Obniżka stóp procentowych NBP

stopy NBP, Rada Polityki Pieniężnej
7 listopada 2012 r. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżce stopy procentowe o 25 punktów bazowych (pb) od 8 listopada 2012 r., referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie 4,50 % w skali rocznej, stopa lombardowa 6,00 %, depozytowa 3,00 %, zaś redyskonta weksli 4,75 %. To prawdopodobnie pierwsza z cyklu obniżek stóp NBP - jak mówią finansiści: początek cyklu "łagodzenia polityki pieniężnej:.

Rada Polityki Pieniężnej ustaliła stopy procentowe NBP w następującej wysokości:

stopa referencyjna 4,50% w skali rocznej;
stopa lombardowa 6,00% w skali rocznej;
stopa depozytowa 3,00% w skali rocznej;
stopa redyskonta weksli 4,75% w skali rocznej;

Uchwała RPP wchodzi w życie 8 listopada 2012 r.

Ostatni raz Rada zmieniła poziom stóp procentowych w maju 2012 roku - podwyższyła je o 25 pb, po 10 miesiącach stabilizacji.

Dzisiejsza decyzja jest zgodna z oczekiwaniami rynku i analityków. Wszyscy z 23 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów uważali, że na listopadowym posiedzeniu decyzyjnym RPP obniży stopy procentowe. 22 ekonomistów było zdania, że będzie to obniżka o 25 pb, 1 ekonomista oczekiwał cięcia stóp o 50 pb.

Od 8 listopada 2012 r. odsetki od zaległości podatkowych spadają do 14%

Stopy NBP w dół o 25 punktów bazowych - spadną raty kredytów złotowych

Zdaniem 14 z 23 ekonomistów, do kolejnej obniżki stóp o 25 pb dojdzie już w grudniu tego roku.

Ekonomiści oczekują, że w całym cyklu obniżek, który będzie ich zdaniem kontynuowany w pierwszej połowie 2013 roku, głównie w I kwartale, stopy procentowe zostaną obniżone łącznie o 75-100 pb, z czego 11 z 23 ankietowanych ekonomistów opowiada się za 75 pb, zaś 10 za 100 pb. 2 głosy uzyskał scenariusz cięć stóp o 125 pb.

Uzasadnienie RPP do podjętej 7 listopada 2012 r. decyzji o obniżce stóp procentowych NBP

Napływające dane wskazują, że  aktywność gospodarcza na świecie w III kw. 2012 r. utrzymała się na niskim poziomie. W strefie euro wzrost gospodarczy był prawdopodobnie zbliżony do zera, a w Stanach Zjednoczonych – mimo pewnego przyspieszenia – pozostał umiarkowany.

Jednocześnie w największych gospodarkach wschodzących, po  wielu kwartałach spowalniania, dynamika aktywności prawdopodobnie ustabilizowała się na niskim – jak na te kraje  – poziomie.  Choć niska aktywność gospodarcza na świecie sprzyja obniżaniu się inflacji, to wciąż relatywnie wysoki poziom cen surowców oddziałuje w kierunku utrzymania jej na podwyższonym poziomie w wielu krajach. Po wcześniejszej poprawie, nastroje inwestorów na międzynarodowych rynkach finansowych nieznacznie się pogorszyły. Równocześnie niektóre banki centralne obniżyły  stopy procentowe.

W Polsce we wrześniu 2012 r. nastąpił spadek produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej (w ujęciu realnym), a także pogłębił się spadek produkcji  budowlano-montażowej. Dane o aktywności gospodarczej były gorsze od oczekiwań i potwierdziły  dalsze  osłabienie koniunktury w III kw. Także dane z rynku pracy, w tym utrzymujący się spadek zatrudnienia, obniżająca się  dynamika  płac w sektorze przedsiębiorstw oraz stopniowo rosnąca stopa bezrobocia, sygnalizują brak presji płacowej oraz prawdopodobne dalsze osłabienie popytu ze strony sektora prywatnego. Wskazuje  na to  również  dalsze  pogarszanie się  większości wskaźników koniunktury.


Spowolnieniu gospodarczemu towarzyszy  stopniowe osłabianie  dynamiki akcji kredytowej dla gospodarstw domowych, w tym dalszy spadek wartości kredytów konsumpcyjnych, oraz spowolnienie wzrostu kredytów dla przedsiębiorstw. We wrześniu inflacja CPI wyniosła 3,8%, pozostając powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5%). Równocześnie,  nadal obniżała się inflacja bazowa oraz dynamika cen produkcji, co potwierdza  obniżanie się  presji popytowej.  W ostatnich miesiącach  obniżyły się również oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Rada zapoznała się z przygotowaną przez Instytut Ekonomiczny projekcją inflacji i PKB, stanowiącą jedną z przesłanek, na podstawie których Rada podejmuje decyzje dotyczące stóp procentowych NBP. Zgodnie z listopadową projekcją z modelu NECMOD  – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP  – inflacja znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,7-3,9% w 2012 r. (wobec 3,6-4,2% w projekcji lipcowej), 1,8-3,1% w 2013 r. (wobec 2,0-3,4%) oraz 0,7-2,4% w 2014 r. (wobec 1,0-2,7%).

Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według tej projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,0-2,6% w 2012 r. (wobec 2,3-3,6% w projekcji lipcowej), 0,5-2,5% w 2013 r. (wobec 1,0-3,2%) oraz 1,1-3,5% w 2014 r. (wobec 1,7-4,2%).

W ocenie Rady,  napływające dane  potwierdzają wyraźne osłabienie koniunktury w Polsce, które  prowadzi do  ograniczenia  presji płacowej i inflacyjnej. Jednocześnie  zgodnie z listopadową projekcją, przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP, wzrost PKB w najbliższych latach  będzie  utrzymywać się  poniżej  dynamiki  produktu potencjalnego. Zgodnie z projekcją w najbliższych kwartałach inflacja powróci do celu, natomiast w średnim okresie może obniżyć się poniżej celu.

Biorąc  to  pod uwagę Rada  postanowiła  obniżyć  stopy procentowe NBP. Obniżenie stóp procentowych oddziałuje  w kierunku zwiększenia aktywności gospodarczej i ogranicza ryzyko spadku inflacji poniżej celu w średnim okresie. Jeśli napływające informacje będą  potwierdzały trwałość  osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej pozostanie ograniczone, Rada dokona dalszego złagodzenia polityki pieniężnej.

Źródło: NBP

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...