Stopy bez zmian, oby jak najdłużej

Emil Szweda
rozwiń więcej
inforCMS
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Stabilne stopy to dobra okazja, by wprowadzać kredyty o stałym oprocentowaniu.

Od stu dni trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą do naliczania oprocentowania większości hipotecznych kredytów złotowych pozostaje poniżej poziomu 4,20 proc., nie spadając poniżej 4,15 proc. i nie rosnąc też wyżej. Stabilizacja rynkowych stóp procentowych jest dobrą informacją, ponieważ obecne poziomy należą do najniższych w historii (trzymiesięczną stopę WIBOR w okolicach 4,20 proc. mieliśmy w na przełomie 2006/2007 roku, lecz nigdy wyraźnie niższą). Skoro więc oprocentowanie kredytów ustalane jest w oparciu o rekordowo niskie stopy, to również raty kredytów hipotecznych – tych już zaciągniętych – są obecnie rekordowo niskie. Z punktu widzenia posiadaczy tego rodzaju kredytów pozostaje sobie życzyć tylko tego, by ten stan utrzymał się jak najdłużej.

I faktycznie można liczyć na to, że przynajmniej do końca roku stopy się nie zmienią, a na początku przyszłego roku rynkowe stopy – także przy dalszym utrzymywaniu stóp na niezmienionym poziomie przez RPP – mogą nawet się obniżyć, jeśli równolegle inflacja będzie spadać, a sytuacja na rynku pieniężnym (sprowadzona do zaufania między bankami) będzie systematycznie się poprawiać. Przy czym więcej światła na kwestie inflacji powinna rzucić najnowsza projekcja inflacyjna (jej publikację zapowiedziano na najbliższy piątek).

Perspektywa wzrostu stóp procentowych – przy założeniu nie pojawienia się zjawisk o nadzwyczajnym charakterze – jest zatem odsunięta co najmniej do końca I kwartału, a być może nawet poza pierwsze półrocze 2010 roku.

Pora na kredyty o stałym oprocentowaniu

Przy stopniowo obniżanych marżach dla nowych kredytów hipotecznych to również dobra informacja dla osób, które myślą o zaciągnięciu kredytów hipotecznych, przy czym w ich interesie byłoby spełnienie jeszcze jednego życzenia – rozwinięcia w bankach oferty kredytów o stałym oprocentowaniu. Kredyty tego rodzaju mogą być wyżej oprocentowane niż kredyty ze zmiennym oprocentowaniem (opartym o stopę WIBOR) w dniu ich zaciągania, ale za to dają pewnego rodzaju – ograniczoną czasowo – gwarancję, że nawet jeśli RPP w końcu zacznie podnosić stopy procentowe, raty kredytów nie wzrosną. (W analogiczny sposób długoterminowe lokaty na stały procent zabezpieczają interesy banków przed wzrostem stóp procentowych). Przy czym sensowny kredyt tego rodzaju powinien gwarantować stały poziom oprocentowania przynajmniej na cztery, pięć lat (a później przechodzić na stopę zmienną), żeby faktycznie zabezpieczać interesy kredytobiorcy. Obecna oferta rynkowa ograniczona wyłącznie do dwuletniego okresu stałego oprocentowania w jednym z banków pozostawia więc spore pole do działania dyrektorom departamentów kredytów hipotecznych w innych bankach. Warto nadmienić, że w 2007 r. – ostatnim okresie, kiedy kredyty o stałym oprocentowaniu były obecne na rynku – tego rodzaju ofertę miało zaledwie kilka banków (BPH – na 10 lat, Deutsche Bank na 5 lat i Nykredit tylko dla kredytów w euro). Obecna sytuacja jest dla banków okazją do zbudowania bogatszej oferty kredytów tego rodzaju, która pomogłaby także odbudować zaufanie do sektora bankowego i zabezpieczyć kredytobiorców przed ryzykiem wzrostu stóp procentowych.

Lokaty i obligacje

Dzisiejsza decyzja RPP jest neutralna dla posiadaczy lokat i obligacji skarbowych. Oprocentowanie lokat systematycznie spadało w ostatnich miesiącach w miarę jak wygasała wojna depozytowa między bankami. Nadal jednak dla posiadaczy gotówki istotna jest perspektywa inflacji. Przy założeniu jej spadku (według prognoz grupy Noble Bank do 1,8 proc. w przyszłym roku) obecne oprocentowanie depozytów wydaje się wciąż wysokie, a obligacji niezwykle atrakcyjne (6,75 proc. dla obligacji
10-letnich). W kolejnych miesiącach możemy bowiem obserwować dalszy spadek oprocentowania depozytów, a także obligacji skarbowych o ile prognozy spadku inflacji znajdą swoje potwierdzenie w rzeczywistości.

Zobacz też serwis: Lokaty

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...