Ranking lokat bankowych - wrzesień 2008

inforCMS
Rozchwianie nastrojów panujące ostatnio na rynkach kapitałowych oraz znaczne wahania indeksów giełdowych nie zachęcają do bardziej odważnych posunięć inwestycyjnych. Szukając atrakcyjnej i bezpiecznej lokaty nadwyżek finansowych na najbliższy rok, warto zwrócić szczególną uwagę na lokaty bankowe.

Na rynku lokat rocznych liderem jest Deutsche Bank PBC, który wraz z AXA oferuje polisę lokacyjną o stałym oprocentowaniu brutto na poziomie 8 proc. w skali roku. W czołówce lokat o stałym oprocentowaniu znajdują się też certyfikaty ubezpieczeniowe Pewne Oszczędzanie Getin Banku, gwarantujące 7,6 proc. oraz lokaty Fortis Banku i Nordea Banku, które oferują 7,5 proc.

Mniej atrakcyjne są lokaty o zmiennym oprocentowaniu. Najkorzystniejsza z nich, lokata Noble Banku dla klientów Open Finance, dla depozytów do 50 tys. zł oferuje obecnie 7,3 proc. w skali roku. Pozostałe banki plasujące się w czołówce na lokatach o zmiennym oprocentowaniu proponują już poniżej 7 proc. rocznie.

Produktem lokacyjnym bardzo zbliżonym do lokaty o zmiennym oprocentowaniu jest konto oszczędnościowe. Zaletą tego rozwiązania jest duża elastyczność, ponieważ w każdej chwili mamy dostęp do naszych oszczędności i możemy je wypłacić nie ryzykując utraty zgromadzonych wcześniej odsetek. Ceną za tę elastyczność jest jednak niższe oprocentowanie. Na najwyżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych możemy liczyć na nie więcej niż 6 proc. w skali roku. Na tle lokat o zmiennym oprocentowaniu konta oszczędnościowe nie wypadają jednak najgorzej. Konta oszczędnościowe charakteryzują się kapitalizacją miesięczną, a więc odsetki dopisywane są co miesiąc, a nie jak w przypadku lokat na koniec roku. Dzięki temu po dwunastu miesiącach suma odsetek na koncie oszczędnościowym może okazać się wyższa niż na lokacie o zmiennym oprocentowaniu.

Szukając najatrakcyjniejszej lokaty należy bardzo uważnie zapoznać się z jej konstrukcją. Niektóre lokaty, nawet te o stałym oprocentowaniu, oferują różne stawki oprocentowania w poszczególnych miesiącach obowiązywania lokaty. Taki mechanizm zastosowany został np. w przypadku 12 miesięcznej Lokaty promocyjnej AIG Banku. Lokata ta przez okres pierwszych 3 miesięcy oferuje stałe oprocentowanie na poziomie 8,3 proc. w skali roku, natomiast w kolejnych 9 miesiącach oprocentowanie spada do 7 proc. w skali roku. W takich sytuacjach należy wyliczyć średnie oprocentowanie, które w przypadku tej lokaty wynosi 7,325 proc.

Decydując się dzisiaj na wybór lokaty, warto zastanowić się nad tym, czy ulokować pieniądze na zmienny czy stały procent. Wybierając lokatę o stałym oprocentowaniu bank gwarantuje nam odsetki danej wysokości bez względu na sytuację rynkową. Jeżeli stopy procentowe spadają lub rynek spodziewa się takiego trendu, lokata o stałym oprocentowaniu będzie bardziej atrakcyjna. Jeśli stopy procentowe rosną, lokata o stałym oprocentowaniu staje się mniej korzystna. Wyższe oprocentowanie, bank zaproponuje bowiem tylko nowym klientom.

Lokatę z oprocentowaniem zmiennym warto zakładać, jeśli w najbliższej przyszłości spodziewamy się wzrostu stóp procentowych. Istnieje wtedy spore prawdopodobieństwo, że warunki lokaty poprawią się w trakcie jej trwania. Jeżeli decydujemy się na założenie takiej lokaty przy trendzie spadających stóp procentowych, trzeba liczyć się z tym, że banki będą obniżać oprocentowanie, a nasze zyski będą niższe.

Jeśli w tym roku Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się podnieść stopy procentowe, wszystko wskazuje na to, że będzie to ostatnia podwyżka. Ewentualny wzrost stóp procentowych NBP nie powinien jednak znaleźć odzwierciedlenia w międzybankowych stopach WIBOR, a od kolejnych podwyżek powinny powstrzymać Radę oznaki spowolnienia gospodarczego oraz stopniowego spadku inflacji. Zgodnie z prognozami NBP, w połowie przyszłego roku inflacja powinna widocznie wyhamować. Wtedy też RPP mogłaby rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych. Gdyby taki scenariusz się sprawdził, osoby, które postawiłby dzisiaj na lokatę o stałym oprocentowaniu, zyskałyby więcej niż osoby, które ulokowały nadwyżki finansowe na lokacie o zmiennym oprocentowaniu.

Porównaj oferty banków

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...