Leasing - polskie firmy zwiększają inwestycje

Szymon Kwasigroch
rozwiń więcej
Systim
Księgowość przez Internet – online
rozwiń więcej
Leasing - polskie firmy zwiększają inwestycje
Jak wynika z najnowszego raportu „Leasing Index” przygotowanego przez Santander Leasing Polska, inwestycje wśród małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce wzrosły podczas pandemii koronawirusa o 25%. Największym beneficjentem tych wzrostów są nowe technologie, w tym usługi chmurowe.

Leasing - jak korzystają z niego małe firmy?

Trzecia edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing, wskazuje, że wzrasta poziom wykorzystania leasingu wśród małych firm. Korzystanie z leasingu (obecnie lub w przeszłości) deklaruje w tym roku 49 proc. przedsiębiorstw zatrudniających na stałe od 2 do 49 pracowników.

W porównaniu do badania z 2019 r. jest to odsetek wyższy o 6 pproc., a w porównaniu do edycji z 2016 r. różnica wynosi +14 pproc. Skorzystanie z leasingu w przyszłości rozważa kolejne 18 proc. firm.

Największą różnicę względem poprzednich lat, wśród form finansowania zewnętrznego można zauważyć w przypadku dotacji i subwencji krajowych. Jest to w oczywisty sposób powiązane ze wsparciem z tarcz antykryzysowych uchwalanych przez rząd, w związku z pandemią koronawirusa.

Wśród małych firm aż 49% respondentów deklaruje, że leasing jest wykorzystywany obecnie lub w przeszłości jako źródło finansowania. Jest to wzrost o 6 pproc. Względem badania z 2019 roku. Dodatkowo, 18% małych przedsiębiorców niekorzystających obecnie z leasingu, deklaruje, że jest on rozważany w przyszłości. Poziom wykorzystywania leasingu wrasta wraz z wielkością firmy, w przypadku jednoosobowych działalności wynosi on 37 proc., w przedsiębiorstwach od 2 do 9 pracowników ten poziom to aż 53 proc., a w firmach zatrudniających do 49 osób 52 proc.

Leasing - w co inwestują przedsiębiorcy?

Z badania „Leasing Index” wynika, iż zdecydowanie, najwięcej pozytywnych odpowiedzi dotyczyło zakupu urządzeń mobilnych do prowadzenia firmy. Odpowiedzi pozytywnej udzieliło aż 90% pytanych. Korzystanie lub planowanie korzystanie z rozwiązań mobilnych  do prowadzenia firmy można również w sposób bezpośredni skorelować z pandemią koronowirusa, lockdownu oraz konieczności pracy zdalnej w wielu branżach gospodarki.

Na odpowiednio drugim i trzecim miejscu znalazły się rozwiązania dotyczące przechowywania danych w chmurze (35%) oraz rozwiązania CRM (33%), a następnie rozwiązania dotyczące automatyzacji procesów w firmie. Wszystkie te dane wskazują na ogromne wzrosty w zainteresowaniu przedsiębiorców usługami IT. Rozwiązania automatyzacji procesów w firmie są wykorzystywane w tej chwili, w co szóstym przedsiębiorstwie. Z programów ERP do zarządzania firmą korzysta 10 proc. podmiotów i niemal drugie tyle ją wdroży lada moment, natomiast sztuczną inteligencją posługuje się 8 proc. i tyle samo ma jej wprowadzenie w nieodległych planach.

Cloud compiuting szansą na rozwój

Rozwiązania chmurowe to jedna z najszybciej rozrastających się dziedzin IT, dająca duże możliwości na rozwój firmy, automatyzację procesów przedsiębiorstwa oraz wzrost dostępności i bezpieczeństwa danych. Aktualnie z rozwiązań chmurowych korzysta 22 proc mikrofirm (jednoosobowych działalności), 20 proc. zatrudniających od dwóch do dziewięciu osób oraz 26 proc. przedsiębiorstw zatrudniających do 49 osób. Plany rozwoju tej technologii ma odpowiednio 9, 14 i 17 proc. badanych podmiotów.

Warto zaznaczyć, że nowe technologie znalazły się w zestawieniu jako jedna z trzech głównych gałęzi rozwoju firm ze względu na pandemię, która zdecydowanie przyspieszyła procesy optymalizujące prace zdalne oraz prace w sieci wielu przedsiębiorstw. W najbliższych latach, bez względu na rozwój sytuacji pandemicznej, eksperci nie spodziewają się załamania tych trendów.

Szymon Kwasigroch
Systim.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...