Co spowodowało umocnienie złotego

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
W piątek na otwarciu złoty wyraźnie zyskał na wartości. Dolar znalazł się poniżej poziomu 2,89 zł, a euro naruszyło poziom 3,95 zł. Te niskie poziomy walut zostały szybko wykorzystane przez importerów, niemniej złoty pozostaje silniejszy, niż na wczorajszym zamknięciu.

To nadal echo wczorajszych mocnych danych makro z USA, chociaż szef FED podczas wieczornego spotkania ze środowiskiem nauczycielskim powtórzył, że tempo wzrostu gospodarczego wciąż pozostaje słabe, stopa bezrobocia wysoka i tym samym bank centralny ma zadanie do wykonania, co zostało odebrane jako sygnał, że podczas listopadowego posiedzenia FOMC zdecyduje o dodatkowych operacjach „quantitative easing”. Tym samym EUR/USD po spadku poniżej 1,36, wieczorem znów zaczął wspinać się do góry. Mocnym argumentem dla zakupów EUR/USD, a także walut emerging markets (w tym złotego) okazały się być dane z Chin. Indeks PMI liczony przez NBS potwierdził wcześniejsze dane HSBC, które pokazały, że gospodarka Państwa Środka wraca na drogę szybkiego wzrostu. Dość dobre dane napłynęły z kraju – indeks PMI liczony przez Markit HSBC wzrósł we wrześniu do najwyższego poziomu od 46 miesięcy (54,7 pkt.). To sprawia, że słowa ministra Michała Boniego, który na łamach dzisiejszej prasy przyznał, że PKB w przyszłym roku ma szanse wynieść 4 proc., czyli więcej niż oficjalnie założono w budżecie (3,5 proc.), brzmią dość wiarygodnie.

Dzisiaj rano notowania EUR/USD wzrosły w okolice 1,3690, jak widać każdego dnia rano ustanawiamy nowy szczyt. Tyle, że odległości są coraz mniejsze, a zwyżka jest przeplatana coraz częstszymi korektami, co jest już pewnym negatywnym sygnałem na średni termin. Dzisiaj kluczowym wydarzeniem dnia będzie publikacja indeksu ISM dla przemysłu w USA o godz. 16:00. Szacunki mówią o jego spadku do 54,5 pkt. z 56,3 pkt., chociaż biorąc pod uwagę wczorajszy odczyt Chicago PMI, wydaje się, że rynek po cichu spodziewa się lepszego odczytu. Warto jednak zwrócić uwagę, że paradoksalnie każda kombinacja danych może spowodować spadek notowań EUR/USD. Słaby odczyt ISM pogorszy globalne nastroje, a lepszy od prognoz doprowadzi do umocnienia dolara (podobnie jak wczoraj).

Zobacz także serwis: Notowania

EUR/PLN: W sumie nieoczekiwany spadek doprowadził do złamania kanału wzrostowego i rejon 3,9550-3,9600 zamienił się ze wsparcia w opór. Dzienne wskaźniki nie dają na razie sygnałów, a ujęcie 4 godzinowe pokazuje pewne wyprzedanie rynku. Niemniej bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest na dzisiaj ponowny test okolic 3,9450, które mieliśmy o poranku. W perspektywie kilku dni naruszenie rejonu 3,94 wcale nie jest tak oczywiste, stąd też ruch powrotny w rejon 3,98 nie będzie zaskoczeniem.

USD/PLN: Nowe szczyty na EUR/USD, ale przede wszystkim generalne umocnienie złotego, sprawiło, że padło wsparcie na 2,90, które teraz będzie mocnym oporem. Pewne wsparcia można znaleźć w rejonie 2,8750-2,8850, ale mocne poziomy to dopiero rejon 2,80-2,82. Nie oznacza to jednak, iż znajdziemy się tam dość szybko. Warto zaczekać, aby ocenić na ile zejście poniżej 2,90 było wiarygodne. Kluczem będzie zachowanie się EUR/USD. Ewentualny powrót powyżej 2,90 w najbliższych dniach doprowadzi do testu okolic 2,93-2,94.

EUR/USD: Czwartkowa świeca doji na razie nie przeszkadza w zwyżkach, chociaż nowy szczyt na 1,3689 jest tylko nieznacznie powyżej wczorajszych 1,3683. Na wykresie 4-godzinowym nadal widać utrzymujące się już kilka dni negatywne dywergencje z kursem. Sygnałem do mocniejszej korekty będzie jednak dopiero spadek poniżej szczytu ze środy tj. 1,3647. Ewentualne złamanie 1,37 otworzy jednak pole do ruchu na 1,3725.

GBP/USD: Po wczorajszym gwałtownym spadku w zakładane okolice 1,57, dzisiaj popyt próbuje się odbudować. Kluczowe dane to PMI o godz. 10:30. Silny opór to 1,5800-1,5820 i trudno będzie o jego naruszenie. Rynek powinien pomału wracać w stronę 1,57, za czym przemawiają wskaźniki.

Polecamy: Waluty on-line

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...