabilizować DIR na właściwym (oczekiwanym) poziomie.

Firma na dzień 31 grudnia, posiada 75 564 pln gotówki (w kasie i na rachunkach bankowych, w tym lokaty), zbywalne papiery wartościowe (obligacje państwowe, w których ulokowała część nadwyżek finansowych) o wartości 81 548 pln i należności w kwocie 153 756 pln. Szacuje się, że planowane wydatki roczne będą na poziomie nie większym niż 1 830 000 pln, a koszty niegotówkowe to 215 000 pln. Te dane wystarczą do wyliczenia wskaźnika:


Gdzie:
Ap – aktywa płynne, na które składa się gotówka; zbywalne papiery wartościowe i należności;
Dw – szacowane wydatki dziennie w skali roku (360 dni), na które składa się koszt własny sprzedaży; koszty eksploatacyjne i pozostałe wydatki gotówkowe.
Kn – Koszty niegotówkowe - przykładem odpisy amortyzacyjne

Podstawiając podane w przykładzie wartości otrzymamy:

69 dni. Nieco ponad dwa miesiące, teoretycznie, firma może funkcjonować bez dopływu kolejnych środków gotówkowych. Trudno oceniać czy to wynik dobry czy zły. Żeby taka ocena stała się możliwa potrzebujemy więcej informacji. Po pierwsze, jak już napisano wyżej, dobrze jest znać trend wskaźnika z wyliczeń za wcześniejsze okresy. Po drugie, zarząd powinien mieć własne oczekiwania w tym zakresie i odnieść je do aktualnych wyliczeń. Po trzecie wreszcie, świetnie by było znać szacunkowe wartości DIR dla branży, w jakiej firma się specjalizuje, na obszarze swojego oddziaływania.

Polecamy serwis Finanse

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...