Coraz trudniej o kredyt hipoteczny

Tomasz Jaroszek
rozwiń więcej
inforCMS
Zaledwie garstka banków oferuje jeszcze kredyty we frankach szwajcarskich. Rosną z kolei marże za kredyt w polskiej walucie. Coraz popularniejszego kredytu w programie Rodzina na Swoim również nie ominęły podwyżki. Kogo jeszcze stać na mieszkanie?

Potencjalny kredytobiorca ma przed sobą ciężką decyzję. Może zaryzykować z kredytem walutowym przy słabej i wciąż niestablinej złotówce i liczyć na niższe marże niż za kredyt w rodzimej walucie. Sytuacja nie wyglada jednak dobrze. O franku szwajcarskim można już zapomnieć, banki wyraźnie dały nam do zrozumienia, ze wycofują się z tej waluty. Najpierw było ograniczenie LTV, później większe marże, a ostatecznie wycofanie kredytów z ofert. Pozostał kredyt w złotówkach, jednak marże nieubłaganie rosną, a przewidywanego końca podwyżek wciąż nie widać.

Ryzykowne waluty

Decydując się na kredyt w obcej walucie musimy liczyć się z ryzykiem związanym z rynkiem walut. Wszyscy pamiętamy jak skończył puplarny kredyt we frankach i jaki strach malował się w oczach kredytobiorców, gdy kurs szwajcarskiej waluty sięgał granicy 3 zł. Trudno zaufać kredytom w dolarach. Amerykańska gospodarka boryka się z ogromnymi problemami, co powoduje wysoką niestabilność waluty. Nie widać również wielkiego zainteresowania europejską walutą. Polacy szukają swojej szansy w kredytach w złotówkach. Niestety rosną zarówno marże, jak i odpowiedzialny za wzrost rat WIBOR. Z początkiem czerwca marże podniósł DnB Nord i Nordea Bank.

Zestawienie dla kredytu hipotecznego - kwota: 250 tys. zł waluta: PLN, okres: 30 lat

Bank

Prowizja

Rata

RSSO

Lukas Bank

2 proc.

1 583,46 zł

6,94 proc.

Millennium Bank

0 proc.

1 599,95 zł

7,18 proc.

Deutsche Bank

3 proc.

1 616,51 zł

7,26 proc.

DnB Nord

0 proc.

1 666,62 zł

7,28 proc.

Nordea Bank

2 proc.

1 633,14 zł

7,28 proc.

Źródło: porównywarka Comperia.pl

Drogie dopłaty

Rosnąca popularność kredytu z rządową dopłatą i coraz większe górne limity cenowe dostępnych mieszkań zachęciły kredytobiorców do wnioskowania o zakwalifikowanie do programu Rodzina na swoim. Dopłata od Skarbu Państwa a marża kredytu to jednak dwa zupełnie różne wskaźniki. Banki dosyć szybko zreflektowały się nad dostępnością i warunkami nowego produktu. Różnica w marżach pomiędzy marcem a majem bieżącego roku powinna dać kredytobiorcom do myślenia. Większe banki, posiadajace w swojej ofercie kredyt z rządową dopłatą podniosły marże, a niektóre podają do wiadomości tylko marżę minimalną z zastrzeżeniem, ze każdy kredyt ustalany jest indywidualnie.

Podwyżki marż za kredyt z dopłatą

Bank

Marża w marcu 2009

Marżu w maju 2009

Bank Pocztowy

1,3 pkt. proc.

Od 1,9 pkt. proc.

PKO BP

1,5 pkt proc.

Ustalane indywidualnie

Pekao SA

Od 2 pkt. proc.

Od 2,6 pkt. proc.

Źródło: banki

Kredytobiorcom nie pozostaje nic innego jak czekać na zmianę polityki banków i spadek stopy WIBOR. Analitycy przewidują poprawę na ostatni kwartał tego roku. Trudno jednak zachować optymizm patrząc na sytuację z perspektywy ubiegającego się o kredyt.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...