Co zrobić, gdy firma popadnie w długi?

Rosnące zobowiązania i malejące przychody to problem, który dotyka wiele firm. Okres kryzysu na stałe odcisnął piętno na budżetach małych i średnich przedsiębiorstw. Jak sobie poradzić z długami, aby wyprowadzić biznes na prostą drogę?

Najgorsze co można zrobić, gdy zaczyna nam brakować pieniędzy na spłatę zobowiązań, to schować głowę w piasek. Najczęściej, przy naszej biernej postawie, scenariusz wygląd tak: bank czy usługodawca dzwoni do naszej firmy, żeby przypomnieć o płatności, przestajemy odbierać telefony. Dostajemy listowne wezwania do zapłaty – wyrzucamy je do kosza. W końcu dane przedsiębiorstwa są wpisywane do jednego z biur informacji gospodarczej czyli rejestrów dłużników (a w przypadku długów bankowych, także do Biura Informacji Kredytowej) i nie możemy już nigdzie zaciągnąć kredytu.

Ostatecznie wierzyciel składa do sądu pozew o zapłatę i sprawa trafia do komornika, a ten zajmuje naszą pensję, majątek i oszczędności, jeśli je posiadamy. Dług i tak w końcu trzeba będzie oddać, ale koszty są o wiele wyższe, a konsekwencje o wiele poważniejsze. Tak jednak nie musi być! Nawet jeśli już mamy zaległości i sprawą zajmuje się firma windykacyjna możemy negocjować zasady spłaty i regulować zadłużenie na warunkach, na jakie nas stać.

Polecamy: serwis Leasing

Najlepiej, gdy z wierzycielem skontaktujemy się jak najwcześniej – jeszcze zanim pojawią się zaległości w regulowaniu rat lub rachunków. W większości przypadków możemy przewidzieć, że nie uda nam się zapłacić na czas. Zadzwońmy wtedy do banku, operatora czy dostawcy mediów, najlepiej napiszmy pismo, w którym przedstawimy naszą sytuację. Dokładnie poinformujmy o tym, co zmieniło się w naszych finansach, czy widzimy jakieś możliwości poprawy, a przede wszystkim w jaki sposób jesteśmy w stanie regulować zadłużenie. Wskażmy np., że możemy dalej płacić raty, ale niższe albo potrzebujemy odroczenia terminu płatności i wszystkie zaległości wpłacimy za trzy miesiące. Jeśli nie wiemy, na jakie raty możemy sobie pozwolić w nowych okolicznościach zawsze możemy skorzystać z narzędzi dostępnych w Internecie.

Co jednak zrobić jeśli nasz dług ma już kilka miesięcy, czy nawet lat? Dokładnie to samo. Skontaktować się z wierzycielem (lub windykatorem, jeśli to firma zarządzająca wierzytelnościami reprezentuje wierzyciela albo kupiła dług) i opowiedzieć o naszej sytuacji. W większości przypadków uda nam się rozwiązać firmowy problem, np. przez rozłożenie zobowiązań na raty. Wierzyciel dowie się, że jesteśmy zainteresowani uregulowaniem długu, to już pozytywnie wpływa na nasz wizerunek w jego oczach.

Polecamy: Leasing, czy kredyt na samochód?

Zatem, jeśli mamy jakiekolwiek problemy z regulowaniem w terminie rat kredytów czy pożyczek rozmawiajmy o tym. Na pewno nie pogorszymy swojej sytuacji, a możemy zyskać spokój ducha i dodatkowy czas, który pozwoli nam na stopniowe uporządkowanie firmowego budżetu.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...