Prawo restrukturyzacyjne - zmiany od 2016 r.

Prawo restrukturyzacyjne - zmiany od 2016 r. /fot. Fotolia
Od 1 stycznia 2016 r. zaczęły obowiązywać przepisy ustawy – Prawo restrukturyzacyjne. Większa dostępność metod i sposobów restrukturyzacji zobowiązań przez dłużników będzie wpływała z pewnością na działalność i strategie firm windykacyjnych. Już w założeniach ustawy zakładano, że Prawo restrukturyzacyjne ma uchronić przedsiębiorstwa znajdujące się w tarapatach finansowych przed agresywną windykacją. W opracowaniu przedstawiamy, na co powinny zwrócić uwagę firmy windykacyjne, nabywając wierzytelności wobec podmiotu objętego restrukturyzacją.

Tak jak dotychczas w przypadku obrotu wierzytelnościami przed otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego, nabywca wierzytelności (np. firma windykacyjna) wykonuje wszelkie prawa wierzyciela bez jakichkolwiek ograniczeń. Także sam fakt otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego nie ogranicza możliwości skutecznego przeniesienia (np. sprzedaży) wierzytelności przysługującej wobec poddającego się restrukturyzacji. Firmy windykacyjne powinny jednak pamiętać o tym, że:

1) postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętej z mocy prawa układem (a więc niemal wszystkie wierzytelności obrotu B2B) ulegają zawieszeniu z mocy prawa (zob. m.in. art. 259, 312 Prawa restrukturyzacyjnego),

2) postępowania egzekucyjne prowadzone przez wierzycieli posiadających zabezpieczenia rzeczowe na majątku dłużnika (zastawy, hipoteki) mogą być decyzją sędziego komisarza zawieszone na okres do 3 miesięcy, jeżeli kontynuowanie egzekucji z tego składnika majątku uniemożliwia dłużnikowi prowadzenie działalności gospodarczej (art. 260 Prawa restrukturyzacyjnego).

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Wymienione ograniczenia dotyczą wszystkich wierzytelności, zarówno tych nabytych przed wszczęciem postępowania restrukturyzacyjnego, jak i nabytych po wszczęciu takiego postępowania. Podsumowując, w nowym Prawie restrukturyzacyjnym zawarto instrumenty utrudniające wierzycielom skuteczne dochodzenie wierzytelności. Firmy windykacyjne muszą zatem brać pod uwagę, że sam fakt wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego jest czynnikiem wpływającym negatywnie na wysokość ceny, którą można uzyskać ze sprzedaży wierzytelności wobec takiego dłużnika.

Wierzyciele, którzy nabyli wierzytelności wobec podmiotu objętego postępowaniem restrukturyzacyjnym już po wszczęciu takiego postępowania, nie mogą zasadniczo wykonywać prawa głosu z takiej wierzytelności. O wyjątku od tej zasady piszemy w dalszej części opracowania. Postanowienie to dotyczy przede wszystkim prawa do głosowania wierzycieli co do przyjęcia układu.

Wierzyciel taki nie może także:

1) zajmować stanowiska w sprawie wniosku dłużnika o zmianę nadzorcy sądowego lub zarządcy, jak też popierać wniosków dłużnika o powołanie konkretnych osób do pełnienia ww. funkcji,

2) wnioskować o ustanowienie rady wierzycieli oraz powołania/zmiany konkretnych osób do składu rady wierzycieli,

3) składać propozycji układowych.

Zobacz serwis: Moja firma

Brak możliwości decydowania w przyszłości o restrukturyzacji zobowiązań dłużnika (głosowania za lub przeciw układowi) jest kolejnym czynnikiem wpływającym na obniżenie wartości wierzytelności.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Prawo restrukturyzacyjne – nabywanie wierzytelności firm objętych restrukturyzacją przez firmy windykacyjne

W artykule m.in.:

  • Handel wierzytelnościami a postępowanie restrukturyzacyjne
  • Uprawnienia firm windykacyjnych po nabyciu wierzytelności w trakcie trwania postępowania restrukturyzacyjnego
  • Nabycie wierzytelności objętej restrukturyzacją z zachowaniem praw
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...