Oprogramowanie, czy aplikacje na wynajem - co jest tańsze dla firmy

Marcin Sokołowski
rozwiń więcej
Wybór nowego rozwiązania warto poprzedzić szczegółową analizą zarówno kosztów związanych z zakupem licencji wdrożenia i utrzymania systemu, jak i oczekiwanych rezultatów.
Inwestycja w oprogramowanie, jak i korzystanie z aplikacji na wynajem w modelu Software as a Service lub outsourcingowym może stanowić źródło oszczędności dla firmy. Które rozwiązanie wybrać, aby płacić mniej?

System wspomagający zarządzanie (ERP) można traktować jako inwestycję, która musi się zwrócić. Zakładam, że wdrożenie takiego systemu musi przynieść firmie wymierne korzyści. Redukcja stanów magazynowych, zmniejszenie kosztu zakupu materiałów, kosztów pracy i poziomu należności – to tylko kilka z wielu obszarów, które można usprawnić w mierzalny sposób, który przekłada się na konkretne pieniądze dla firmy. Wdrożenie przynosi również szereg niewymiernych korzyści, takich jak szybkość dotarcia do danych czy ich wiarygodność.

W małych przedsiębiorstwach często najważniejszym kryterium wyboru rozwiązania jest cena. W średnich i dużych firmach jest na ogół inaczej. Cena jest jednym z istotnych czynników, ale nie może przesłonić tego, co najważniejsze, czyli efektów. Te mogą uzasadniać poniesienie większych wydatków, jeśli przełożą się na zwrot z inwestycji.

Wybór nowego rozwiązania warto poprzedzić szczegółową analizą zarówno kosztów związanych z zakupem licencji wdrożenia i utrzymania systemu, jak i oczekiwanych rezultatów. Warto zwrócić uwagę czy oferta, którą otrzymaliśmy od dostawcy zawiera wszystkie elementy, które są niezbędne do funkcjonowania systemu w takim zakresie, w jakim sobie tego życzymy.

Często niestety już w trakcie wdrożenia, okazuje się, że atrakcyjna cenowo oferta nie zawierała elementów potrzebnych do uruchomienia systemu w pożądanym zakresie. To z kolei ma niekorzystny wpływ na kalkulację ROI (return on investment - zwrotu z inwestycji) i kosztów całego projektu. Już na etapie wstępnych rozmów z klientem firma Epicor stara się zwrócić uwagę na oba aspekty i przygotowuje tzw. business case, którego kluczowym elementem jest analiza zwrotu z inwestycji (ROI). 

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Niejednokrotnie zwłaszcza średnie i duże przedsiębiorstwa są zaskoczone widząc, ile realnie pieniędzy może w ten sposób zostać w firmie po wdrożeniu systemu ERP. Wśród naszych klientów zdarzają się spektakularne przykłady wdrożeń, w przypadku których inwestycja w system zwróciła się w ciągu kilku miesięcy. Podejmując decyzję o wdrożeniu systemu ERP należy jednak kierować się wartością średnią, która wynosi 2-3 lata.

Korzystanie z aplikacji w modelu SaaS (oprogramowanie jako usługa - Software as a Service) czy outsourcingowym stopniowo zyskuje na popularności. Dzięki SaaS firmy mogą korzystać z systemu do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP) wynajmując jedynie wybrane funkcjonalności dla konkretnej liczby pracowników na określony czas.

Korzyści z zastosowania takiego modelu są niepodważalne - SaaS pozwala na dostęp do aplikacji na zasadzie gniazdka elektrycznego, z którego korzystamy, kiedy tego potrzebujemy i w rezultacie płacimy jedynie za wykorzystane zasoby. SaaS zapewnia nieco inny model działania niż outsourcing, ponieważ wymaga nakładów na opracowanie specjalnej wersji oprogramowania, aby można je było w wyżej opisany sposób oferować. Podstawowa różnica polega na tym, że w modelu SaaS to samo oprogramowanie jest udostępniane wielu klientom (model jeden do wielu), gdy w outsourcingu najczęściej sprzęt i aplikacja są u zewnętrznego dostawcy, który ponosi koszty związane z utrzymaniem (model – jeden do jednego).

Dzięki temu koszt oprogramowania stanowi jedynie ułamek systemu wdrażanego lokalnie. Należy jednak mieć świadomość, że system wdrożony lokalnie można w 100% dostosować do wymagań firmy. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze rozwiązania w modelu SaaS należy się zastanowić czy jest to najlepsza droga. W większości małych i średnich firm o standardowych procesach może okazać się, że SaaS to najlepsze rozwiązanie. Jednak w niektórych przedsiębiorstwach o nietypowych procesach i potrzebach, dużo lepiej sprawdzi się tradycyjna aplikacja wdrażana lokalnie.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Moja firma
Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

pokaż więcej
Proszę czekać...