2 letni okres przechowywania paragonów – projekt zmian

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
kasa fiskalna, paragon
Ministerstwo Gospodarki proponuje skrócić okres przechowywania przez przedsiębiorców kopii dokumentów papierowych generowanych przez kasy fiskalne. Propozycję tą można znaleźć w projekcie założeń do projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej.

Zmiany w przechowywaniu paragonów

Ministerstwo Gospodarki proponuje wprowadzić jako zasadę 2 letni okres przechowywania kopii dokumentów papierowych generowanych przez kasy fiskalne. Zasada ta znalazłaby się w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług.

Koniec okresu przejściowego

Obecnie podatnicy są zobowiązani do przechowywania kopii paragonów przez okres 5 lat. W grudniu 2011 roku skończył się również okres obowiązywania przepisów przejściowych, które skracały czas przechowywania kopii dokumentów fiskalnych z 5 do 2 lat. Od stycznia 2012 roku przedsiębiorcy posługujący się kasami fiskalnymi muszą na nowo przechowywać kopie paragonów przez 5 lat. Omawiany okres przejściowy zawarty był w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Zobacz: Zmiany w CEIDG ułatwią prowadzenie firmy

Korzyści dla przedsiębiorców

Zdaniem autorów założeń do projektu ustawy utrzymanie tego 5 letniego okresu generuje niepotrzebne obciążenia administracyjne dla przedsiębiorców. Co więcej 2 letni okres przechowywania paragonów jest wystarczający dla zachowania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, niezbędnej ochrony konsumentów oraz interesów budżetu państwa.

Należy również zwrócić uwagę na zagadnienia czysto techniczne, takie jak trwałość paragonów. Czytelność paragonów przechowywanych w przeciętnych warunkach trwa przez około 2 lata, po 5 latach bardzo mały odsetek dokumentów fiskalnych jest nadal czytelny.

Ważny jest również interes przedsiębiorców, którzy ponoszą duże koszty związane z przechowywaniem paragonów przez okres 5 lat. Skrócenie tego okresu przyniesie również oszczędności dla przedsiębiorców.

Problem z przechowywaniem dotyczy przede wszystkim paragonów fiskalnych, które dokumentują każdą indywidualną transakcję. Inaczej jest z dobowymi raportami fiskalnymi, które zawsze pozostają w pamięci kasy fiskalnej i dostęp do nich jest zawsze możliwy. W każdym czasie istnieje możliwość ponownego wydrukowania dobowych raportów fiskalnych. Takiej możliwości nie ma przy paragonach.

Prace w toku

Proponowane zmiany znajdują się w projekcie założeń projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej. Postępy w pracach nad ustawą będą opisywane na stronach naszego serwisu.

Zobacz serwis: ABC małej firmy

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...