Lepsze nastroje po danych z Chin

inforCMS
Piątkowy handel rozpoczął się w ciut lepszych nastrojach. W nocy inwestorzy otrzymali paczkę danych makroekonomicznych z Chin, które pokazały, że gospodarka Państwa Środka wciąż notuje „ponad-normatywne” tempo wzrostu, chociaż jeżeli przyjrzeć się dokładnie, to nieznaczny niepokój może wzbudzać ciut mniejszy od prognozowanego wzrost sprzedaży detalicznej w listopadzie („tylko” 15,8 proc. r/r).

Dane z Chin wsparły azjatyckie giełdy, co przełożyło się też na lepsze otwarcie w Europie. Zresztą wczoraj wieczorem nieznaczne wzrostu odnotowały także indeksy na Wall Street. Dla inwestorów ważniejsze od danych z Chin mogły okazać się zapewnienia przedstawiciela agencji Moody’s, który podczas konferencji w Hong Kongu przyznał, iż nie widzi obecnie zagrożeń zmiany ratingu dla 17 krajów, które obecnie posiadają notę „AAA”, w tym dla Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Upomniał jednak o konieczności reform, tak aby ograniczyć spodziewany w przyszłym roku wzrost zadłużenia. Wprawdzie na rynku poza Moody’s liczą się także Fitch i S&P i to te agencje „namieszały” w ostatnich dniach na rynku (Grecja, Hiszpania), ale można mieć nadzieję, że inwestorzy przyjmą zapewnienia Moody’s za dobrą monetę.

Wczoraj po południu podczas wykładu w Cambridge, szef Europejskiego Banku Centralnego przyznał, iż poprawiająca się kondycja gospodarki może skłaniać do rozważenia stopniowego wdrażania „programów wyjścia”, co powinno zachęcić do zakupów euro. Niewykluczone, iż J.C.Trichet wyśle podobny sygnał podczas dzisiejszego wystąpienia o godz. 13:15, co może wyraźniej przełożyć się na wzrost euro. Niemniej przedstawiciele ECB już od jakiegoś czasu przyzwyczajają rynki do planowanych posunięć, co sprawia, iż rzeczywisty wpływ na rynek będzie mocniejszy dopiero, kiedy zaczną one być faktycznie wdrażane (na razie prowadzone są tylko szerokie dyskusje).

Kluczowe dzisiaj będą dane z USA dotyczące sprzedaży detalicznej (14:30) i nastrojów konsumenckich (15:55). Są szanse, iż będą lepsze, co powinno wpłynąć na spadek globalnej awersji do ryzyka. A w kraju skupimy się na danych NBP dotyczących bilansu C/A w październiku. Jednak tylko wyraźna nadwyżka mogłaby mieć wyraźniejsze pozytywne przełożenie na kurs złotego. Nie oznacza to jednak, iż złoty dzisiaj bez tego nie zyska. Układy techniczne i otoczenie około rynkowe sprzyjają mocniejszemu odreagowaniu na rynkach, czyli osłabieniu dolara na świecie i umocnieniu walut rynków wschodzących.

EUR/PLN: Wskaźniki na wykresie 4H wygenerowały mocne sygnały sprzedaży. Przed nami sforsowanie wczorajszego dołka na 4,1250. Układ świec jest spadkowy. W przypadku złamania 4,11 można oczekiwać szybkiego ruchu w stronę 4,0930. Mocny opór to rejon 4,1550-4,1700.

USD/PLN: Wskaźniki na wykresie 4H wygenerowały mocne sygnały sprzedaży. Przed nami sforsowanie wczorajszego dołka na 2,8070. Układ świec jest spadkowy. W przypadku złamania 2,7900-2,7920 można oczekiwać szybkiego ruchu w stronę 2,76. Mocny opór to rejon 2,82-2,84.

EUR/USD: Układ wskaźników na wykresie 4H jest ewidentnie pro wzrostowy. Ułożenie wykresu 4H pokazuje, iż rynek po raz kolejny przymierza się do wybicia z konsolidacji. Będzie ono skuteczne w momencie wyjścia powyżej 1,4780-1,4800. To powinno uruchomić szybki ruch w okolice 1,4880-1,4900. Mocne wsparcie to rejon 1.47.

GBP/USD: Układ wskaźników na wykresie 4H jest ewidentnie pro wzrostowy. Ułożenie wykresu 4H pokazuje, iż rynek po raz kolejny przymierza się do wybicia z konsolidacji. Będzie ono skuteczne w momencie wyraźnego naruszenia okolic 1,6360. To powinno doprowadzić też do sforsowania rejonu 1,6380-1,6420 i finalnie testu okolic 1,6450-1,6470. Mocne wsparcie to okolice 1,6220-70.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...