Zyskowne konta oszczędnościowe

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
rozwiń więcej
Michał Sadrak
rozwiń więcej
inforCMS
Analitycy prognozują stopniowe obniżanie oprocentowania lokat bankowych. Konta oszczędnościowe jak na razie uniknęły obniżek oprocentowania jakie dotknęły lokaty.

Na przełomie roku, po cięciach stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, banki wyraźnie obniżyły oprocentowanie lokat. Co więcej można się spodziewać, że wraz z kolejnymi zmianami w polityce monetarnej zdecydują się na następne cięcia. O dziwo póki co banki oszczędziły konta oszczędnościowe. Ich oprocentowanie w większości przypadków nie zmieniło się, choć jest też kilka wyjątków. Citibank Handlowy ściął oprocentowanie swojego Konta SuperOszczędnościowego (dodajmy jednak, że nie jest to typowe konto oszczędnościowe, a raczej jego skrzyżowanie z lokatą) z 7,07 na 6,06%. W Dominet Banku spadło maksymalne oprocentowanie konta z 5 do 4,5%, ale to dotyczy kwot powyżej pół miliona złotych, więc nie będzie odczuwalne dla większości klientów. Inaczej jest w mBanku i MultiBanku, bo tu oprocentowanie skurczyło się niezależnie od kwoty. W mBanku z 5,75 na 5%, a w MultiBanku z 5,65 na 5%.

W pozostałych bankach nic się nie zmieniło, a w niektórych wciąż obowiązują promocje gwarantujące ponadprzeciętne odsetki. I tak na przykład w Lukas Banku do połowy lutego oprocentowanie nowych środków do kwoty 50 tys. PLN wynosi 8 proc. Niedawno na uatrakcyjnienie swojego konta zdecydował się Bank Pocztowy. Klienci, którzy założą w banku również tradycyjny ROR i będą aktywnie korzystać z karty płatniczej mogą mieć oprocentowanie podwyższone do 8%.

Ponadto wciąż znajdziemy w ofercie konta, na których można standardowo zarobić 7%. Tak jest na przykład w Dominet Banku, Getin Banku i Polbanku. Ten ostatni za depozyty powyżej 1 mln PLN płaci nawet 7,5%. W Allianz Banku, instytucji, która dopiero zaczyna działalność, znajdziemy zaś konto przynoszące 7,1%. Przy okazji warto też wspomnieć o internetowym koncie w Eurobanku, którego oprocentowanie wynosi aż 7,07 %, a przy przelewach powyżej 800 PLN miesięcznie jego prowadzenie jest bezpłatne. Taki rachunek można więc traktować jako alternatywę dla konta oszczędnościowego

Niestety kwestią czasu pozostają obniżki oprocentowania kont oszczędnościowych przez kolejne banki. To wydaje się nieuniknione w pespektywie spadających stóp procentowych. Cięcia oprocentowania może nieco hamować wysoka płynność pieniędzy zgromadzonych na takich kontach. Generalnie bez żadnych opłat i utraty odsetek można środki wycofać raz w miesiącu. Klienci zniechęceni znaczącą obniżką oprocentowania mogliby dość łatwo przenieść środki do innego banku, tym bardziej, że niektóre banki wciąż mocno promują swoje lokaty. To, że RPP obniżyła stopy, to jedno, ale zapotrzebowanie banków na kapitał, to drugie. Bankom nadal będą potrzebne środki na finansowanie akcji kredytowej, więc można się spodziewać, że w najbliższym czasie oprocentowanie kont oszczędnościowych drastycznie nie spadnie.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...