Grecja problemem strefy euro

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Wszyscy wiedzą, że w greckiej sprawie trzeba coś zrobić, tyle, że każdy woli, aby zrobił to ktoś za niego. W efekcie w politycznym żargonie sprowadza się to do tego, iż większość krajów przypomina Grekom, iż są sami odpowiedzialni za swoje problemy i powinni wziąć na siebie ciężar ich udźwignięcia. Trudno się z tym nie zgodzić.

Grecja to problem całej strefy euro, a nawet Unii Europejskiej i nie da się od tego uciec. Dodatkowo inwestorzy, a konkretnie spekulanci dobrze znają listę krajów, które mogą mieć podobne problemy jak Grecja (z angielska tzw. PIIGS) i każda negatywna informacja na ich temat, może doprowadzić do kolejnej fali silnej przeceny euro, a nawet destabilizacji całej strefy. Na razie jednak wszystko się kończy na prasowych domysłach – kilka tygodni był to „Der Spiegel”, a w miniony weekend „The Guardian” – które spotykają się z późniejszym dementi polityków. Wydaje się jednak, iż Grecja zrobiła w temacie dodatkowych cięć wydatków budżetowych już sporo, więc to, że inwestorzy spodziewają się, iż prędzej, czy później pakiet pożyczek i gwarancji dla tego kraju zostanie uruchomiony. Szkoda jednak, iż odbywa się to w atmosferze niezrozumienia specyfiki rynków finansowych (domysły i spekulacje, co zrobią politycy, dają pewne pole do nadużyć).

W poniedziałek rano kurs EUR/USD idzie nieznacznie w dół. Może to być reakcja na kolejne dementi polityków na rewelacje wspomnianego „The Guardian” w kwestii pakietu pomocowego dla Grecji. Ale i też ostrzeżeń agencji Moody’s, która przyznała, iż w obecnej chwili nie rozważa zmian ratingów dla krajów z „potrójnym A”, a więc także Hiszpanii, ale widzi rosnące zagrożenia. Kluczowym czynnikiem wzmacniającym dolara są jednak oczekiwania na jutrzejszy, wieczorny komunikat FED. Po serii lepszych danych o wydatkach konsumenckich i sprzedaży detalicznej, pojawiają się spekulacje, czy Rezerwa Federalna nie będzie bardziej zdecydowana w odchodzeniu od ultra-liberalnej polityki. Trzeba mieć jednak na uwadze to, iż słaba sytuacja na rynku pracy, daje bankowi centralnemu pewien komfort czasowy, stąd też może się okazać, iż jutro wieczorem nie poznamy żadnych „jednoznacznych rozwiązań”.

EUR/PLN: Złoty jest nieco słabszy przez mocniejszego dolara i pewne obawy związane z wtorkowym posiedzeniem FED (zaostrzenie kursu polityki mogłoby sprowokować do pewnej realizacji zysków z emerging markets). O godz. 10:18 euro drożeje do 3,8970. Wydaje się, że są spore szanse na testowanie ubiegłotygodniowych 3,91, na co wskazywałyby ujęcia wskaźnikowe (dzienne i 4-godzinowe). Pewne szanse realizacji ma też scenariusz zwyżki do 3,93-3,95, ale raczej po ewentualnej niekorzystnej decyzji FED, która wyraźnie umocniłaby dolara na świecie.

USD/PLN: Ryzyko zejścia poniżej 2,80 się oddaliło i wróciliśmy powyżej 2,84. Silnym wsparciem na powrót staje się strefa 2,83. A mocny opór to 2,88, gdyby złoty miał dalej tracić przy zejściu EUR/USD w dół. W krótkiej perspektywie widać opory w rejonie 2,86. Ujęcie intra-day nie wyklucza kontynuacji zwyżki.

EUR/USD: Piątkowy atak na 1,38 nie był udany i obecna korekta wydaje się być akceptowalna, o ile nie dojdzie do naruszenia 1,3650-1,3680. Wtedy możemy na powrót celować w rejon 1,3450. Dlatego tak kluczowe może okazać się jutrzejsze posiedzenie FED. Wpływ na notowania mogą mieć też dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej w USA z godz. 14:15 (zmiana czasu). Ujęcie intraday daje delikatną przewagę stronie podażowej.

GBP/USD: Notowania dość mocno zawróciły z oporów na 1,52. W efekcie nie można wykluczyć, iż w najbliższych dniach zobaczymy na powrót 1,50, zwłaszcza, że w środę rano poznamy zapiski z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Opór to teraz rejon 1,51, a ujęcie intraday sprzyja stronie podażowej.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...