Rating lokat: depozytowa stabilizacja

Michał Sadrak
rozwiń więcej
Marcin Krasoń
rozwiń więcej
inforCMS
Pomimo obniżenia w czerwcu przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych do nienotowanych dotąd poziomów, zmiany oprocentowania depozytów w bankach są z miesiąca na miesiąc coraz łagodniejsze - wynika z ratingu Open Finance.

Z naszego comiesięcznego zestawienia ofert, w którym oceniamy propozycje 34 banków, wynika że na obniżkę zdecydowało się dziesięć z nich. Jednak zmiany te są raczej niewielke, a kilka instytucji oprocentowanie podniosło. Najwięcej spadków odnotowaliśmy w Banku Millennium i Nordea Banku Polska. Pierwszy z nich ściął oprocentowanie wszystkich lokat standardowych i internetowych, a także polisolokat. Nordea natomiast dokonała obniżek w lokatach o najkrótszym terminie zapadalności – kwartalnych i półrocznych. Działanie to wpisuje się w ogólny trend, właśnie w przypadku tych okresów obserwujemy najwięcej obniżek.

W kilku przypadkach zmiany wynikały z zakończenia czasowych promocji. Tak było np. w Banku BGŻ, Deutsche Banku PBC, czy Kredyt Banku. Wśród zmian na niekorzyść klienta wymienić należy wycofanie z początkiem lipca polisy lokacyjnej w Volkswagen Banku Direct.

Z wyższych stawek oprocentowania najbardziej ucieszą się klienci MultiBanku i Noble Banku. W obu przypadkach zmiany zaszły w niemal wszystkich badanych przez nas lokatach. Jednak nie jest to ewenement na rynku, ponieważ równie dużo zmian, ku uciesze klientów, dokonał Invest-Bank. Część instytucji zastosowało metodę rekompensowania obniżek podwyżkami w lokatach o innym terminie zapadalności. Pokazują nam to przypadki Banku Pocztowego, Dominet Banku, Fortis Banku Polska, Kredyt Banku i mBanku.

Jak co miesiąc, ocenie poddaliśmy zarówno tradycyjne lokaty, jak i te zakładane przez internet, a także depozyty w formie ubezpieczenia (polisy lokacyjne). Jako że stawki oprocentowania mogą się zmieniać w zależności od wpłacanej kwoty i czasu trwania lokaty, uwzględniliśmy depozyty na 5 i 20 tys. zł, zakładane na kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Każdy z tych depozytów otrzymał ocenę w czterostopniowej skali. W zestawieniu uwzględnialiśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a w przypadku gdy bank nie ma takiej propozycji, wzięliśmy pod uwagę depozyty o zmiennym oprocentowaniu, jednak obniżając im notę o jeden punkt.

Najlepsze lokaty

Nazwa Banku

Rodzaj depozytu

Oprocentowanie

5 tys. PLN na 3 miesiące

Noble Bank

LOKATA

7

Meritum

LOKATA

6,6

5 tys. PLN na 6 miesięcy

GETIN Bank

POLISOLOKATA

7,4

Noble Bank

LOKATA

7

5 tys. PLN na 12 miesięcy

Noble Bank

LOKATA

7

Lukas Bank

POLISO-LOKATA

6,6

5 tys. PLN na 24 miesiące

Noble Bank

LOKATA

6,65 *

Toyota Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,3

20 tys. PLN na 3 miesiące

Noble Bank

LOKATA

7

Meritum

LOKATA

6,6

20 tys. PLN na 6 miesięcy

GETIN Bank

POLISOLOKATA

7,4

Noble Bank

LOKATA

7

20 tys. PLN na 12 miesięcy

Noble Bank

LOKATA

7

Lukas Bank

POLISOLOKATA

6,6

20 tys. PLN na 24 miesiące

Noble Bank

LOKATA

6,65 **

Toyota Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,3

średnia ważona z dwóch lat, możliwość wypłaty środków co kwartał bez utraty odsetek, stan na 9 lipca 2009. Większa tabela w załączniku pod zdjęciem.
Źródło: Open Finance

Warto zwrócić uwagę, że nie każdy bank zareagował na ostatnią obniżkę stóp (przeprowadzoną przez RPP 24 czerwca br.). Obecne zmiany pozwalają przypuszczać, że jesteśmy w okresie stabilizacji, kiedy to obniżki zgrywają się w czasie z podwyżkami. Z jednej strony banki będą chciały dostosować wysokość oprocentowania do obecnej polityki monetarnej kraju, a drugiej, jeśli chcą myśleć o udzielaniu kredytów, muszą oferować atrakcyjne stawki na depozytach.

Swego rodzaju ciekawostką w ofercie są lokaty na niestandardowy okres. Kiedyś hitem był Killer Banku Pocztowego (10 proc. na 10 dni), teraz pojawiają się propozycje cztero- (Dominet, Getin Bank, Fortis, Meritum Bank) i siedmiomiesięczne (Alior Bank, Meritum). Zwykle mają one atrakcyjne oprocentowanie na poziomie 6-7 procent rocznie, czyli praktycznie jedne z najwyższych na rynku.

Nie ma jednak co liczyć na powrót wojny depozytowej, którą obserwowaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Wówczas klienci mogli dostać i 10 proc. w skali roku. Obecnie najwyższe stawki to 6,5-7 procent. Banki konkurują nie tylko między sobą, ale również z obligacjami oferowanymi przez Skarb Państwa oraz TFI, do których znów zaczęły napływać środki. Na 10-letnich obligacjach w pierwszym roku otrzymamy odsetki w wysokości 7 proc., a niewątpliwą ich przewagą jest to, że mamy gwarancję stałej marży ponad stopę inflacji.

Dla banków dodatkowym argumentem do utrzymywania relatywnie wysokiego oprocentowania depozytów jest, to że wciąż klienci wahają się przed zainwestowaniem w jednostki funduszy. Instytucje myślące o poluzowaniu kredytowej śruby, a nie posiadające wystarczającej ilości kapitału z depozytów, mogą mieć problem jeśli tendencja napływu środków do funduszy inwestycyjnych będzie się utrzymywać (jak w ostatnich dwóch miesiącach). Dlatego nie należy spodziewać się rychłego spadku oprocentowania lokat z obecnych poziomów, mimo że są one znacznie powyżej stawki WIBOR.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...