EUR/USD: czy to już koniec korekty

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
inforCMS
Dzisiaj rano notowania euro/dolara spadły w wyznaczane okolice 1,3122. Było to wynikiem wyhamowania wzrostów na światowych giełdach, co z kolei można tłumaczyć obawami o amerykańską gospodarkę, albo szukać w tym zwykłego pretekstu do korekty po wcześniejszych zwyżkach indeksów.

Uwagę zwracają niektóre opinie podkreślające wagę danych z rynku pracy w USA, które będą publikowane dzisiaj i jutro – mowa tutaj o cotygodniowym bezrobociu (oczek. 455 tys.) i lipcowej stopie bezrobocia (oczek. 9,6 proc.) i liczbie nowych etatów w sektorach pozarolniczych (oczek. spadek o 65 tys.). Tyle, że słabsze dane mogłyby wprawdzie zwiększyć obawę o gospodarkę, ale i też nasilić oczekiwania, co do ewentualnych działań o jakich mógłby poinformować FED na posiedzeniu planowanym na 10 sierpnia. Stąd też wcale nie musiałaby to być sugestia do dalszego umocnienia dolara, a powyższe oczekiwania mogą wyprowadzić EUR/USD w okolice 1,34 w przyszłym tygodniu.

Stąd też brak zbytniej reakcji na złotym na spadek EUR/USD. W nocy EUR/PLN ponownie spadł w okolice 3,9750 zł, a dzisiaj rano wprawdzie rośnie, ale nieznacznie (3,99 zł). W okolicach 3,0350 zł handlowany jest dolar, co też nie pokazuje większych zmian względem wczorajszego popołudnia. Naszą walutę nadal wspierają dobre wyniki wczorajszej aukcji obligacji, oraz zapewnienia ministra finansów, iż sytuacja pozostaje pod kontrolą i nie ma ryzyka niestabilności w publicznych finansach na najbliższe lata. Dzisiaj informacji z kraju nie ma, uwaga skupi się zatem na sytuacji na rynkach międzynarodowych.

Zobacz także: Wiadomości finansowe

Kluczowe dzisiaj będą wyniki posiedzeń banków centralnych: Banku Anglii (godz. 13:00) i Europejskiego Banku Centralnego (13:45). Nie oczekuje się zmian w poziomie stóp procentowych, ale inwestorzy będą z uwagą śledzić opinie nt. perspektyw inflacji i wzrostu PKB. Konferencja prasowa szefa ECB rozpocznie się o godz. 14:30. Jean-Claude Trichet ma teraz bardziej komfortową sytuację, gdyż pozytywne wyniki stress-testów dla europejskich banków, a także uspokojenie się sytuacji na rynku długu, pozwalają skupić się na innych kwestiach, niż w ostatnich miesiącach.

EUR/PLN: Wsparcie to rejon 3,97-3,98, a opór to już 3,99-4,00. Tą dość wąską konsolidację powinniśmy opuścić do końca tygodnia dołem, gdyż środowa sesja pokazała, iż rynek jest za słaby, aby wykształcić większą korektę w górę (silna podaż przy 4,02). Celem po wybiciu w dół będą okolice 3,95, a w przyszłym tygodniu może nawet 3,9350.

USD/PLN: Wsparcie to okolice 3,02 i dalej rejon 3,00, a opór to rejon 3,0350-3,0500. Wydaje się, że tutaj scenariusz będzie podobny, jak dla EUR/PLN, tj. wybicie dołem. Wprawdzie do naruszenia rejonu 3,00 nie dojdzie raczej dzisiaj, ale już w przyszłym tygodniu, przy wydatniejszym wsparciu ze strony EUR/USD, trwalsze naruszenie tego poziomu jest możliwe. Wtedy rynek może celować w 2,98, co będzie oznaczać nieznaczne naruszenie średniej 200-dniowej.

EUR/USD: Spadek w rejon 1,3122 praktycznie zakończył dwudniową korektę rozpoczętą z okolic 1,3260 we wtorek. Teraz rynek powinien konsekwentnie celować w ten poziom i naruszyć go w pierwszej połowie przyszłego tygodnia – cel to 1,34-1,35. Poziomy na dzisiaj to 1,3175-1,3180 jako opór i wspomniane 1,3122 jako wsparcie. Można też wskazać rejon 1,3200, który najpewniej będzie testowany wieczorem.

GBP/USD: Korekta na funcie sprowadziła notowania poniżej 1,59, ale i też złamała wsparcie na 1,5860. Kurs dotarł prawie w okolice 1,58, co może zakończyć korektę. Silnym oporem będzie rejon 1,5860, który jednak najpewniej zostanie złamany w najbliższych godzinach. Celem na dzisiaj jest powrót powyżej 1,59. W kolejnych dniach są szanse na test 1,60 i nieznaczne naruszenie tego poziomu w górę (do 1,62).

Polecamy: Waluty on-line

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...