Podpis elektroniczny - jak uzyskać?

Jak uzyskać podpis elektroniczny?
Podpis elektroniczny, po spełnieniu pewnych warunków, traktowany jest na równi z podpisem złożonym własnoręcznie przez osobę, która się nim posługuje. Korzystanie z podpisu elektronicznego gwarantuje wygodę i szybkość dokonywania transakcji oraz zawierania umów. Odpowiedni podpis elektroniczny jest również dla osoby, która się nim posługuje oraz dla jej kontrahentów, gwarancją bezpieczeństwa. Jaki podpis elektroniczny uznaje się za bezpieczny? Poniżej przytaczamy opinię wydaną przez Ministerstwo Gospodarki.

Podpis elektroniczny - gdzie mogę go kupić i ile to będzie kosztowało?

Bezpieczny podpis elektroniczny można kupić obecnie w jednej z pięciu firm świadczących usługi w tym zakresie (kwalifikowane podmioty świadczące usługi certyfikacyjne w zakresie podpisu elektronicznego), wpisanych do rejestru Ministerstwa Gospodarki.

Są to: 


• Krajowa Izba Rozliczeniowa,
• Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych
• Unizeto Technologies
• MobiCert
• Enigma S.O.I.

Usługi certyfikacyjne mają charakter komercyjny, a wysokość opłat określają podmioty świadczące te usługi. Ceny zestawów różnią się w zależności od długości ważności certyfikatu (rok lub dwa lata) i rodzaju urządzenia do składania podpisu elektronicznego (czytnik kart usb, token usb lub pcmcia). Możliwy jest zakup karty z certyfikatem bez czytnika, albo samych czytników i dodatkowych licencji na oprogramowanie. Kupujący zawiera z kwalifikowanym podmiotem umowę subskrybencką, której warunki określa polityka certyfikacji lub kodeks postępowania certyfikacyjnego.

Polecamy: Jak stosować podpis elektroniczny w przypadku aukcji elektronicznej

Szczegółowe informacje dotyczące zakresu świadczonych przez podmioty usług mogą Państwo znaleźć na stronach Narodowego Centrum Certyfikacji NCCERT (http://www.nccert.pl/) oraz na stronach internetowych poszczególnych centrów certyfikacji.

Dlaczego w Polsce działa jedynie pięć kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne?

W obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego działa ponad 90 kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne przy czym w części krajów brak jest tego rodzaju podmiotów w ogóle (Wielka Brytania, Irlandia), w niektórych jest tylko jedno (Austria, Szwecja, Estonia) a w paru krajach jest ich około kilkunastu (Hiszpania, Włochy). Wbrew pozorom liczba i cena certyfikatów kwalifikowanych nie zależy w prosty sposób od liczby podmiotów kwalifikowanych. Przykładowo w Estonii istnieje jedno komercyjne centrum certyfikacji, ale cena produktów do składania podpisu elektronicznego jest niska ze względu na wykorzystanie w charakterze nośnika dowodów tożsamości. Podstawową determinantą ceny tego rodzaju usług pozostaje popyt oraz dostępność usług certyfikacyjnych świadczonych przez urzędy administracji publicznej.
Gdzie można znaleźć listę europejskich organów nadzoru i urzędów certyfikacyjnych?

Polecamy: Podpis elektroniczny a sprawy z ZUSem

  • Strona Komisji Europejskiej z danymi organów nadzoru oraz urzędów certyfikacji notyfikowanymi na podstawie dyrektywy została udostępniona pod adresem:

http://ec.europa.eu/information_society/policy/esignature/eu_legislation/notification/index_en.htm

  • Strona Komisji Europejskiej z materiałami dotyczącymi prac w zakresie standaryzacji i wzajemnego uznawania podpisów elektronicznych:

http://ec.europa.eu/information_society/policy/esignature/crobies_study/index_en.htm

  • Strona Forum Europejskich Organów Nadzoru w zakresie e-Podpisu, w którego pracach uczestniczy Polska:

http://www.fesa.eu/

Źródło: www.mg.gov.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...