Rekomendacja S II – rewolucja czy rozczarowanie

Tomasz Jaroszek
rozwiń więcej
Oczekiwana od miesięcy rekomendacja w końcu weszła w życie. Niektóre zapisy Komisji Nadzoru Finansowego budzą jednak kontrowersje. Czy aby na pewno opłaca się zmieniać formę spłaty kredytu? Jak banki dostosowały się do nowych przepisów? Nowa alternatywa spłaty może okazać się przereklamowana

Idea oferowania kredytobiorcy swobody w wyborze sposobu dokonywania spłaty rat kredytu hipotecznego upadła w momencie wprowadzenia do rekomendacji zapisu o sugerowanej jednokrotnej możliwości wyboru systemu spłat. Niewątpliwie zniechęci to klientów banków, które zastosują się do sugestii KNF-u.

Rekomendacja zwiększa ochronę klientów, ale nie jest jej celem nadmierne ingerowanie w relacje klient-bank. Decyzja o zmianie sposobu spłaty rat powinna być wnikliwie przemyślana przez klienta, tak, by decydując się na taki wybór rozważył wszystkie koszty i korzyści tego rozwiązania. - tłumaczy KNF i nie myli się na pewno co do rozważenia kosztów, bo te nie są wcale niskie. Sporządzenie aneksu do umowy, pozwalające nam na zmianę sposobu spłaty to kilkaset złotych.

Ryzyko większych kosztów

Kilkaset złotych wydane na aneks do umowy nie musi oznaczać końca kosztów nowego sposobu spłaty. Niektóre banki zaproponowały założenie bezpłatnych rachunków walutowych. Warto jednak sprawdzić ile wynosi koszt przelewu z takiego konta. Może on okazać się kilkukrotnie droższy niż przelew pomiędzy rachunkami prowadzonymi w złotych.

Możemy również wybrać opcję wpłaty środków bezpośrednio w kasie banku. Nie skorzystają z tego jednak klienci banków wirtualnych, takich jak mBank, który nie prowadzi obsługi kasowej. W innych przypadkach może okazać się to tańszym rozwiązaniem. Trudno jednak przewidzieć dalszy rozwój wydarzeń – wraz ze wzrostem zainteresowania kupnem waluty w kantorach mogą wzrosnąć kursy. W ten sposób zamiast narzekać na wysokie spready w bankach zaczniemy narzekać na chciwość właścicieli kantorów.

Kto zarobi na rekomendacji

W odpowiedzi na wprowadzenie rekomendacji wyróżnił się Deutsche Bank PBC, który zachęca kredytobiorców do kupna franków szwajcarskich za pośrednictwem banku. Wprawdzie oferuje miesięczną premię za dokonane transakcje, jednak koszt spreadu wciąż pozostaje dosyć wysoki a z bankiem musimy się związać na dobre i na złe. Wymogiem skorzystania z programu jest założenie rachunku oraz regularne wpłaty minimum 3 tys. zł.

Zarobić na rekomendacji mogą niewątpliwie kantory. Zyskać mogą także banki takie jak Deutsche Bank, które dzięki promocjom tego typu zyskają nowych klientów. Trudno jednak powiedzieć czy zarobią sami kredytobiorcy

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...