Jak rozliczyć zakup towaru od zagranicznego podatnika, gdy wystawił fakturę z polskim VAT

Jak rozliczyć zakup towaru od zagranicznego podatnika, gdy wystawił fakturę z polskim VAT /Fot. Fotolia / Fotolia
Mamy fakturę z Irlandii za telefon komórkowy. Sprzedawca nie jest zarejestrowany do VAT-UE, więc wystawił fakturę z polskim VAT, bo ma polski NIP. Fakturę wystawił bez naszego NIP. Czy możemy odliczyć VAT, np. po wysłaniu mu noty korygującej?

Tak. Jeśli telefon był kupiony w Polsce (transakcja krajowa), a faktura, mimo że bez numeru NIP nabywcy, spełnia inne wymagania formalne określone dla faktury VAT, to mogą Państwo odliczyć z niej VAT. Warunkiem jest wykorzystywanie telefonu do działalności opodatkowanej. Jeśli natomiast kupiony telefon był wysłany lub transportowany na terytorium Polski z Irlandii lub innego kraju UE, należy rozpoznać WNT i rozliczyć VAT od tej transakcji. Szczegóły w uzasadnieniu.

Sposób rozliczenia omawianej transakcji zależy od tego, czy telefon został kupiony w Polscy, czy był przesłany lub przetransportowany z innego kraju UE do Polski. Ponieważ nie wynika to z pytania, rozważymy oba przypadki.

1. Telefon kupiony w Polsce

Jeżeli telefon był kupiony w Polsce i nie był transportowany lub wysyłany z innego kraju UE, miejsce tej dostawy jest w kraju. Gdy zagraniczny dostawca jest zarejestrowany w Polsce do VAT, miał obowiązek naliczyć podatek. Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT do rozliczenia VAT nie jest w takim przypadku zobowiązany polski podatnik.

Jeśli taka sytuacja miała miejsce, należy rozważyć kwestię odliczenia VAT z wystawionej faktury z naliczonym podatkiem.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje po spełnieniu przez podatnika przesłanek pozytywnych oraz w przypadku niewystąpienia przesłanek negatywnych. Aby spełnić przesłanki pozytywne, o których mowa w art. 86 ustawy o VAT, odliczenia podatku powinien dokonać podatnik VAT, a towary i usługi, z nabyciem których został naliczony podatek, powinny być wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Zobacz: Prawo dla firm

Drugim warunkiem odliczenia podatku jest niezaistnienie przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ust. 3a ustawy, do których należą m.in.:

  • wystawienie faktury przez podmiot nieistniejący,
  • wystawienie faktury dokumentującej czynności, które faktycznie nie miały miejsca, bądź
  • wskazanie przez sprzedawcę na fakturze podatku w przypadku czynności zwolnionych lub niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W Państwa przypadku drugi warunek nie będzie spełniony, gdy towar był transportowany lub wysyłany do Polski.

Wśród przesłanek negatywnych nie jest wymieniony brak numeru NIP nabywcy. Sprzedawca jest zobowiązany wystawić fakturę dokumentującą daną sprzedaż. Faktura - zgodnie z art. 106e ustawy o VAT - powinna zawierać m.in. oznaczenie stron transakcji, czyli imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług, ich adresy oraz numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Jak wskazuje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 sierpnia 2017 r. (sygn. 0112-KDIL1-1.4012.189.2017.1.MJ):

Faktura VAT potwierdza zaistniałe zdarzenia gospodarcze, a jej elementy formalne wymagane przez art. 106e ustawy mają wyłącznie znaczenie dowodowe. Jedynie braki merytoryczne faktury mogą wywołać skutek materialny w postaci zmian w przedmiocie lub podstawie opodatkowania, a także doprowadzić do niewłaściwego określenia wysokości podatku.

Elementy formalne faktury, takie jak np. NIP nabywcy, mają znaczenie wyłącznie dowodowe. Tym samym brak NIP nabywcy na fakturze, która jednak zawiera pozostałe dane pozwalające na prawidłowe określenie stron transakcji oraz zweryfikowanie zaistnienia danego zdarzenia gospodarczego, nie wyklucza prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Niemniej wadliwa faktura powinna być skorygowana, tak aby zawierała prawidłowe oznaczenie stron transakcji, w tym także numery NIP. Ustawa przewiduje dwie możliwości skorygowania błędu faktury: za pomocą faktury korygującej wystawionej przez sprzedawcę lub poprzez wystawienie noty korygującej przez nabywcę (nota korygująca wymaga akceptacji sprzedającego).

W takiej sytuacji mogą Państwo odliczyć VAT z otrzymanej faktury w miesiącu dokonania dostawy, pod warunkiem otrzymania faktury w tym samym okresie, lub w dwóch następnych miesiącach.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć zakup towaru od zagranicznego podatnika, gdy wystawił fakturę z polskim VAT

W artykule przedstawiono również przykłady omawiające problematykę rozliczenia towaru od zagranicznego podatnika.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...