Chiny i USA: manipulacje walutowe przyczyną napięć

Joanna Pluta
analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers
rozwiń więcej
Koniec poprzedniego tygodnia na rynku złotego przyniósł powrót notowań EUR/PLN do kanału wahań 3,9200 – 3,9600. W poniedziałek kurs tej pary rozpoczął sesję w pobliżu 3,9450.

Umocnienie złotego wsparły lepsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej, jakie w piątek napłynęły na rynek. Sentyment względem polskiej waluty wciąż jednak pozostaje nie najlepszy po ostatniej podwyżce szacunków deficytu finansów publicznych na bieżący rok. Ministerstwo Finansów ocenia, iż przekroczy on 100 mld zł i będzie wyższy niż 7,0 proc. PKB, podczas gdy wcześniej zakładano wynik na poziomie 6,9 proc. PKB. Dziś natomiast minister finansów poinformował, iż obniżenie deficytu poniżej poziomu 3,0 proc. PKB do 2012 r. jest możliwe, a do 2013 r. jest praktycznie pewne.

W bieżącym tygodniu poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ostatnie lepsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej nasiliły oczekiwania na podwyżkę kosztu pieniądza w Polsce. Przewidywania wskazują jednak, iż RPP wstrzyma się z ewentualną podwyżką do następnego posiedzenia, na którym będzie znała najnowszą projekcję inflacji.

Zobacz także: Stopy procentowe NBP

Dziś decyzję o stopach podejmie węgierski bank centralny. Również na Węgrzech oczekuje się podwyżki kosztu pieniądza w najbliższym czasie, jednak przewiduje się, iż w bieżącym miesiącu tamtejsze władze monetarne wstrzymają się z bardziej radykalnymi decyzjami. Zarówno w przypadku decyzji na Węgrzech, jak i w Polsce inwestorzy ze sporym zainteresowaniem przyjrzą się komunikatom im towarzyszącym.

Eurodolar rozpoczął dzisiejszą sesję poniżej poziomu 1,3500, stanowiącego silny opór w notowaniach tej pary walutowej. Nieco powyżej tej wartości znajduje się poziom 50 proc. zniesienia Fibonacciego fali spadkowej kursu EUR/USD obserwowanej od początku grudnia 2099 r. do początku czerwca 2010 r. Po ostatniej serii wzrostów eurodolara kontynuacja konsolidacji jest bardzo prawdopodobna, szczególnie biorąc pod uwagę brak istotnych publikacji ze światowych gospodarek.

Polecamy: Kalkulator wymiany walut

Rośnie napięcie w stosunkach handlowych Chin i USA. W piątek jedna z Komisji Izby Reprezentantów USA zaakceptowała projekt ustawy, zezwalającej na nakładanie sankcji w handlu z krajami sztucznie zaniżającymi kurs swojej waluty. W ciągu tygodnia projekt ten powinien zostać poddany głosowaniu. Chiński bank centralny na poniedziałkowym fixingu ustalił kurs juana względem dolara na słabszym poziomie 6,7098 CNY za USD (w porównaniu z ostatnim kwotowaniem 6,6997), przerywając tym samym dziewięciosesyjny trend aprecjacyjny juana. Chociaż władze chińskie są skłonne poluźniać politykę walutową, to jednak na pewno nie dopuszczą w krótkim czasie do wymaganego przez USA 20-procentowego umocnienia juana. Jeszcze w minionym tygodniu premier Chin Wen Jiabao powiedział, iż taka skala aprecjacji spowodowałby falę bankructw wśród chińskich eksporterów, w związku z czym nie ma możliwości tak silnego umocnienia. Na rynku istnieją obawy, iż półroczny raport Departamentu Skarbu USA, którego publikacja będzie miała miejsce w połowie października, może przedstawić Chiny jako kraj dopuszczający się manipulacji walutowych, co dodatkowo pogorszyłoby stosunki handlowe.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...