Kursy wracają do zeszłorocznych poziomów

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Już we wtotek dało się zauważyć że, „paliwo się kończy”. Chodzi oczywiście o styczniową zwyżkę, nazywaną dość powszechnie efektem stycznia. Popyt na giełdach był mocny tylko w poniedziałek, a już wczoraj po południu widoczna była słabość rynku, bez większego wyrazu zakończyła się także sesja na Wall Street.

Na rynku EUR/USD naruszenie szczytu z 29 grudnia ub.r. na 1,4457 było dość krótkie i jeszcze wczoraj rano rynek powrócił poniżej. Po południu można było mieć wprawdzie nadzieję, iż rynek spróbuje jeszcze raz ataku na szczyty – jednak tak się nie stało. Słabość rynków akcji zrobiła swoje – inwestorzy znów nastawili się defensywnie, a w takiej sytuacji zwykle zyskiwał właśnie amerykański dolar. Dzisiejsze ranne informacje o tym, iż Unia Europejska nie uratuje Grecji, jeżeli ta będzie miała poważne problemy, nie są tak naprawdę czymś nowym.

Przed Juergenem Starkiem z ECB, przed Świętami w podobnym tonie wypowiadał się inny członek ECB, a także niektórzy politycy. Stąd też temat grecki to dobry pretekst do wytłumaczenia spadku kursu EUR/USD poniżej 1,43, a także sygnał, iż rynek znów zaczyna grać na starą nutę. W tym kontekście najważniejsze mogą okazać się nie opublikowane dane o indeksach PMI dla usług w strefie euro, które swoją drogą w grudniu nie sprostały w pełni oczekiwaniom, czy też analogiczny odczyt indeksu ISM z USA o godz. 16:00, a szacunki firmy ADP odnośnie nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w grudniu o godz. 14:15 (progn. -73 tys.) i wieczorny protokół z grudniowego posiedzenia FOMC o godz. 20:00. Prognozy ADP to zawsze przedbiegi dla oficjalnych danych Departamentu Pracy w piątek (od których miesiąc temu zaczęło się wyraźne umocnienie dolara), a protokół FOMC może wnieść więcej światła na to, jak członkowie tego gremium zapatrują się na perspektywy gospodarcze USA w kontekście ostatnich lepszych danych.

A jak wygląda na tym tle złoty? Wydaje się, że dołki w tym tygodniu mamy już za sobą, a rynek zaczyna się pozycjonować do ponownego osłabienia naszej waluty o kilka, kilkanaście groszy, które na dobre może zacząć się w przyszłym tygodniu. Jak na razie na rynek nie napływają żadne istotne informacje makro z kraju, stąd też pozostajemy pod wpływem globalnych czynników.

EUR/PLN: W rejonie 4,0650-4,0700 zaczyna się tworzyć dość silna podstawa do nowego ruchu wzrostowego (jakpokazuje wykres dzienny). W krótkim terminie obszar powyżej 4,10 wciąż pozostaje jednak mocnym oporem. Układ 4-godzinowy sugeruje, iż jego wyraźne naruszenie w dniu dzisiejszym nie jest możliwe. Preferowanym scenariuszem jest konsolidacja 4,07-4,10.

USD/PLN: Rejon 2,81 pozostanie minimum już na dłużej. Jak pokazuje wykres dzienny ewentualny ponowny atak podaży może sprowadzić notowania co najwyżej do 2,8250. Wskaźniki dzienne jak na razie wolno odwracają trend, ale większe znaczenie będzie mieć tutaj zachowanie się EUR/USD. Ujęcie 4 godzinowe pokazuje, że opór na dziś to rejon 2,87, a wsparcia to wspomniane 2,8250.

EUR/USD: W ujęciu kilku dni wykształcił nam się trend boczny z ograniczeniem 1,4250-1,4450. Po tak silnych spadkach, jak miały miejsce w grudniu, nie jest to raczej objaw siły rynku. W ujęciu 4-godzinnym jesteśmy teraz wokół silnej strefy oporu 1,4350-1,4370 wyznaczanej przez średnie. Jej naruszenie może doprowadzić do ruchu w stronę 1,4400, a później znów 1,4450. Przy takim zachowaniu się rynku niełatwo o mylne, krótkoterminowe sygnały. Rozstrzygnięcie i tak przyjdzie dopiero w piątek.

GBP/USD: Po naruszeniu 1,6000 spadek sięgnął okolic 1,5940 nie dotykając na razie kluczowych wsparć na 1,5900-1,5920. W ostatnich godzinach rynek powrócił jednak powyżej naruszonych 1,60 na chwilę wzrastając nawet powyżej 1,6050. Sporo jest mylnych, krótkoterminowych sygnałów, które jednak nie powinny zmieniać ogólnego obrazu, iż GBP/USD bardziej ciągnie na południe, niż na północ. 

Aktualne kursy walut

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...