Mieszkanie plus i jego możliwy wpływ na rynek

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego
Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia
rozwiń więcej
Mieszkanie plus i jego możliwy wpływ na rynek/Fot. Fotolia / Fotolia
We wrześniu została podjęta przez Radę Ministrów uchwała w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego głównym elementem jest Mieszkanie plus. Na czym ma polegać i jakie może nieść konsekwencje dla rynku mieszkaniowego – pisze Anna Jaszczykowska z Kancelarii Doradztwa Biznesowego Tobolewscy.

Mieszkanie plus to kolejny po programie Rodzina 500+ sztandarowy projekt rządu Beaty Szydło. Premier obiecała go już w swoim exposé jako realne wsparcie dla polskich rodzin i kompleksowe rozwiązanie problemów mieszkaniowych Polaków. Teraz rusza pilotaż, a wraz opinia publiczna mogła poznać nieco więcej konkretów.

Wpływ trzeciego filara

Rządowy program Mieszkanie plus ma być oparty na trzech filarach: dofinansowaniu budownictwa komunalnego , dotowaniu oszczędzania mieszkaniowego (Indywidualne Konta Mieszkaniowe) i przede wszystkim na mieszkaniach budowanych na wynajem na gruntach Skarbu Państwa (Narodowy Fundusz Mieszkaniowy). To właśnie ten trzeci filar może mieć w przyszłości największą siłę oddziaływania na rynek.

Głównym założeniem programu jest budowa na gruntach należących Skarbu Państwa mieszkań przeznaczonych na wynajem, które charakteryzować się będą umiarkowanymi czynszami, przez co staną się bardziej dostępne dla większej części społeczeństwa, szczególnie osób i rodzin słabiej uposażonych. Przewidywany koszt wynajmu takiego mieszkania to 10-20 zł za m2. Planowana jest również opcja wykupu mieszkań na własność – jeśli  wynajmujący zdecyduje się na rozwiązanie „docelowego przeniesienia własności”, czynsz ma być wyższy o 20%.

Polecamy produkt: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik

Niższe koszty, ograniczony zasięg

12 października na konferencji w Katowicach premier ogłosiła start programu, przedstawiając podpisane 17 listów intencyjnych pomiędzy spółką realizującą pilotaż BGK Nieruchomości a jednostkami samorządu terytorialnego. Pierwsze mieszkania mają powstać w Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Katowicach, Kobyłce, Nowej Dębie, Pelplinie, Poznaniu, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Starogardzie Gdańskim, Trzebini, Tychach, Wałbrzychu i Wrześni. Zakłada się, że takich mieszkań będzie 6 tysięcy.

Zdaniem rządu koszt wynajmu nowobudowanych mieszkań będzie o 40-50% niższy od stawek rynkowych i stanowić będzie realną odpowiedź na problem drogich mieszkań oraz wynikających z nich wysokich stawek najmu. Przewidywany koszt budowy metra kwadratowego mieszkania w ramach programu ma się kształtować w granicach 2500-3000 zł.

Z Mieszkania plus korzystać mają móc wszyscy klienci, zarówno ci z niższymi dochodami, jak lepiej zarabiający, pierwszeństwo jednak będą miały rodziny wielodzietne i mniej zamożne.

Pierwsze budynki w ramach programu pilotażowego mają być oddane do użytkowania w 2018 roku, a w roku 2019 roku nastąpi oficjalne rozpoczęcie programu.

Wpływ na rynek

Znamy założenia programu, ale jaki będzie on miał realny wpływ na rynek w tej chwili trudno jeszcze przewidzieć. Pod znakiem zapytania jest zarówno jego oddziaływanie na rynek deweloperski, jak i na rentowność inwestowania w mieszkania pod wynajem.

W tej chwili deweloperzy są spokojni. Według nich program będzie stanowił uzupełnienie oferty rynkowej, bo kierowany jest do innej grupy odbiorców niż ich produkt, a na rynku wciąż brakuje około 2 mln mieszkań.

Nie znając skali zjawiska trudno określić wpływ programu na rynek najmu. Jeśli będzie ona nieduża,  może pomóc go „ rozruszać”. Ale jeśli będzie ich znacznie więcej niż w uruchomianym pilotażu, właściciele mieszkań na wynajem będą mieć powody do zmartwień. Ceny na rynku najmu prywatnego znajdą się pod silną presją zniżkową.

Rząd od programu oczekuje bardzo silnego impulsu do zmiany – poprawy sytuacji mieszkaniowej Polaków, zwiększenia dzietności, wzmocnienia mobilności i elastyczności na rynku pracy oraz wsparcia budowania klasy średniej. Czy tak właśnie się stanie? Sam pilotaż z pewnością do tego nie doprowadzi, a zatem z odpowiedzią na to pytanie trzeba się wstrzymać do czasu wniosków z pilotażu i działań, które na ich podstawie realizować będzie rząd.

Zobacz serwis:

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...