Eurodolar najwyżej od 4 miesięcy

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
inforCMS
Środa przyniosła w końcu zdecydowany ruch na parze EUR/USD, której udało się sforsować marcowe maksimum w okolicach 1,3735. Ruch był tak silny, iż dość szybko doszło do ustanowienia nowego lokalnego szczytu na 1,3794.

Niewątpliwie akceleratorem do tego ruchu było dobre otwarcie się nowojorskiej giełdy, które daje szanse na pokonanie szczytów z początku maja b.r. Inwestorzy zwrócili także uwagę na wypowiedź portugalskiego ministra finansów, który przyznał, że wzrost notowań euro, które zyskało ponad 3 proc. na przestrzeni miesiąca w relacji do dolara, nie budzi obaw wśród europejskich oficjeli.

Z kolei dolara osłabiły słowa Timothego Geithnera. Sekretarz Skarbu USA stwierdził, iż system finansowy „zaczyna zdrowieć” po okresie silnej traumy. Wprawdzie nie jest to jakieś zaskoczenie, ale inwestorzy potraktowali to jako pretekst do zwiększenia zaangażowania w ryzykowne aktywa, kosztem dolara. Danych makro nie było dzisiaj wiele - wspomniane w porannym komentarzu dane z USA o liczbie wniosków o kredyt hipoteczny, cotygodniowym bezrobociu, wskaźnikach wyprzedzających w gospodarce i majowym odczycie indeksu Philly FED, zostaną opublikowane dopiero jutro – za pomyłkę przepraszam.

W kraju po godz. 12:00 poznaliśmy wyniki przetargu obligacji. Resort finansów sprzedał 10-letnie papiery DS1019 i 20-letnie WS0429 za łączną kwotę 1,84 mld zł, przy ponad 2-krotnym popycie. Z kolei o godz. 14:00 GUS opublikował dane o produkcji przemysłowej i cenach PPI w kwietniu. Wyniosły one odpowiednio -12,4 proc. r/r i 5,1 proc. r/r, wobec oczekiwań na poziomie -10,8 proc. r/r i 5,1 proc. r/r. Analitycy upatrują rozbieżności w większej liczbie dni wolnych od pracy (święta Wielkanocne). Odczyt nie powinien mieć większego znaczenia dla Rady Polityki Pieniężnej, która w przyszłym tygodniu podejmie decyzje ws. stóp procentowych.

Warto będzie jednak zwrócić uwagę na jutrzejsze dane o inflacji netto w kwietniu – odczyt wyraźnie wyższy od spodziewanych 2,5 proc. r/r może dać dodatkowe argumenty tym, których zdaniem RPP powinna przyjąć neutralne nastawienie w polityce monetarnej (poranna wypowiedź prof. Dariusza Filara).

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...