Złoty przed testem ważnego poziomu 3,91 za euro

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Rozpoczęte w drugiej połowie minionego tygodnia osłabienie złotego ma szanse być kontynuowane.

Naszej walucie szkodzą spekulacje o możliwej podwyżce stopy dyskontowej przez FED (mało prawdopodobne), a także informacje o nieoczekiwanej podwyżce stóp procentowych w Indiach w piątek (RBI podniósł je o 25 p.b. i nie wykluczył dalszych działań 20 kwietnia), które zwiększyły obawy o możliwe zacieśnienie polityki przez Chiny. W Europie nadal tematem numer jeden pozostaje sprawa pomocy dla Grecji, która może stać się głównym elementem unijnego szczytu zaplanowanego na 25-26 marca.

Na razie wciąż widać, iż głównym oponentem udzielenia wsparcia dla Greków pozostają niemieccy politycy, którzy muszą liczyć się z opinią własnej opinii publicznej – zwłaszcza w kontekście zaplanowanych na maj krajowych wyborów. Z kolei nie dziwi natomiast postawa Włochów, którzy opowiadają się za pełnym wsparciem dla Grecji (cóż, niewykluczone, iż liczą na to, że Grecy przetrą szlak, z którego oni sami będą musieli wkrótce skorzystać – wystarczy spojrzeć na relację zadłużenia Włoch do PKB).

Dzisiejsza sesja będzie uboga w informacje makro. Krajowi inwestorzy mogą zwrócić uwagę na dane o inflacji netto z godz. 14:00, chociaż ważniejsze będą dopiero zaplanowane na środę publikacje o bezrobociu i sprzedaży detalicznej. Pozostaniemy, zatem pod wpływem globalnych czynników, które wymieniłem w poprzednim akapicie.

Kursy walut on-line

EUR/PLN: Kurs zbliża się do 3,9120, który to poziom może okazać się kluczowy z punktu widzenia koniunktury w tym tygodniu. Jego wyraźne sforsowanie otworzy drogę do ruchu w stronę 3,95. Dzienne wskaźniki potwierdzają koncepcję zwyżek, z kolei ujęcie 4-godzinowe może ostrzegać przed pewnym przegrzaniem się popytu. Stąd też nie zakładałbym, iż 3,9120 zostanie sforsowane już dzisiaj. Jeżeli jednak nie stanie się tak do środy, to pojawi się ryzyko powrotu w 3,86. Lokalne wsparcia to 3,88-3,89.

USD/PLN: Dolar ma pewien problem z wyraźnym sforsowaniem poziomu 2,88, co dałoby szanse na ruch w stronę 2,90. W krótkim okresie zdaje się brakować wsparcia ze strony EUR/USD, który zamiast iść w dół, próbuje wykonać ruch korekcyjny w górę. Z tego też powodu może się okazać, że dzisiejsze ranne maksima w rejonie 2,8880 nie zostaną naruszone, a w kolejnych godzinach pozostaniemy poniżej 2,88. Lokalne wsparcie to rejon 2,8650-2,87.

EUR/USD: Poniżej 1,35 zaczyna się pojawiać korekcyjny popyt, który może doprowadzić dzisiaj do próby odbicia (sprzyjałby temu brak publikacji makro). Ważnym oporem jest 1,3550, ale realniejszym celem wydają się być okolice 1,3580-1,3600. Dzienne wskaźniki przestrzegają jednak przed kontynuacją spadków w kolejnych dniach. Gracze długoterminowi „podłączą” się do trendu dopiero w przypadku wyraźnego zejścia poniżej 1,3435.

GBP/USD: W okolicach 1,4930 pojawił się korekcyjny popyt, który może dzisiaj doprowadzić do próby odbicia. Celem dla tego ruchu mogłyby być nawet okolice 1,5100 (chociaż silny opór to już 1,5050). Dzienne wskaźniki przestrzegają jednak przed kontynuacją spadków w kolejnych dniach.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...