Waluty: wracają obawy inwestorów?

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Wygląda na to, że przez weekend inwestorzy mieli czas na przemyślenie kilku spraw i poniedziałkowy handel nie zaczyna się już od tak optymistycznego akcentu, jak w pierwszym dniu października (piątek).

Przede wszystkim uznano, iż piątkowy odczyt ISM dla przemysłu, który spadł do 54,4 pkt., rodzi jednak pewne obawy, iż gospodarka nadal będzie tkwić w marazmie. Dodatkowo ten tydzień może być dość istotny z punktu widzenia całego miesiąca. Jutro poznamy odczyt ISM dla usług, w czwartek swoje wyniki za III kwartał podadzą Alcoa i PepsiCo, chociaż sezon wyników rozpocznie jutro mało znana Yum!Brands Inc. W końcu tydzień zakończy publikacja kluczowych danych z rynku pracy. W międzyczasie poznamy decyzje 4 banków centralnych – Australii, Japonii, Anglii i ECB. Impulsów będzie, zatem aż nadto, stąd też lepiej się „asekurować” i zrealizować zyski z dotychczasowych ruchów. Zwłaszcza, że z punktu widzenia analizy technicznej widać mocny opór na 1,38 w przypadku EUR/USD, dodatkowo wzmacniany przez wsparcie US Dollar Index na poziomie 78 pkt. Czy to sugeruje, iż ten tydzień będzie się wyraźnie różnił od tego, co obserwowaliśmy w miniony piątek? Jest to dość prawdopodobne.

Polecamy także: Rynek finansowy

EUR/PLN: W zasadzie pusty kalendarz danych z kraju na ten tydzień (uwagę przykuje jedynie środowa aukcja obligacji OK0113) sprawia, że złoty będzie pod wpływem sytuacji na rynkach globalnych. W piątek zwracałem uwagę, iż spadek może być krótki, a w kolejnych dniach rynek powróci w rejon 3,99. To nadal wydaje się możliwe, gdyż wybroniło się wsparcie na 3,93, a ujęcie wskaźnikowe (dzienne i 4-godzinowe) daje szanse na realizację takiego scenariusza. Oczywiście kluczowy będzie powrót powyżej 3,9600-3,9650, która to strefa stała się teraz silnym oporem.

USD/PLN: Spadek dolara w piątek był dość imponujący. Niemniej nie udało się złamać wsparcia na 2,85, o którym wspominam też w raporcie tygodniowym (chociaż kluczowe są dopiero 2,80-2,82). W najbliższym czasie kluczowym poziomem będzie pokonane 2,90, powyżej którego rynek może wrócić przy wsparciu ze strony EUR/USD. Ujęcie wskaźnikowe daje pole do realizacji tego scenariusza – całkiem obiecująco wygląda to w ujęciu dziennym. Tym samym nie można wykluczyć, iż w perspektywie tygodniowej przetestujemy do 2,93-2,94.

EUR/USD: Rynek nie zdołał sforsować rejonu silnego oporu na 1,38, co otworzyło pole do ataku podaży. Wsparcie na 1,37 powinno zostać łatwo złamane, a kluczowy poziom to rejon 1,3650. Jego złamanie otworzy drogę do 1,36, co z kolei byłoby już sygnałem do wyraźniejszej korekty. Wskaźniki dzienne pokazują jednak, iż popyt łatwo nie odpuści, ale w najbliższych dniach będzie stał na przegranej.

GBP/USD: Piątkowy atak popytu był imponujący, ale nie doprowadził do naruszenia rejonu 1,59. Dzisiaj podaż znów zaczyna dominować, chociaż w nieco dłuższym ujęciu widać wielką konsolidację 1,57-1,59. Są jednak spore szanse, iż opuścimy ją w tym tygodniu dołem i zaatakujemy rejon 1,56. Słabość płynie z dziennych wskaźników.

Zobacz: Waluty on-line

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...