Usługi związane z rozliczaniem transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych a VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Usługi związane z rozliczaniem transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych a VAT / Fotolia
W dniu 3 października 2014 r. został wydany wyrok NSA (sygn. akt I FSK 1489/13). Rozpatrywana sprawa dotyczyła banku, który nabywa od podmiotu z siedzibą w innym państwie członkowskim UE odpłatną usługę w zakresie zarządzania systemem płatniczym w celu prawidłowego rozliczenia transakcji dokonywanych przez klientów banku za pomocą kart płatniczych. Usługa ta obejmuje m.in. przesyłanie do banku zapytań autoryzacyjnych, obsługę procesów reklamacyjnych, blokowanie kart płatniczych itd.

W tak przedstawionym stanie faktycznym bank powziął wątpliwość, czy powinien rozpoznać z tego tytułu import usługi zwolnionej z VAT. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej bank zajął stanowisko, że świadczenie to mieści się w zakresie pojęcia usług prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, a zatem powinno być zwolnione z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Z tym jednak nie zgodził się organ podatkowy, wskazując w interpretacji indywidualnej z 9.07.2012 r.,  że warunki do zastosowania zwolnienia z VAT spełniają jedynie takie świadczenia jak przesyłanie do banku zapytań akceptacyjnych, usługi rozliczania transakcji oraz przekazywanie bankowi wiadomości rozliczeniowych od agenta rozliczeniowego. Czynności te zdaniem, Ministra Finansów, stanowią element usługi finansowej – są od niej odrębne, ale też niezbędne do wykonania świadczenia zasadniczego (tj. usługi finansowej), dlatego też podlegają zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 13 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT.

Natomiast pozostałe pozostałe świadczenia (np. obsługa procesu reklamacji), według organu podatkowego, stanowią jedynie czynności czysto techniczne i nie są specyficzne dla transakcji finansowych, czyli nie są charakterystyczne wyłącznie dla tych transakcji i mogą występować również w innych dziedzinach życia. W związku z czym, świadczenia te nie mogą zostać uznane element niezbędny do realizacji usługi zwolnionej.

Stanowisko organu podatkowego nie zostało zaaprobowane przez WSA w Warszawie (wyrok z 24.04.2013 r., sygn. akt III SA/Wa 3234/12). Ostatecznie sprawa trafiła przed NSA, który powołując się na wnioski płynące z orzecznictwa TSUE, wskazał, że ze zwolnienia z podatku VAT korzystają także usługi pomocnicze w stosunku do usług zwolnionych na mocy art. 135 Dyrektywy VAT, o ile stanowią odróżniającą się całość, są specyficzne dla transakcji zwolnionych oraz mają podstawowe znaczenie dla ich realizacji.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

NSA orzekł, iż ww. usługi nabywane przez bank stanowią „integralny element transakcji płatniczej i w związku z tą transakcją są wykonywane, celem bowiem banku jest prawidłowe rozliczenie transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych”. NSA stwierdził przy tym, że wszystkie usługi świadczone przez kontrahenta na rzecz banku w związku z rozliczeniem transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych są charakterystyczne i niezbędne do wykonania zwolnionej usługi finansowej, wobec czego mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 w zw. z art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. Co więcej, w opinii NSA, świadczenia te mogą również podlegać zwolnieniu na mocy art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT jako jedna usługa kompleksowa  związana z transakcjami płatniczymi.

Ewelina Kalita

Młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Paweł Barnik

Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT w ECDDP Sp. z o.o.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...