CEIDG 2012/2013: Sąd poda PKD i PESEL przedsiębiorcy

Milewski Marcin
rozwiń więcej
CEIDG 2012/2013
Resort gospodarki przygotowuje nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Sądy w orzeczeniach o zakazie działalności mają podawać PKD i PESEL przedsiębiorcy. Dane mają trafiać do CEIDG.

CEIDG 2012/2013

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowelizacja ma wprowadzić poprawki w funkcjonowaniu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej funkcjonującej od lipca 2011 r. Resort po pierwszych doświadczeniach z elektroniczną ewidencją przedsiębiorców chce usprawnić jej działanie.

Zakaz prowadzenia działalności w CEIDG

Obecnie sądy orzekające o zakazie wykonywania działalności gospodarczej nie mają obowiązku wskazywania kodu przypisanego do rodzaju zakazywanej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) ani też numeru PESEL przedsiębiorcy.

Resort gospodarki chce wprowadzić zmiany do ustawy o swobodzie działalności, których celem jest nałożenie na sądy obowiązku wskazywania i przekazywania do CEIDG informacji o rodzaju działalności wg PKD i numeru PESEL przedsiębiorcy, wobec którego orzeczono zakaz. Nowe przepisy mają rozwiązać kwestię interpretacji orzeczeń oraz dostosować terminologię do danych zawartych we wpisach do CEIDG, gdzie przedmiot wykonywanej działalności określa sie zgodnie z PKD.

Obecnie we wpisie do CEIDG, o ile wynika to z orzeczenia sądu, znajduje się:

  • informacja o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej;
  • informacja o zakazie wykonywania określonego zawodu, którego wykonywanie przez przedsiębiorcę podlega wpisowi do CEIDG;
  • informacja o zakazie prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi;

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej we wpisie do CEIDG ujawniane są informacje o orzeczeniach sądowych zakazujących przedsiębiorcy prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej.

Planowane zmiany mają umożliwić powiązanie informacji zawartych w orzeczeniach z danymi znajdującymi się w CEIDG poprzez jednoznaczne określenie osoby, której zakaz dotyczy. Dzięki temu wyeliminowane zostaną trudności związane z figurowaniem w rejestrze przedsiębiorców o tym samym imieniu i nazwisku oraz rodzaju działalności.

Polecamy: CEIDG - vademecum

Przedsiębiorca poda więcej danych

Nowelizacja ma również dodać do katalogu danych niezbędnych do dokonania wpisu w CEIDG nazwę skróconą oraz nazwę spółki cywilnej, informację o tym, czy przedsiębiorca prowadzi działalność jedynie w formie spółki cywilnej, a także numer telefonu.

O potrzebie dodania nowych danych do katalogu z art. 25 ust. 1. informowali sami przedsiębiorcy, którzy borykali się z trudnościami m.in. podczas zgłaszania płatnika składek. ZUS wymaga bowiem podania nazwy skróconej prowadzonej działalności jako elementu obligatoryjnego zgłoszenia.

Polecamy:

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...