Mniejsze zyski na lokatach

Maciej Bednarek
rozwiń więcej
Stopy procentowe spadają, a w ślad za nimi oprocentowanie lokat banków. Dzisiaj niektóre banki oferują niemal połowę odsetek, na jakie mogliśmy liczyć jeszcze pod koniec 2008 roku.

Utrzymywanie oprocentowania lokat na wysokim poziomie staje się dla banków po prostu nieopłacalne. Warto wiedzieć, że zakładając w banku lokatę, w pewnym sensie udzielamy bankowi kredytu, a banki nie chcą przepłacać. Spadek oprocentowania depozytów może świadczyć również o tym, że bankom łatwiej pozyskać środki na prowadzenia akcji kredytowej z innych, tańszych źródeł, np. od spółek matek czy na rynku międzybankowym.

Mimo że od listopada 2008 roku Rada Polityki Pieniężnej już trzy razy obniżała stopy procentowe (w sumie o 1,75 pkt. proc., główna stopa procentowa wynosi teraz 4,25 proc.), nadal można znaleźć atrakcyjne produkty depozytowe.

Jeżeli chcemy mieć gwarancję zysku, należy zainwestować w lokatę o stałym oprocentowaniu. W trakcie trwania depozytu bank nie będzie mógł zmienić warunków umowy. Przed podjęciem decyzji trzeba też wybrać okres, przez jaki pieniądze będą pracować w banku. Zerwanie lokaty przed terminem z reguły oznacza wypłatę wpłaconego kapitału, bez odsetek (wyjątkiem są lokaty progresywne i popularne konta oszczędnościowe). Lokatę można odnowić na kolejny okres, ale w środowisku spadających stóp procentowych może się to nie opłacać. Jeżeli założymy atrakcyjnie oprocentowaną lokatę 3-miesięczną i po tym czasie postanowimy ją odnowić, może się okazać, że w momencie odnawiania oprocentowanie już nie będzie tak wysokie. Lepiej więc od razu zdeponować pieniądze na dłużej.

Jeżeli nie wiemy, kiedy pieniądze przeznaczone na lokatę będziemy musieli wycofać, warto zastanowić się nad założeniem lokaty progresywnej. Oprocentowanie takich lokat zwiększa się w każdym kolejnym miesiącu. Likwidując lokatę, bank wypłaci odsetki za poprzednie pełne miesiące utrzymywania depozytu.

Jeszcze innym sposobem na swobodne dysponowanie kapitałem bez ryzyka utraty odsetek jest konto oszczędnościowe. Oprocentowanie tych produktów niewiele ustępuje standardowym lokatom, a pozwala wpłacać i wpłacać pieniądze w każdym momencie, co upodabnia je do kont osobistych. Pieniędzy z kont oszczędnościowych nie można jednak wypłacać zbyt często, bo to kosztuje. Zazwyczaj jedna lub dwie wypłaty z konta w miesiącu są darmowe, za każdą kolejną bank zainkasuje od kilku do nawet 10 zł.

Coraz częściej promowanym rozwiązaniem są tzw. polisolokaty. To w rzeczywistości produkty depozytowe opakowane w formie polisy ubezpieczeniowej, ale z punktu widzenia przyszłego zysku klienta nie różnią się od standardowych depozytów. Z racji swojej formy - ubezpieczenia - klient nie płaci 19-proc. podatku od zysków kapitałowych, którym obciążone są lokaty. Dlatego modny stał się zabieg tzw. ubruttowienia zysku. Oprocentowanie standardowych lokat podawane jest brutto, a więc trzeba odjąć jeszcze podatek. Żeby porównać polisolokaty ze standardowymi depozytami stosuje się zabieg odwrotny - do oprocentowania netto dodaje się sztucznie 19-proc. podatek. Porównując produkty, warto o tym pamiętać.

Oprocentowanie lokat najczęściej zależne jest od dwóch parametrów: okresu trwania i wartości lokaty. Klienci często wpadają w pułapkę drugiego parametru. Co wydaje się oczywiste, banki eksponują maksymalne oprocentowanie, które może być dostępne przy wysokich wpłatach, np. od 10 tys. czy nawet 100 tys. zł. Są jednak instytucje, które płacą tyle samo, niezależnie od kwoty depozytu. To również warto sprawdzić zanim założymy lokatę.

Porównaj oferty banków

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...