Pożyczka leasingowa - alternatywa dla kredytu lub leasingu

Pożyczka leasingowa - alternatywa dla kredytu lub leasingu /Fot. Fotolia
Kredyt czy też leasing stanowi dla wielu osób bardzo popularną możliwość pozyskiwania środków pieniężnych dla firmy. Jednakże coraz popularniejsza staje się także pożyczka leasingowa, którą można zaciągnąć w celu sfinansowania jakiejś inwestycji. Na czym polega taka pożyczka i czym wyróżnia się ten produkt na tle innych?

Pożyczka leasingowa - co ją charakteryzuje?

Pierwszą jej cechą charakterystyczną jest fakt, że jest ona udzielana przez firmy leasingowe. Zamiast więc udawać się do banku - tak jak w przypadku tradycyjnej pożyczki lub kredytu - możemy udać się do takiej instytucji jak PKO Leasing czy Getin Leasing lub też inne, popularne firmy leasingowe. Jeśli chodzi o celowość takiej pożyczki oraz to, na co możemy ją przeznaczyć, to ogólnie rzecz biorąc mogą to być różnego rodzaju środki trwałe, a więc maszyny i urządzenia, różnego rodzaju pojazdy osobowe lub ciężarowe, a także sprzęt IT.

Z pewnością warto wiedzieć, że procedura udzielania pożyczki leasingowej jest dość zbliżona do tej, jaką znamy z tradycyjnego leasingu. Wynika to z prostego faktu, że to te same instytucje oferują oba produkty. Pocieszające może być jednak na przykład to, że taką pożyczkę uda się nam otrzymać znacznie szybciej niż w przypadku, kiedy staralibyśmy się o tradycyjny kredyt. Dodatkowo możemy też liczyć na znacznie mniej restrykcyjne warunki, jakie trzeba spełnić pod kątem zdolności finansowej, aby taką pożyczkę otrzymać.

Kolejną cechą charakterystyczną tego produktu jest czas, na jaki taka pożyczka jest udzielana, a konkretniej - czas bardzo elastyczny. Nie ma tutaj ograniczeń co do tego, ile taką pożyczkę mamy spłacać, oferty mogą być zróżnicowane i zależne od konkretnego pożyczkodawcy. Jest to sytuacja odmienna od tej, jaką znamy z tradycyjnego leasingu, chociażby leasingu operacyjnego, gdzie trzeba zachować odpowiedni okres trwania umowy wynikający z przepisów prawa. Szacuje się, że pożyczka leasingowa może zostać zawarta na okres od 6 miesięcy aż do 6-7 lat.

5 kluczowych zmian 2019 – PODATKI – Samochód w firmie, Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – więcej >>

Co na pewno warto jeszcze wiedzieć na temat pożyczki leasingowej?

Chociażby to, że zaciągając taką pożyczkę i finansując zakup maszyn czy też pojazdów to pożyczkobiorca jest ich właścicielem, a nie firma leasingowa. W takim przypadku osoba zaciągająca pożyczkę dokonuje amortyzacji przedmiotu, który zakupi i jednorazowo może odliczyć podatek. Warto też mieć świadomość tego, że do kosztów podatkowych można zaliczyć jedynie część odsetkową takiej pożyczki. Niestety, zaciągnięcie takiej pożyczki obniża zdolność kredytową przedsiębiorstwa. To, co z pewnością różni ratę pożyczki leasingowej od zwykłego leasingu to fakt, że do rat pożyczki nie jest doliczany VAT, co skutkuje mniejszymi ratami. O taką pożyczkę może się starać każda firma.

Podsumowując, pożyczka leasingowa jest sensowną alternatywą dla tradycyjnego kredytu, a także dobrze wszystkim znanego leasingu. W wielu przypadkach może okazać się dla przedsiębiorcy rozwiązaniem najbardziej korzystnym, dobrze jest więc mieć na uwadze, że istnieje taka możliwość finansowania inwestycji. Taka forma pożyczania może być interesująca na przykład dla firm niebędących płatnikami VAT, rolników czy też przedsiębiorstw, które ubiegają się o dotacje.

Zobacz: Leasing

Źródło: www.cls.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...