Czy stabilne notowania złotego się utrzymają

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
inforCMS
Początek tygodnia nie przynosi większych zmian na rynku złotego. Nasza waluta nieznacznie odreagowuje umocnienie z piątkowego wieczora, będące wynikiem dobrego zachowania się giełdy nowojorskiej.

Dzisiaj na rynek nie napłynie wiele informacji. W regionie ważna będzie decyzja banku centralnego Węgier, którą poznamy o godz. 14:00. Nie oczekuje się jednak, aby NBH zmienił stopy procentowe (główna wynosi 5,25 proc.). Poza tym na godz. 15:00 zaplanowane zostało wystąpienie szefa ECB w Parlamencie Europejskim. Niewątpliwie Jean-Claude Trichet odniesie się do perspektyw gospodarczych dla Eurolandu i sytuacji wokół krajów PIIGS (Grecja, Irlandia, Portugalia). Ewentualny pozytywny ton wypowiedzi szefa ECB może przyczynić się do kontynuacji ruchu na EUR/USD, który o godz. 10:11 rano był kwotowany w rejonie 1,3453.

EUR/PLN: W piątek po południu rynek wyraźnie powrócił do wnętrza wcześniejszej konsolidacji 3,92-3,96, co oznacza, że jej górne ograniczenie znów jest kluczowym oporem. Wskaźniki w ujęciu 4-godzinowym nie wykluczają kontynuacji ruchu spadkowego, którego celem byłoby przełamanie rannego minimum na 3,9435.

Zobacz także: Kalkulator wymiany walut

USD/PLN: Piątkowa sesja pokazała wyraźnie, że trend spadkowy jest dość silny, a jakiekolwiek próby jego odwrócenia będą krótkotrwałe. Obecnie silny opór to rejon 2,95-2,96, a wsparcie to 2,93 powyżej którego powróciliśmy dzisiaj rano. Dalsza zwyżka EUR/USD powinna sprowadzić notowania poniżej minimów na 2,92 z piątkowego popołudnia.

EUR/USD: Najbliższym wsparciem są teraz okolice 1,3440, które wyznacza pokonany w piątek szczyt z 22 września. Trend wzrostowy pozostaje dość silny, co potwierdzają dzienne wskaźniki. Ujęcie 4-godzinowe jest obecnie neutralne. Większe prawdopodobieństwo tkwi w pokonaniu piątkowego szczytu w okolicach 1,3495, a jednym z celów na najbliższe dni mogą okazać się okolice 1,3620 wyznaczane przez 138,2 proc. zniesienie spadków z sierpnia b.r.

GBP/USD: Piątkowe wybicie w górę było dość imponujące i notowania szybko dotarły do strefy oporu w okolicach 1,5830. Nie powinna ona jednak stanowić ograniczenia na dość długo – trend wzrostowy jest dość silny i jego kontynuacja w okolice 1,60 w ciągu najbliższych dni, jest dość prawdopodobna. Silne wsparcie to rejon 1,5740.

Polecamy: Waluty on-line

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...