Złoty mocny w oczekiwaniu na kolejne dane

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
W środę rano złoty pozostawał mocny – o godz. 9:05 za euro płacono 4,07 zł, a dolar był wart 2,8450 zł. To wynik po części dobrego zamknięcia się indeksów na Wall Street, ale przede wszystkim wzrostów na giełdach w Azji.

Indeks w Szanghaju zdołał w pełni odrobić straty z poniedziałku. To sprawiło, iż o ile na zamknięciu Wall Street złoty był nieco słabszy (euro było warte ponad 4,09 zł), to dzisiaj rano dobre nastroje powróciły. Kluczowe dla ich podtrzymania będą dzisiejsze dane z Niemiec (o godz. 10:00 podany zostanie sierpniowy odczyt indeksu nastrojów w biznesie Ifo, który według prognoz wzrósł do 88,9 pkt., choć możliwa jest bardziej optymistyczna niespodzianka), a także popołudniowe dane z USA. O godz. 14:30 poznamy informacje o zamówieniach na dobra trwałe w lipcu (po spadku w czerwcu o 2,2 proc. m/m, teraz spodziewany jest ich wzrost o 3 proc. m/m), a o godz. 16:00 dowiemy się jaka była sprzedaż nowych domów (lipcowa prognoza to 390 tys.).

Analiza techniczna dla indeksów na Wall Street nie jest zbyt optymistyczna – mamy drugą z kolei świecę z dużym knotem od góry (spadającą gwiazdę), która może sugerować rosnącą przewagę podaży. Niemniej scenariusz ten nie jest potwierdzany przez analizę wskaźnikową. Tak czy inaczej, brak rozstrzygnięcia na Wall Street, może być jedną z przyczyn dla których notowania EUR/USD na rynkach światowych pozostają kolejny dzień w „zawieszeniu” wokół poziomu 1,43.

EUR/PLN: Wczorajsze dane o sprzedaży detalicznej były jednym z motorów umocnienia złotego i spadku notowań euro poniżej 4,0750. To teoretycznie otwiera drogę do kluczowych w tym tygodniu 4,05. Dzienne wskaźniki dają mieszane sygnały. Opór na 4,0750 nie jest zbyt wiarygodny, istotniejsza jest strefa 4,09-4,10.

USD/PLN: Dolar w kraju nie dostaje ostatnio sygnałów ze strony EUR/USD. Niemniej naruszenie 2,85 teoretycznie otwiera drogę do 2,82. Dzienne wskaźniki dają mieszane sygnały, chociaż warto obserwować MACD, który jest bliski wygenerowania sygnału sprzedaży. Opór na 2,85 nie jest zbyt wiarygodny, istotniejsze są okolice 2,87-2,88.

EUR/USD: Przed nami kolejny dzień konsolidacji 1,4250-1,4365. Na dziennych wskaźnikach uwagę zwraca sygnał kupna na MACD i konsekwentny ruch w górę na Stochastic. Trudno jednoznacznie określić, czy i w którą stronę opuścimy dzisiaj wspomniany wcześniej obszar konsolidacji.

Moja firma
Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

pokaż więcej
Proszę czekać...