Niższy rating Portugalii przyczyną spadku EUR/USD

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Zaledwie wczoraj amerykański noblista prof. Robert Mundell „przypomniał” inwestorom o problemie państw grupy PIIGS, oceniając prawdopodobieństwo restrukturyzacji długu Grecji w przyszłym roku na 40 proc., a Portugalii, Hiszpanii i Irlandii nawet na 20 proc., to dzisiaj rano rynki finansowe „zaskoczyła” decyzja agencji Moody’s. Obniżyła ona rating dla Portugalii do A1 z perspektywą stabilną z wcześniejszych AA2.

Uzasadniono to m.in. słabymi perspektywami wzrostu gospodarczego. Informacja ta stała się dobrym pretekstem do spadku EUR/USD, który dość szybko zszedł w okolice 1,2525, stwarzając tym samym szanse na realizację przedstawionej wczoraj koncepcji zniżki do 1,2467. Zresztą wczoraj wieczorem doszło do testu oporu na 1,2611, gdyż wyniki Alcoa zaskoczyły pozytywnie. Dopiero pogorszenie się nastrojów w Chinach zdołało na powrót wzmocnić dolara względem euro. Tamtejszy nadzór bankowy poinformował, iż nadal będzie intensyfikował działania zmierzające do ukrócenia spekulacji na rynku nieruchomości przez blokowanie finansowania kolejnych transakcji przez banki.

Dzisiaj kluczowe dla inwestorów będą dane z Niemiec, gdzie o godz. 11:00 poznamy odczyt indeksu ZEW w lipcu, a także wyniki aukcji greckich bonów skarbowych za 1,25 mld EUR. Poza tym planowane jest spotkanie ministrów finansów państw Unii Europejskiej, gdzie najpewniej omawiane będą przyjęte wczoraj na spotkaniu Eurogrupy założenia większej kontroli narodowych budżetów od 2011 r. i rozszerzenia mechanizmów sankcji dla państw łamiących przyjęte reguły. Poza tym poznamy dane z USA i Kanady odnośnie bilansu handlowego w maju.

A co w kraju? Spadek EUR/USD doprowadził dzisiaj rano do przełamania w górę poziomu 3,25 przez USD/PLN. Z kolei EUR/PLN wzrósł w okolice 4,0750 i być może na tym się nie skończy. Nastroje na rynkach światowych będą dzisiaj kluczowe. Pretekstem do ewentualnej korekty na giełdach mogą stać się znów obawy o sytuację w krajach Eurolandu, zwłaszcza, że nie można oczekiwać, iż agencje ratingowe nie będą ciąć swoich ocen dla kolejnych krajów.

Polecamy: Rynek finansowy

EUR/PLN: Wczoraj jeszcze podaż na euro uderzyła sprowadzając notowania EUR/PLN na nowe minimum poniżej 4,06. Dzisiaj jednak sytuacja wygląda już inaczej, a biała świeca wzrostowa i ciekawe układy na dziennych i 4-godzinowych wskaźnikach, sugerują, iż sesję możemy zakończyć testując okolice 4,1000. Tym samym złamanie oporu na 4,08 może być tylko formalnością.

USD/PLN: Proces budowania nowej fali wzrostowej trwa i dzisiaj można oczekiwać jego intensyfikacji. Zwłaszcza, że notowania na powrót znalazły się powyżej 3,25 i tym razem mają szanse dłużej utrzymać się powyżej tego poziomu. Celem może być strefa 3,28-3,30 w perspektywie najpóźniej do jutra. Wskaźniki wspierają koncepcję zwyżek.

EUR/USD: Wczoraj późnym wieczorem notowania odbiły się od oporu na 1,2611 potwierdzając tym samym, iż być może rozpoczynamy głębszą korektę. Potwierdzeniem tego faktu będzie złamanie kluczowych 1,2467. Trudno jednak ocenić, czy dojdzie do tego już dzisiaj, ale powinno mieć miejsce w tym tygodniu. Tej koncepcji sprzyja układ wskaźników dziennych i 4-godzinowych. Opór to rejon 1,2550-60.

GBP/USD: Wczoraj doszło do spadku poniżej 1,50 i naruszenia 1,4970. To kolejny sygnał słabości rynku, niezależnie od tego, że później notowania wróciły powyżej tych poziomów. Dzienne wskaźniki są fatalne, sugerując pogłębienie spadków. Wydaje się, zatem, że silniejsze wsparcia można wyznaczyć dopiero w rejonie 1,4850-1,4900. Niemniej ujęcie 4-godzinowe sugeruje, iż dzisiaj funt/dolar może wejść w konsolidację 1,4950-1,5050. Trzeba jednak pamiętać, iż w każdym momencie może ona zostać złamana.

Zobacz także: Waluty on-line

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...