Kto następny po Grecji i Hiszpanii

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Środa nie przyniosła poprawy nastrojów. Problemy Grecji i Dubaju nadał ciążyły rynkom i skłaniały do redukcji zaangażowania w bardziej ryzykowne aktywa.

Choć szef niemieckiej Buby i członek Europejskiego Banku Centralnego, Axel Weber, przyznał, iż Grecja nie będzie potrzebować wsparcia ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego a greckie władze zapewniały, iż będą dążyć do redukcji wydatków w przyszłorocznym budżecie, to inwestorzy obawiali się eskalacji „greckiego syndromu” na inne kraje. I zbytnio się nie pomylili. Po południu agencja S&P obniżyła perspektywę ratingu (nie sam rating) dla Hiszpanii do negatywnej, co załamało rodzące się odbicie europejskiej waluty.

Notowania EUR/USD powróciły w rejon 1,47, ale nie zdołały zejść znacząco niżej, co może sugerować, iż złe informacje zaczynają być pomału w cenach (to teoretycznie dobry prognostyk na jutro). Z kolei kurs EUR/PLN wzrósł na kolejnej fali redukcji spekulacyjnych pozycji opartych o carry-trade do poziomu 4,17. Pewien wpływ na notowania naszej waluty mogła mieć wypowiedź prof. Anny Zielińskiej-Głębockiej, która jest kandydatką do nowej RPP z ramienia Platformy Obywatelskiej. Jej zdaniem długoterminowy kurs złotego, gwarantujący równowagę dla polskiej gospodarki zawiera się w przedziale 3,8-4,2 zł za euro.

Po południu sytuacja zaczęła się jednak pomału uspokajać. Nadal nie wiadomo, czy nie czekają nas kolejne negatywne informacje. Agencja Moody’s podała dzisiaj, iż analizuje, czy nie obniżyć ratingu dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wciąż jest, zatem nerwowo, chociaż z technicznego punktu widzenia doszliśmy do mocnych poziomów (np. 4,17 zł za euro).

EUR/USD: Stronie popytowej starczyło dzisiaj sił tylko na wzrost w rejon 1,4780. Nie doszło do testu silnej strefy oporu na 1,4800-1,4820. Po publikacji „newsów” na temat Hiszpanii rynek zawrócił w dół i chociaż udało się wybronić w okolicach 1,47, to sytuacja nie wygląda zbyt dobrze. W perspektywie najbliższych godzin możliwy jest ponowny test okolic 1,4670. Wskaźniki na wykresie 4H rysują jednak coraz wyraźniejsze dywergencje, stąd też jutrzejsza sesja powinna już przynieść mocniejsze odbicie kursu EUR/USD powyżej 1,48.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...